Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Prognózy trhov: Zlato je vysoko

Nervozita na trhoch je značná. Americké obchodovanie skončilo vo výrazne negatívnej nálade. Spustil sa výpredaj a útek z rizikových aktív. Trhy zostanú veľmi volatilné aj v nasledujúcich dňoch.

US akciové trhy ukončili obchodovanie hlboko v negatívnom teritóriu. Nervozita spojená s rozpočtovými problémami Európy a možnosťou ich presunu do strednej a východnej Európy a horšími údaji o zamestnanosti v USA zapríčinili výpredaj a útek z rizikových aktív.

Zamestnanosť v súkromnom sektore v USA vzrástla o 41k zatiaľ čo trh očakával nárast o 180k, čo vyvolalo obavy ohľadom sily ekonomického oživenia, následne spotreby, trhu nehnuteľnosti… atď.

Prepad akcií sa dotkol všetkých sektorov, medzi ktorými najviac utrpel sektor nehnuteľnosti, doprava a automobilový sektor.

Ekonomické údaje , ktoré budú zverejnene dnes (očakávania) SEČ:

 • US 21:00: APR Consumer Credit (Bln): -1,353
 • GE 12:00: APR Factory Orders: -0,4 % (+5 % predošlé)

Dnešný výhľad je celkovo negatívny pre akciové indexy spojené so záujmom investorov o nerizikové aktíva. Dôležitá úroveň pre S&P500 je 1041, ktorá môže byť tento týždeň otestovaná. V prípade prelomenia je predpoklad výrazného prepadu nižšie.

VIX (Index volatility) zaznamenal výrazný nárast k úrovniam okolo 35. Nervozita na trhoch je značná a ako možnosť pre investorov by mohla byt redukcia niektorých pozícii otvorených na páku, aby sa vyhli nepríjemným prekvapeniam. Trhy zostanú veľmi volatilné aj v nasledujúcich dňoch.

Výhľad na dnešný deň pre DAX je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 5902 s  cieľom na 5847. Stop loss nad 5930.

Výhľad na dnešný deň pre FTSE je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku  5113 s cieľom na 5070. Stop loss nad 5122.

Výhľad na dnešný deň pre S&P500 je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1075 s cieľom na 1068. Stop loss nad 1078.

Aktuálna situácia na trhu nahráva zlatu, o ktoré je vzhľadom na neistotu, veľký záujem. Taktiež v jeho prospech hovorí fakt, že sa jedná o bezpečné aktívum. Aký vývoj ho čaká a na čo by investori nemali zabúdať?

 • To, čo si však možno niektorí investori neuvedomujú je fakt, že tok nových peňazí do ETF fondov na zlato výrazné poklesol, trh sa začína viac a viac zaujímať o put opcie na zlato ako o call opcie. Je to síce veľmi lákavé v dnešných dňoch nakupovať zlato hlavne, keď sú noviny plne inzerátov ponúkajúcich zlate mince, ale dopyt po zlatých šperkoch je nízky, ako aj dopyt po zlate zo strany ETF fondov. Podľa nášho názoru sa zlato nachádza vysoko.
 • Dnešný výhľad na zlato je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy po prelomení úrovne 1222 s cieľom pri 1235 USD/uncu. Stop pod 1218.
 • Dnešný výhľad na striebro je mierne pozitívny. Odporúčame nákupy smerom ku 17,19 s cieľom pri 17,45 USD/uncu. Stop pod 17,05.
 • Ako vyzerá výhľad pre ropu a jej cenu, a aké obchodné správanie sa odporúča?
 • Celkovo vidíme ropu v pásme 75-85 USD/barel stále bez zmeny. Úrovne 70-75 USD/barel vyzerajú zaujímavé na otvorenie strategických dlhých pozícii, hlavne po správach o tohtoročnej sezóne hurikánov a efektu El-Nino.
 • Dnešný výhľad na ropu je mierne negatívny. Odporúčame predaje po prelomení úrovne 69,50 s cieľom pri 68,00 USD/barel. Stop nad 70,90.

EURUSD je pod tlakom správ z USA a Maďarskej kríze. Ani špekulácie o neúčasti Nemecka pri záchrannom balíčku jeho vývoju nepomohol. Aký ďalší vývoj sa očakáva pre tento menový pár?

 • Výnosnosti nemeckých dlhopisov sa nachádzajú na rekordne nízkych úrovniach okolo 2,5 %. Odporúčam pozrieť si Výhľad Saxo Bank pre rok 2010 (v prílohe, strana 7), kde Saxo Bank predpokladala úroveň 2,25 %.
 • EURUSD bolo v piatok veľmi ovplyvnene negatívnymi správami z USA (nezamestnanosť), správami z Maďarska (politické komentáre o zlej situácii podobnej ako v Grécku) a určitými špekuláciami, že by Nemecky ústavný sud mohol dočasne zablokovať účasť Nemecka v záchrannom baličku/sieti (EUR 750 mld.) na pomoc krajinám s rozpočtovými problémami v Eurozóne.
 • EURUSD počas piatkového obchodovania pokleslo pod 1,20 . Počas ázijského obchodovania dnes v noci a nízkej likvidity sa mu podarilo pozrieť aj pod úroveň 1,19.
 • Celkovo je na trhu obrovské množstvo krátkych pozícii , ktoré sú však vysoko v profite, keďže boli otvárané pri úrovniach okolo 1,22 – 1,23. Nemali by tak výrazné negatívne vplývať na ďalší pokles.
 • Summit G20 nepriniesol nič konkrétne , len komentáre ako je dôležité znižovať deficity.
 • Údaje o nemeckej 10-ročnej inflácii na úrovni 1,63 % poukazujú na fakt, že investori by sa mali pripraviť na obdobie dezinflácie.
 • Dnešný výhľad na EURUSD je mierne negatívny. Odporúčame predaje po nárastoch ku 1,2220 s cieľom na 1,2165 EURUSD. Stop nad 1,2240.

Rozpočtové problémy Maďarska a vyhlásenia novej vlády o stave ekonomiky podobnej Grécku. Na čo vplývajú a tlačia?

 • Nová vláda zmiernila minulotýždňovú rétoriku a poprela svoje vyhlásenia , že Maďarsko je v rovnakej situácii ako Grécko, čo sa dalo očakávať.
 • Je pravdepodobne, že si nová vláda svojimi vyhláseniami vytvára lepšiu východiskovú pozíciu pre zavadzanie úsporných programov a všetku vinu spojenú s obrovskými rozpočtovými problémami hádže na 8-ročnú vládu socialistov.
 • Náklady na poistenie (ceny CDS) výrazné vzrástli pre maďarské a rumunské dlhopisy, HUF a RON sú pod tlakom – dôvod: rozpočtové problémy.

Zdroj: Martin Kadlec, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *