Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Index S&P500 sa drží pri úrovni 1040, dnešok v znamení nákupov po poklesoch. Zlato sa včera počas chvíle prepadlo o skoro 20 dolárov.

US akciové trhy ukončili včerajšie obchodovanie mierne v negatívnom teritóriu. Prepad zaznamenali automobilový a energetický sektor spolu so sektorom nehnuteľnosti. Naopak producenti potravín a nápojov, polovodičov a produktov pre domácnosť a osobnej spotreby si polepšili.

S&P500 je blízko úrovne 1040 , ktorá predstavuje dôležitý limit v tzv. head-and-shoulder formácii. Podpornú úroveň vidíme pri 1060 – 62 (trendline z 03/2009), čo nám dnes dáva možnosť nákupov po poklesoch.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 6070 s  cieľom pri 6134. Stop loss pod 6046.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 5005 s cieľom pri 5044. Stop loss pod 4989.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 1062 s cieľom pri 1074. Stop loss pod 1058.

Dnešný výhľad na zlato je pozitívny. Odporúčame nákupy okolo úrovne 1238 s cieľom pri 1249 USD/uncu. Stop loss pod 1233.

Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 18,50 s cieľom na 18,75 USD/uncu. Stop loss pod 18,40.

Aký výhľad pre energetické tituly prináša dnešný deň?

  • Ropa a zemný plyn poklesli po tom, ako trh začal špekulovať, že tropická búrka v Mexickom zálive neovplyvni produkciu.
  • Dnešný výhľad na ropu je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po poklesoch ku 76,50 s cieľom pri 78,00 USD/barel. Stop loss pod 76,00.

Aký je pohyb EUR na trhu a aký výhľad sa dnes očakáva?

  • EUR pokračuje v posune nižšie ako následok zväčšovania sa spreadov medzi nemeckými dlhopismi/dlhopismi severských krajín a krajín PIIGS.
  • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1,2270 s cieľom pri 1,2210 EURUSD.  Stop nad 1,2290.

Komoditné správy

Zlato sa včera počas chvíle prepadlo o skoro 20 dolárov. Čo takýto vývoj spôsobilo?

Ako sme niekoľkokrát hovorili na zlate nie je vylúčená cenová bublina. Myslené, že do dlhých pozícií vstupujú noví a noví investori. Držba zlatých ETF teraz prekročila 2000 ton a od začiatku apríla vzrástla o 300 ton. Podľa technických indikátorov má zlato čoraz menšiu silu pre rast. A to sa naplno prejavilo včera. Po tom, čo zlato vyrástlo na nové maximum voči USD – 1260, napätie opadlo a investori agresívne realizovali zisky.

Cena kávy sa za posledné týždne zvýšila o skoro 30 percent. Aké impulzy takýto vývoj spôsobili?

Káva sa obchoduje vo výrazne menších množstvách než ostatné komodity. Na futures trhu má teda výrazne nižšiu likviditu. A tak aj menšie objednávky môže posunúť kurzom. A to sa stalo v poslednej dobe, kedy na trh dorazila obava z nedostatočných dodávok zo strednej Ameriky, čo nebude vyrovná očakávalo silnou úrovňou z Brazílie. Trh sa tiež bojí o kvalitu tohtoročnej úrody.

V apríli a máji stál barel ropy viac ako 85 dolárov a pohyboval sa tak na tohtoročných maximách. Vráti sa čoskoro čierne zlato na podobné pozície?

Ropa stratila u investorov popularitu a ceny v máji klesli za iba desať dní o 23 % – a pri tej príležitosti boli zmazané väčšina špekulatívnych dlhých pozícií na NYMEX. Vďaka tomu je trh otvorený ďalšiemu pokusu o rast, ale máme pocit, že tohtoročné maximum už bolo dosiahnuté a riziko v druhej polovici roka mieri skôr k nižším cenám. Pokračujúce posilňovanie dolára spolu so spomalením zotavovania globálnej ekonomiky zanechá tento trh dobre zásobený a následne bude stláčať ceny.

Zdroj: Martin Kadlec, Senior Sales Trader Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *