Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Prognózy trhov: Mierne negatívny výhľad na dnešný deň

Malé firmy v USA začínajú postupne profitovať z oživenia, aj keď nie v takej miere ako veľké spoločnosti, to nám prezradili dáta o podnikateľskej dôvere. Aj akciám sa začalo dariť najmä vďaka posilneniu EUR a intervencii SNB v kontexte oslabenia CHF. Výhľad na riziko je však pre dnešný deň mierne negatívny.

S&P500Dow Jones si včera polepšili zatiaľ čo Nasdaq skončil v červených číslach najmä vďaka prepadu technologických spoločnosti (výrobcovia polovodičov) po tom, čo sa objavili špekulácie, že ich zisky budú nižšie vďaka oslabeniu EUR a situácii v Európe. Na druhej strane S&P500 a Dow Jones si polepšili vďaka ziskom akcií poisťovni, spoločnosti z oblastí nerastných surovín producentom spotrebných výrobkov a výrobkov pre domácnosť.

Dáta o podnikateľskej dôvere malých a stredných podnikov v USA boli lepšie ako očakávané, čo svedčí o tom, že riaditelia firiem vidia budúcnosť o šesť mesiacov pozitívnejšie. Správa taktiež poukázala na to, že malé firmy postupne začínajú profitovať z oživenia, ale zatiaľ nie až do takej miery ako veľké spoločnosti tzv. Blue Chips.

Ekonomické údaje, ktoré budú zverejnené dnes (očakávania) SEČ:

 • UK 10:30: APR Trade Balance Non EU25 (Mln GBP): -3800
 • UK 10:30: APR Visible Trade Balance (Mln GBP): -7000
 • US 16:00: Šéf FEDu Bernanke bude hovoriť o stave ekonomiky
 • US 16:00: APR Wholesale Inventories: 0,5 %
 • US 16:30: W22 Crude Oil Inventories (WoW chg): -1000
 • US 20:00: Fed’s Beige Book

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 5853 s  cieľom na 5802. Stop loss nad 5873.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 5003 s cieľom na 4939. Stop loss nad 5028.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 1056 s cieľom na 1046. Stop loss nad 1060.

Aký výhľad sa očakáva pre komoditné trhy a aké obchodné správanie sa odporúča?

 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1242 s cieľom pri 1250 USD/uncu. Stop loss pod 1239.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 18,35 s cieľom pri 18,43 USD/uncu. Stop loss pod 18,32.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 72,32 s cieľom pri 71,99 USD/barel. Stop loss nad 72,47.

Úspech zaznamenala včerajšia aukcia 3-ročných dlhopisov. Naopak, negatívny pohľad si trhy zachovávajú v otázke vznikajúcich problémov francúzskych bánk, ktorým sa nedarí v týchto dňoch veľmi dobre. Svoju pozornosť si získalo aj ECB a pripravované štvrtkové rozhodnutie o úrokových sadzbách.  Aký výhľad sa očakáva pri menovom páre EURUSD?

 • Včerajšia aukcia 3-ročných dlhopisov prebehla úspešné . Dnes bude aukcia 10-ročných (USD 21 mld. o 19:00 SEC) a vo štvrtok 30-ročných dlhopisov. Očakáva sa stále záujem investorov o likvidné US denominované aktíva – neistota a potreba niekam umiestniť voľnu hotovosť aj keď s nízkym výnosom.
 • V piatok bude Nemecký ústavný sud posudzovať či je účasť Nemecka na záchrannom baličku (EUR 750 mld.) v súlade s nemeckou ústavou. Ak by nebola, tak si vieme predstaviť reakciu trhov a následné obchodovanie s gréckymi dlhopismi.
 • Francúzskym bankám sa nedarí v týchto dňoch veľmi dobre a CDS na francúzske dlhopisy vzrástli a sú vyššie ako pre UK dlhopisy. To začína byť na trhoch problém – tieto riziká ešte nie sú zarátané v trhu.
 • Agentúra Fitch včera naznačila, že problémy UK môžu byť ďalším prekvapením, keďže krajina má obrovské deficity.
 • Z FOMC sa ozývajú hlasy niektorých členov o normalizácii menovej politikyzačatí zvyšovania úrokových sadzieb. To však nie je na programe dna, keďže väčšina členov nezdieľa rovnaký názor aj vzhľadom na situáciu v Európe. Je pravdepodobné, že zmena postoja „úrokové sadzby budú na nízkych úrovniach počas dostatočne dlhého obdobia“ zostane nezmenená.
 • Na trhu sa tiež upriamuje pozornosť na ECB a štvrtkové rozhodnutie o úrokových sadzbách. Neočakáva sa žiadna zmena, aj keď sa objavujú názory o znížení sadzieb. Je to však málo pravdepodobné, keďže ECB využíva Ine nástroje na poskytovanie likvidity na trhu.
 • Normalizácia menovej politiky ECB sa tak skoro nestane realitou , na rade bude omnoho skôr FED.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1,1992 s cieľom na 1,2075 EURUSD. Stop pod 1,2240.
 • SNB zaznamenáva nárast devízových zásob, čo spôsobilo tento stav a aký ďalší vývoj sa očakáva?
 • Devízové zásoby SNB vzrástli za posledný mesiac o CHF 78,8 mld . na CHF 232 mld. (čo nemusí byť zlé pre 8 mil. populáciu). Podpísali sa pod to hlavne intervencie SNB na oslabenie CHF. Kľúčový dátum bude 17. jún, kedy je ďalšie stretnutie SNB a je pravdepodobné, že budú prehodnocovať intervenčnú politiku.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *