Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Minulý piatok uzatvárali US akciové trhy v negatívnej nálade. Pokles zaznamenal maloobchod, technológie, suroviny a energie , ale aj ďalšie významné sektory. Dnes budú trhy sledovať údaje o inflácii v Eurozóne (11:00 SEČ) a Empire Manufacturing (14:30 SEČ). Komoditný trh je aktuálne pod vplyvom špekulácií investorov o vyhliadkach US ekonomiky, vývoja USD a celkového záujmu investorov o riziko.

US akciové trhy ukončili minulotýždňové obchodovanie v negatívnom pásme. Počas veľmi nejasného obchodovania sa trhy nedostali do plusu. VIX uzavrel na najvyššej úrovni od júla. Trhy nedokázali posilniť ani po zverejnení veľmi dobrých údajov o GE HDP. Spotrebiteľská dôvera, maloobchodné tržby ani zásoby, aj keď v rámci očakávaní neposkytli trhom výrazný impulz.

Pokles zaznamenal maloobchod, technológie, suroviny a energie, zdravotníctvo, financie, priemysel, telekomunikácie. Darilo sa však utilitám ako defenzívnemu sektoru.

Horšie výsledky predajných sieti Kohl‘s a JC Penney naznačujú, že tzv. back-to-school nakupovanie je veľmi slabé, keďže spotrebitelia čakajú na ďalšie zľavy, čo následne bude mať negatívny vplyv na ziskové marže.

Ekonomické dáta určujú dianie na trhoch pri veľmi nízkom objeme.

O 11:00 (SEČ) budú zverejnené údaje o inflácii v Eurozóne a o 14:30 (SEČ) Empire Manufacturing (AUG). Tieto dva údaje budú dnes sledované trhmi.

Pri prognózach rastu na najbližšie roky v prípade Európy je rozumné zachovať opatrnosť, kedy napr. Nemecko plánuje ušetriť/znížiť vládne výdavky v rokoch 2011 – 2014 o EUR 82 mld., čo bude mať vplyv aj na ekonomický rast. Podobne začínajú so šetrením aj ostatné krajiny Eurozóny.

Trhy sledujú dva výrazné rozdiely na oboch stranách Atlantiku. USA má problémy s hospodárskym rastom, zatiaľ čo GE rastie veľmi dobre.  Opatrnosť vyvoláva situácia v ostatných krajinách Eurozóny, takže pozitíva GE sú vyvážené negatívami, hlavne krajinami PIIGS.

Dnes zverejňujú výsledky: Urban Outfitters, Lowe’s, okrem iných.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 6072 s  cieľom pri 6105. Stop loss pod 6058.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 5235 s cieľom pri 5266. Stop loss pod 5220.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 1085 s cieľom pri 1085. Stop loss pod 1075.

Prečo zlato rástlo a aký je dnešný výhľad pre trh s drahými kovmi?

 • Nárast cien zlata bol spojený s negatívnymi ekonomickými dátami z USA, neistotou ohľadom rýchlosti oživenia svetovej ekonomiky, problémami tzv. PIIGS krajín a záujmom investorov o bezpečné aktíva.
 • Zlato, podobne ako aj ropa stoja momentálne mimo záujmu investorov. Pomer špekulatívnych pozícii na rast alebo pokles je približne vyrovnaný a teda neutrálny.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 1218 s cieľom pri 1215 USD/uncu. Stop nad 1219.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 18,22 s cieľom pri 18,14 USD/uncu. Stop nad 18,26.

Na trhu s ropou sa nenachádzajú špekulanti v dlhodobých dlhých pozíciách. Čo to pre ropu znamená a aké sú odporúčania pre obchodné správanie na jej trhu?

 • Všetky komodity vrátané ropy sú ovplyvnené špekuláciami investorov o vyhliadkach US ekonomiky, vývoja USD a celkovo záujmu investorov o riziko.
 • Tento týždeň budú záujem investorov o riziko ovplyvňovať zverejnené ekonomické dáta v USA. Na trhu sa stále neobjavili špekulanti v dlhodobých dlhých pozíciách na kontrakty ropy, čo znamená, že trh je skepticky ohľadom výrazného nárastu cien ropy v najbližšej budúcnosti.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 75,10 s cieľom pri 76,10 USD/barel. Stop loss pod 74.77.

Ako ovplyvnia požiare v Rusku cenu pšenice?

 • Pretrvávajúce požiare v Rusku už nebudú mať výrazný vplyv na cenu pšenice. Toto riziko už bolo minulý týždeň zarátané v trhu. Boli sme svedkami veľkého nárastu vďaka krátkodobým špekulantom a následne poklesu na približne rovnaké predošlé úrovne.
 • Pri obchodovaní sa trh bude viac sústrediť na vplyv počasia a celkových zásob pšenice.
 • Zákaz exportu pšenice z Ruska je predovšetkým určený na ochranu domáceho trhu proti nadmernému nárastu cien.
 • Podporná úroveň pre decembrový kontrakt: 723 ½ a 725 a rezistencia 771 ½.

Aký je aktuálny vývoj EURUSD a čo sa pre najbližšie obdobie očakáva?

 • EUR sa oslabilo, čo však pravdepodobne nebolo veľké prekvapenie po výraznom náraste ku úrovniam pri 1,3300.
 • Momentálne sú dlhé a krátke pozície v EUR futures vyrovnané, zatiaľ čo z veľkého previsu dlhých pozícii v USD sme  sa dostali do previsu krátkych pozícii v tejto mene za posledne tri mesiace.
 • Ďalší vývoj po minulotýždňovej korekcii je zatiaľ veľmi neurčitý s podporou na dnes pri 1,2700 a rezistenciou na 1,2856.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy poklesov ku 1,2750 pre ďalší nárast spať ku 1,2850 EURUSD. Stop pod 1,2690.

Zdroj: Martin Kadlec, Senior Sales Trader, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *