Piatok 03. apríla. Meniny má Richard

Prosperujúca hongkonská ekonomika spadla pre protesty do recesie

Makroekonomika 15.11.2019 | 18:02 0 Komentárov

Nepokoje v Hongkongu trvajúce už niekoľko mesiacov si okrem ľudských obetí vyžiadali aj ekonomické straty. Nedávno silná ekonomika sa ocitla v recesii.

Hrubý domáci produkt ekonomického a obchodného centra Juhovýchodnej Ázie sa od júla do septembra v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom prepadol o 3,2 percenta. Išlo už o druhý pokles v rade. V druhom kvartáli tohto roku to bolo o 0,5 percenta. Medziročne ukazovateľ v treťom kvartáli poklesol o 2,9 percenta, čo bol prvý medziročný pokles za poslednú dekádu.

Problémom sú masívne demonštrácie, ktoré začali v júni. Boli reakciou na hrozbu prijatia zákona o extradícii. Obyvatelia krajiny, ktorá má garantovanú správnu suverenitu, by sa tak mohli dostať pod čínsky vplyv a za ich liberálne politické názory im hrozilo čínske väzenie. Tento impulz vyvolal široký odpor proti postupnému približovaniu Hongkongu k Číne. Hoci bol návrh neskôr stiahnutý, protesty neustali. Vyžiadali si aj obete na životoch. Požiadavkou demonštrantov je okrem iných rezignácia správkyne krajiny Carrie Lamovej.

Svoj daň si protesty berú aj v ekonomike. Obchody a prevádzky v centre mesta sú dlhodobo zatvorené. Domáci prestali kupovať niektoré druhy tovarov, napríklad luxusné a značkové veci. Navyše prudko klesol počet zahraničných návštevníkov krajiny, ktorí cesty tam často využívali na výhodné nákupy.

Nateraz to nevyzerá na rýchle vyriešenie situácie. Analytici preto počítajú, že pokles tamojšej ekonomiky bude pokračovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *