Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

FED bude reinvestovať prostriedky na nákup štátnych dlhopisov s dlhodobejšou splatnosťou. Taktiež revidoval svoju prognózu oživenia ekonomiky smerom nadol. Produktivita v USA poklesla, čo nevytvára dobré predpoklady na ďalšie rýchle oživenie. Dnes zverejňuje výsledky Cisco Systems.

US akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie nižšie, keď sa im podarilo korigovať skorší prepad spôsobený rozhodnutím Fedu o ďalšej nezmenenej držbe aktív. Fed zvolil zlatú strednú cestu a bude reinvestovať prostriedky zo splatných dlhopisov a mortgage back securities (ktoré vlastní) na nákup nových Treasuries s dlhšími dobami splatnosti. Celková požičia Fedu sa nezmení (2 trilióny USD), ale tento krok potvrdzuje, že Fed muší stále aktívne podporovať ekonomiku. Týmto krokom si taktiež otvoril cestu k tzv. Quantitative easing 2. ku koncu tohto roka alebo v roku 2011.

Vo vyhlásení FOMC sa tiež nachádza, že oživenie ekonomiky bude pomalšie ako sa predpokladalo. Inflácia by nemala predstavovať problém a úrokové sadzby by mali zostať na veľmi nízkej úrovni dostatočne dlho.

Fed funds rate zostáva nezmenená: 0 – 0,25 %.

Zdá sa, že medzi členmi FOMC nepanuje úplná zhoda a vyskytujú sa názory, ktoré sú za jednoznačné znižovanie QE a netradičný spôsob podpory monetárnej politiky.

Produktivita v USA poklesla, čo nevytvára dobré predpoklady na ďalšie rýchle oživenie.

Akcie výrobcov polovodičov, automobilov a finančné tituly zaznamenali prepad.

Lepšie hospodárske výsledky spoločnosti Nestlé nepomôžu zvrátiť negatívnu náladu na akciovom trhu.

Dnes zverejňujú výsledky:   Cisco Systems, E.ON, Macy’s, Standard Life, Computer Sciences, Nobel Biocare Holding okrem iných. Najdôležitejšia spoločnosť je Cisco, keďže jej výsledky a očakávania tržieb v druhom polroku predstavujú dobrý indikátor (spolu so spoločnosťou Intel) vývoja technologického sektora v nasledujúcom polroku.

Najbližšie 2 – 3 roky budú ovplyvnené rozširovaním tzv. broadbandu a zlepšovaním technológii v tejto oblasti, čo je spôsobené obrovským nárastom používania tzv. smart-telefónov.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 6311 s  cieľom pri 6277. Stop loss nad 6325.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5382 s cieľom pri 5355. Stop loss nad 5396.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1120 s cieľom pri 1112. Stop loss nad 1122. 

Čo môže vplývať na vývoj ceny zlata v najbližšom období? A aký je výhľad pre dnešný deň?

 • Nedá sa jednoznačné povedať ako budú reagovať ceny zlata v najbližšom období.
 • Musíme totiž vziať do úvahy viacero faktorov, ako je likvidácia špekulatívnych pozícii v zlate, záujem investorov o riziko, hodnota USD a takisto vývoj ekonomiky USA a prípadne ďalšie kroky Fed ohľadom ďalšieho uvoľňovania menovej politiky.
 • Veľmi zaujímavý fakt je vývoj na trhu, keď investori rozprávajú o riziku deflácie, ale trh má však zakalkulované očakávania inflácie.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1201,50 s cieľom pri 1206 USD/uncu. Stop pod 1199.

Aký výhľad sa očakáva pre ceny striebra a aké obchodné správanie sa odporúča pre dnešný deň?

 • Veľmi dobrú odpoveď nám poskytne pohľad na ceny zlata v roku 2006 – 2007 a teraz. Je vidieť obrovské množstvo špekulatívneho kapitálu, ktoré posunulo ceny zlata na terajšie úrovne. Investori totiž hľadali alternatívu a investovali do komodít.
 • Striebro nezaznamenalo až taký nárast, takže by mohlo mať potenciál ďalšieho rastu voči zlatu. Je dôležité mať na pamäti fakty, ktoré som spomenul v predošlom odseku.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení urovne 18,29 s cieľom pri 18,39 USD/uncu. Stop pod 18,25.

Čo spôsobuje pokles ceny ropy? Aký je výhľad a odporúčania na jej obchodovanie pre dnešok?

 • Na trhu nie je veľký záujem špekulantov o nové dlhé pozície v rope a takisto na trhu vidieť neistotu spojenú s ekonomickým rastom v USA. Poklesu cien ropy pomáha aj posilňujúci sa USD a averzia investorov k riziku.
 • Podporná úroveň pre dnešok 79,10 a rezistencia 81,52 USD/barel.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 80,15 s cieľom pri 79,35 USD/barel. Stop loss nad 80,48.

Aký je dnešný výhľad na vývoj EURUSD?

 • Reakcia EURUSD na komentár Fedu bol nárast, ktorý však bol v priebehu noci korigovaný. Prečo? Menový pár USDJPY nereagoval rovnako. To by mohlo znamenať, že trh videl EUR pri 1,19 veľmi podhodnotené a USD nadhodnotený, teraz sa mu zdá EUR nad úrovňou 1,33 byť nadhodnotené taktiež.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne negatívny. Vidíme možnosti predajov nárastov ku 1,3165 pred ďalším posunom ku 1,3050 EURUSD. Stop nad 1,3215. 

Zdroj: Martin Kadlec, Senior Sales Trader, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *