Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Včerajšie americké uzatváranie obchodov skončilo načerveno. Trhy trávili vyhlásenia Fedu. Pokles bol vo všetkých sektoroch a najviac sa prepadli akcie výrobcov automobilov, bánk a dopravné tituly. USD rastie, čo ma negatívny vplyv na komodity.

US akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie hlboko v červených číslach. Investori začali „tráviť“ nedávne  vyhlásenie Fedu. Špekulácie o problémoch US ekonomiky spôsobili vypredaj akcii.

S&P500 uzavrel pod 20 DMA a niečo malo nad 50 DMA. Nasdaq skončil pod 20 aj 50 DMA.

US deficit zahraničného obchodu za jún sa nečakané zväčšil, keď dovozy spotrebného tovaru rekordne vzrástli a vývoz sa prepadol.

Cisco Systems zverejnila veľmi dobré tržby, ale výhľad na úroveň predajov do konca 2010 bol slabý. Výhľad spoločnosti Intel bol nedávno znížený na základe očakávaní slabších predajov počítačov, čo znamená horší výhľad pre technologicky sektor.

Dnes nie sú zverejnené žiadne dôležité ekonomické dáta. Trhy sa budú sústrediť na zajtrajšok.  

Dnes zverejňujú výsledky:  Anheuser-Busch, RWE, Prudential, Kohls Corp, K+S, Aegon, Sara Lee, Novozymes, Nordstrom, Nvidia, Bilfinger Berger okrem iných.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 6173 s  cieľom pri 6075. Stop loss nad 6202.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5279 s cieľom pri 5203. Stop loss nad 5306.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1095 s cieľom pri 1084. Stop loss nad 1100.

Market action

 • Výnosy z vládnych dlhopisov klesajú na nové minimá na základe skupovania dlhopisov vládami a výhľadu pre úrokové sadzby, ktoré by mali zostať na nízkych úrovniach dostatočné dlho.
 • Výnosy z  GE 10-ročných dlhopisov poklesli na 2,4 %, čo je najmenej za 21 rokov.
 • Rizikové prirážky krajín s horším ratingom opäť vzrastajú.
 • JPY prelomilo úroveň 84,70, čo bola najsilnejšia úroveň od 1995.
 • USD rastie, čo ma negatívny vplyv na komodity.
 • Takisto S&P500 pod úrovňou 1100 je negatívum pre komodity.

Zlato a striebro

 • Zlato sa drží pri podpornej úrovni aj napriek výpredaju komodít.
 • US reálne sadzby smerujú dolu čo podporuje zlato, ceny ovplyvňuje aj ďalšie QE a všeobecná neistota ohľadom ekonomického výhľadu.
 • Likvidácia pozícii a držba hotovosti investormi, ktorí dávajú prednosť bezpečnejším aktívam predstavuje riziko pre ceny zlata.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 1197,50 s cieľom pri 1203 USD/uncu. Stop pod 1195.50.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 17,69 s cieľom pri 18,11 USD/uncu. Stop pod 17,91.

Ropa

 • Ropa sa počas včerajšieho výpredaja prepadla najviac za posledných 6 týždňov vďaka posilňujúcemu USD a poklesu akciových trhov.
 • Hospodársky rast v US a Číne, dvoch najväčších spotrebiteľov ropy (32 % svetovej spotreby) sa spomaľuje.
 • Nárast zásob vykurovacieho oleja a palív prekvapili trhy.
 • Zásoby ropy poklesli: -2988k vs. -2000k očak.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 77,80 s cieľom pri 76,83 USD/barel. Stop loss nad 78,02.

SOFT Komodity

 • Výhľad pre svetový dopyt a ponuku poľnohospodárskych komodít bude zverejnený dnes o 14:30 (SEČ). Po nedávnych veľkých pohyboch cien pšenice a ďalších komodít môže predstavovať nový impulz pre trhy a veľkú volatilitu.

USDJPY

 • Japonsky investori vo veľkom nakupujú zahraničné dlhopisy, hlavne US Treasuries. V konečnom dôsledku sú to japonskí investori, ktorí zapríčinili výrazný pokles USDJPY keďže dopyt znižuje spready vo výnosoch (nižšie výnosy US Treasuries), čo následné spôsobuje pokles USD oproti JPY.
 • Do hry vstupuje momentálne aj Čína, ktorá začala vo veľkom skupovať japonské dlhopisy a nie tradičné – US . To pridáva ďalší tlak na pokles USDJPY. Čínsky investori sa pozerajú na deflačné tlaky v Japonsku a 1% výnosy z japonských dlhopisov sa im zdajú zaujímavejšie ako 2% z US Treasuries, ale s rizikom inflácie.

EURUSD

 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne negatívny. Vidíme možnosti predajov po nárastoch. Rezistencia sa nachádza na 1,2910 a 1,2950. Stop nad 1,30 s cieľom pri 1,2750 EURUSD

Cena ropy už týždeň klesá. Kde môže byť jej spodná hranica?

V cene ropy sa odráža momentálna nálada na akciových trhoch poháňaná spomalením ekonomiky, predovšetkým v USA. Teda spodnú hranicu musíme hľadať v závislosti od vývoja amerických akciových indexov, najmä priemyselných titulov. Dôležitá hranica je z pohľadu technickej analýzy úroveň okolo 75 $/b.

Bavlna za posledných 14 dní rastie. Čo je dôvodom?

Áno, cena bavlny sa tento týždeň stáva najviac rastúcou spomedzi ostatných hlavných komodít. V tomto roka si už pripísala 14,9 %. Dôvodom rastu v týchto dňoch sú obavy z jej nedostatku, kvôli povodniam v Pakistane, Monzune v Indii a náznaku ničivej infekcie v Austrálii. Všetky tri krajiny sú v prvej päťke svetových exportérov bavlny. Taktiež zaznamenávame veľké odpredaje čínskych rezerv tejto komodity.

Včera klesali všetky hlavné komodity a drahé kovy – okrem zlata. Ako dlho bude tento trend pokračovať?

Áno, včerajší deň jedine zlato dokázalo mierne posilniť svoju cenu a to o 0,2 %. Momentálne sa pohybuje na úrovni 1200 $/u. Potvrdzuje tak, že investori nakupujú zlato ako formu zábezpeky pred výpredajmi na akciových trhoch a najmä pred oslabením svetovej ekonomiky. Veríme, že pokiaľ náznaky oslabenia rastu USA, EÚ a Číny budú pretrvávať, tak zlato si svoju pozíciu ochrany udrží aj naďalej.

Zdroj: Karol Piovarcsy, manažér Saxo Bank pre strednú a východnú Európu, Martin Kadlec, Senior Sales Trader, Saxo Bank.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *