Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Austrália má nového premiéra, ale kontroverznú ťažobnú daň stále v riešení. Eurozóna dnes prinesie nové priemyselné objednávky, USA objednávky tovarov dlhodobej spotreby a nové hlásenia registrovaných nezamestnaných.

Výnosy gréckych 2-ročných dlhopisov sú teraz zase nad 2 % a CDS sa obchodujú na 928 bázických bodoch. To naznačuje masívnu nedôveru v záchranný balík sľubovaný krajinami eurozóny.

Znovu našim klientom odporúčame, aby neinvestovali do akcií bánk na západných trhoch.

Kevin Rudd rezignoval , nahradí ho Julia Gillardová. AUD posilňuje, pravdepodobne vďaka predpokladom, že bude Gillardová umiernenejšia v otázke plánovanej 40% ťažobné dane. Ťažobné spoločnosti v indexe ASX posilnili približne o 1,3 %.

Fed vo svojom vyhlásení zachoval "dlhšie obdobie" a je znepokojený dlhovým zaťažením v Európe.

Dnes sústreďme pozornosť na nové objednávky v eurozóne a objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA – po včerajších najhorších výsledkoch predaja nových domov za päťdesiat rokov budú pravdepodobne udávať tón.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri poklesoch ku 6216s  cieľom pri 6256. Stop loss pod 6195.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri poklesoch ku 5182 s cieľom pri 5218. Stop loss pod 5164.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri poklesoch ku 1089s cieľom pri 1097. Stop loss pod 1086.

Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1228 a cieľujeme na 1239. Stop loss pod 1224.

Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 18,35 s cieľom na 18,55. Stop loss pod 18,28.

Dnešný výhľad pre ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje pri vzostupe ku 77,33 s cieľom na 76,00.

Komoditné správy

Platina sa v máji prepadla v priebehu niekoľkých dní skoro o 20 percent. Nehrozí jej ďalšia vlna výpredajov?

Platina, podobne ako ostatné drahé kovy, zaznamenáva v týchto dňoch mierne výpredaje. Jedným z dôvodov je posilňujúci USD a taktiež letná sezóna a s ňou spojené úbytky likvidity. V prípade platiny ide o normálnu volatilitu, s výkyvmi cien 20 – 40 %. Platina začiatkom tohto roka rástla zo všetkých drahých kovov najviac, preto aj pri oslabení môžeme očakávať strmší priebeh ako napríklad u zlata.

Včerajšie zásoby ropy v Spojených štátoch vzrástli namiesto očakávaného poklesu. Malo to nejaký vplyv na cenu ropy a aký je vlastne dlhodobý trend zásob?

Áno, išlo o vcelku nečakanú zmenu, ktorá potvrdzuje ochladenie americkej ekonomiky a teda pokles spotreby energie. V letných mesiacoch celkovo očakávame podľa situácií z minulých rokov stabilizáciu a nárast zásob ropy, pravé kvôli menšej spotrebe. Trend z dlhodobého hľadiská závisí od schopnosti oživenia americkej ekonomiky.

Ktorá z potravinárskych komodít má v súčasnosti najlepšie predpoklady k rastu?

Z potravinárskych komodít sa momentálne darí najmä kakau a káve, predovšetkým kvôli problémom s produkciu spôsobeným zlým počasím. Z hľadiská jedného roka, je to pravé cena kávy, ktorá narástla už o viac ako 14 %. Naďalej však sledujeme výkyvy počasia a očakávame, ako sa bude vyvíjať tohoročná úroda obilnín najmä v Kanade, ktorá je druhým najväčším producentom potravinárskych komodít (ovos a pšenica).

Zdroj: Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *