Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Prognózy trhov: Kúp, predaj, podrž…

Americké akciové trhy ukončovali obchodovanie v mierne pozitívnej nálade. Polepšili si najmä akcie bánk, mediálnych spoločnosti a utility. Sektor služieb v USA má naďalej problémy so zamestnávaním. Dnes očakávame zverejnenie konečného údaju o HDP Eurozóny za Q1, ktorý by mal potvrdiť predošlé odhady.

US akciové trhy ukončili včerajšiu obchodnú seansu v mierne pozitívnom teritóriu. Po výraznom náraste inšpirovanom európskym obchodovaním, trhy výrazne prepadli na základe špekulácii, že rast najväčšej ekonomiky sveta sa spomaľuje. Pomohli tomu hlavne negatívne údaje zo sektora služieb.

US Non-Manufacturing PMI bol horší – najmä komponent zamestnania bol nižší ako 50, čo znamená pretrvávajúce problémy so zamestnávaním v sektore služieb v USA. Ide o dôležitý údaj, keďže zamestnanosť v sektore služieb predstavuje 90 % celkovej zamestnanosti.

Akcie sa k záveru nevrátili na raňajšie úrovne a ukončili obchodovanie mierne v zisku . Akcie bánk, mediálnych spoločnostiutility si polepšili, zatiaľ čo akcie spoločností zo sektora nehnuteľnosti, producenti spotrebiteľských tovarov a automobilov sa prepadli.

Európske trhy zaznamenali výrazný nárast , ale indexu DAX sa nepodarilo prelomiť cez 100DMA. Horšie skončil S&P500, ktorý vzrástol, ale narazil na rezistenciu 1040, po čom nasledoval prepad.

Dnes nebudú zverejnené žiadne významné ekonomické údaje. Za zmienku stojí len konečný údaj o HDP Eurozóny za Q1, ktorý by mal potvrdiť predošlé odhady. Silné komponenty predstavujú export a rast zásob. Export by mal pomáhať ekonomike Eurozóny výraznejšie aj v nasledujúcich mesiacoch, keďže EUR zaznamenalo pokles.

Dnes očakávané ekonomické údaje (SEČ):

  • EC 11:00: 1Q Euro-Zone: GDP (QoQ): 0,2 %
  • GE 12:00: May Factory Orders MoM (sa), očak.: 0,3 %
  • US 13:00: 07/02 MBA Mortgage Applications
  • CA: 16:00 Ivey Purchasing Managers‘ Index (jún) 63,5

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5910 s  cieľom pri 5845. Stop loss nad 5941.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje okolo úrovne 4930 s cieľom pri 4888. Stop loss nad 4954.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1030 s cieľom pri 1022. Stop loss nad 1034.

Aký výhľad sa očakáva pre komoditný trh a aké obchodné správanie sa pri obchodovaní drahých kovov a energetických titulov odporúča?

  • Dnešný výhľad na zlato je negatívny. Zdá sa, že podporná úroveň 1190 môže byť prelomená. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1194 pre otestovanie 1184 USD/uncu. Stop loss nad 1200.
  • Dnešný výhľad na striebro je neutrálny. Zdá sa, že 17,90 predstavuje úroveň, ktorú sa striebru dnes nepodarí prelomiť. Odporúčame predaje pri tejto úrovni s ďalším poklesom ku 17,40 USD/uncu.  Stop nad 18,15.
  • Dnešný výhľad na ropu je neutrálny. Očakávame ďalšiu konsolidáciu v pásme 71,50 – 72,50 USD/barel.

Aký vývoj pre EUR sa očakáva?

  • Po včerajších horších dátach z USA sa zdá, že FED tak skoro nebude zvyšovať úrokové sadzby. Ekonomické dáta v poslednom období hovoria, že rast US ekonomiky sa spomaľuje, čo núti FED ponechať sadzby na nízkych úrovniach.
  • Dnešný vývoj by mohli negatívne pre EUR ovplyvniť len horšie údaje o priemyselných objednávkach z GE.
  • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne pozitívny. Pásmo 1,2570-75 by malo limitovať straty pred ďalším nárastom ku 1,2675 EURUSD. Stop pod 1,2525.

Zdroj: Martin Kadlec , Senior Sales Trader, Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *