Pondelok 10. decembra. Meniny má Radúz

Protimonopolný úrad zastavil konanie voči Slovenskej bankovej asociácii

Banky Peter Apolen 22.11.2016 | 09:09 0 Komentárov

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky zastavil začiatkom novembra konanie voči Slovenskej bankovej asociácii (SBA), z dôvodu nezistenia porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže. 

Protimonopolný úrad (PMÚ) tak v prípade samoregulácie Slovenskej bankovej asociácie (SBA), v ktorej odporúčala svojim členom v roku 2012 nevyberať poplatok za vklad v hotovosti na účet, nepreukázal, že by sa SBA dopustila protizákonného konania.

Rada PMÚ už vo svojom skoršom rozhodnutí z februára 2016 konštatovala, že ani v prípade základného bankového produktu nedošlo k porušeniu zákona. V tejto súvislosti Rada PMÚ uviedla, že pripomienkovanie legislatívy je základnou úlohou združenia. Takáto činnosť neodporuje súťažným pravidlám a v mnohých prípadoch môže byť prospešná, keďže záujmové združenia prispievajú k tvorbe kvalitných právnych predpisov.

Rozhodnutiami PMÚ a konečným zastavením konania bolo potvrdené, že zhromažďovanie informácií od svojich členov pre prípravu kvalitných a prax odrážajúcich sektorových pripomienok a stanovísk je jednou z hlavných činností SBA. Zastavenie konania tak asocicácia považuje za pozitívnu informáciu aj pre ostatné asociácie. 

„Sme radi, že sa asociácii po takmer troch rokoch podarilo očistiť svoje meno a preukázať, že v sledovaných prípadoch nekonala protizákonne,“ uviedla výkonná riaditeľka Slovenskej bankovej asociácie Milena Koreňová.

Asociácia cíti plnú zodpovednosť za dodržiavanie súťažných predpisov, a preto už v čase prebiehajúceho správneho konania prijala ďalšie opatrenia, ktoré majú v budúcnosti minimalizovať riziká prípadného porušenia súťažných predpisov.

Stručný vývoj v kauze

Úrad 19. decembra 2014 v rámci prvostupňového rozhodnutia konštatoval, že SBA sa dopustila protisúťažného konania, keď v dvoch prípadoch vytvorila platformu na výmenu súťažne citlivých informácií. Konkrétne išlo o prípad tzv. základného bankového produktu z roku 2010 a samoreguláciu súvisiacu s odporúčaním nevyberania poplatku za vklad v hotovosti na účet. Prvostupňový orgán PMÚ udelil SBA pokutu vo výške 185 939 eur.

SBA v rámci zákonných možností podala voči prvostupňovému rozhodnutiu rozklad.

Začiatkom februára 2016 rozhodla Rada PMÚ zrušiť rozhodnutie prvostupňového orgánu a v prípade poplatku za vklad v hotovosti na účet vrátila vec na opätovné prejednanie a prešetrenie. V prípade základného bankového produktu Rada PMÚ konštatovala, že asociácia svojimi aktivitami neporušila zákon.

V novembri 2016 PMÚ konštatuje, že ani po prešetrení sa v prípade poplatku za vklad hotovosti na účet sa nepodarilo preukázať SBA porušenie konania a konanie voči asociácii zastavilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *