Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Stretnutie G20 prinieslo len slabé výsledky. Významná je dohoda o znížení deficitov a stabilizácie pomeru dlh/GDP. Trhy nervózne čakajú na nové regulácie. Cena surovej ryže sa od decembra 2009 prepadla o skoro 40 percent.

HDP USA bol opäť revidovaný nižšie pri treťom odhade minulý piatok; tentoraz na 2,7 % z 3,0 %. Revízia nadol je spôsobená väčšinou kvôli nižším výdavkom spotrebiteľov, ktoré boli upravené o 0,5 % bodov nižšie na 3,0 %. Väčšina tvrdých dát spomaľuje, ale pre 2Q by sme mali vidieť ďalší dosť solídny rast výdavkov spotrebiteľov, napriek slabému mesačnému rastu v apríli a slabému rast očakávanému pre máj. Správa bude uverejnená dnes.

Schôdzka G-20 samozrejme pútala v piatok veľa pozornosti a trhy nervózne čakajú na akúkoľvek novú reguláciu, ktorá môže byť dohodnutá na zasadnutí, najmä bankového sektora. Ako sa ukazuje, na zasadnutí sa toho veľa nedialo a prezident Obama bude sklamaný, že sa mu nepodarilo presvedčiť niekoľko európskych predstaviteľov, že sa musia viac zapojiť stimulovať, aby udržali uživení. Zasadnutie prinieslo určité výsledky, keď sa ekonomiky G-20 budú snažiť znížiť na polovicu svoje deficity počas troch rokov a stabilizovať svoj pomer dlh/GDP. Okrem toho bolo dohodnuté, že by mali byť dodržiavané vyššie kapitálové požiadavky na banky.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje pri oživení ku úrovni 6100 s  cieľom pri 6054. Stop loss nad 6122.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje pri oživení ku úrovni 5070 s  cieľom pri 5022. Stop loss nad 5093.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje pri oživení ku úrovni 1081 s  cieľom pri 1075. Stop loss nad 1084.

Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri poklesoch na 1253 pre posun späť na 1265. Stop loss pod 1247.

Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy pri poklesoch na 18,95 pre odraz späť na 19,40. Stop loss pod 18,70.

Dnešný výhľad pre ropu je neutrálny. Dnes očakávame, že maximum na 79,38 zadrží ďalšie zisky v pásme 78,25 – 79,25.

Komoditné správy s Radimom Dohnalom:

Prvý veľký hurikán ohrozuje mexický záliv. Aký vplyv majú tieto búrky na tamojšiu ťažbu ropy?

Vplyv záleží na dopadoch na priemyselné objekty. Niekedy majú účinok veľmi silný, keď poškodia rafinérie aj transportné zariadenie, inokedy žiaden. Aktuálne hurikány hrozia a mnohí analytici predpovedajú na tento rok silnejšiu hurikánovú aktivity než inokedy.

Myslíte si, že by hurikány mohli ovplyvniť aj snahu v zamedzení úniku ropy z poškodeného vrtu spoločnosti BP?

Teoreticky áno. Ak by boli hurikány veľmi silné, mohli by úsilie záchranárov sťažiť. Je ťažké na túto tému špekulovať.

Cena surovej ryže sa od decembra 2009 prepadla o skoro 40 percent. Čo môžeme od tejto komodity v ďalších týždňoch očakávať?

Septembrový futures klesol o 13 centov, t. j. o 1,3 %, na 10,21 amerických dolárov CBOT po tom, čo sa dotkol úrovne 10,195 USD, čo je najnižšia úroveň od augusta 2007. Ryža klesla tento rok už o 31 %, čiastočne z dôvodu zvyšujúcej sa produkcie. Globálna produkcia ryže by mala tento rok vzrásť o 4,3 %, a spotreba len o 2,5 % na 452,79 miliónov ton. Navyše sa očakáva ďalší nárast produkcie z krajín Thajsko a Vietnam, čo sú najväčšími vývozcami.

Zlato vidíme blízko historických maxím. Myslíte, že ich čoskoro opäť prekoná?

Je to dosť možné. Na tento rok máme opatrný výhľad, daný obavou ohľadne možnosti vzniku určitej bubliny, keď značná časť dopytu pochádza od ETF a veľmi dynamicky narástla. Na dnešok očakávame predaj riziká, teda pokles akcií, predaj energií a priemyselných kovov a ďalší rast na zlate. Dnes ho čakáme až na úrovni 1265.

Zdroj: Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *