Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Projekt SEPA sa zavádza pomalšie oproti očakávaniam

Výsledky najnovšieho prieskumu svetového trhu platobného styku – World Payments Report 2010 vydaného spoločnosťami Capgemini, RSB a EFMA, potvrdzujú posledné vyhlásenie Európskej centrálnej banky, že v Európskej únii narástol celkový objem platieb o 4% oproti roku 2009.

Prieskum preukázal, že platobné karty ostali celosvetovo preferovaným nástrojom pre bezhotovostné platby. Na väčšine trhov objem kartových platieb predstavoval viac ako 40% z celkového počtu platieb, pričom celosvetovo je to až 58%. Globálny výsledok ovplyvnil najmä vysoký nárast počtu platieb na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Čína alebo Rusko. V eurozóne si počet takto uskutočnených platieb udržiava od roku 2002 stabilný nárast okolo 11% ročne.

Prieskum zároveň zdôraznil viacero kľúčových vývojových trendov, ktoré ovplyvnili minulý rok zavádzanie SEPA platobných nástrojov (Jednotný priestor platieb v eurách) a PSD (Smernica o platobných službách). Je dôležité podotknúť, že skoro všetky krajiny Európskej ekonomickej oblasti (EEA) zakomponovali v súčasnosti PSD do svojich právnych nariadení. Jedným z významných zistení prieskumu je tiež fakt, že napriek tomu, že nariadenie SEPA Direct Debits (SDD) bolo zavedené v novembri 2009 tak pre jednotlivcov, ako aj pre firmy, ich využívanosť je však v súčasnosti stále veľmi nízka.

Pritom používanie SEPA Credit Transfers (SCTs) neustále narastá, i keď nedosahuje očakávania. Všetci zainteresovaní, vrátane vlády a predstaviteľov priemyslu, sa zhodli, že úplná migrácia na SEPA sa oneskorí, pokiaľ nebude podporovaná reguláciami a v júni 2010 Európska komisia oznámila, že má v úmysle navrhnúť záväznú legislatívu na dátum ukončenia migrácie.

“SEPA implementácia stále prebieha aj na Slovensku, ale všeobecne sa proces realizácie tohto ambiciózneho konceptu v Európe javí ako náročný a zároveň pomalý. Na podporu plného vykonávania SEPA platobných nástrojov bude potrebné definovať pravidlá pre platobné produkty, ktoré ešte nie sú zahrnuté do rozsahu PSD v niektorých krajinách”, povedal Rastislav Nemec, Riaditeľ divízie finančných služieb, Capgemini Slovensko.

Zdroj: TS Capgemini.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *