Utorok 02. júna. Meniny má Xénia

Prvá banka na Slovensku vydala dlhopisy so záporným výnosom

Banky 25.09.2019 | 13:43 0 Komentárov

Prima banka vydáva historicky prvý slovenský dlhopis so záporným výnosom. Emisiu krytých dlhopisov v objeme 500 mil. eur so splatnosťou sedem rokov umiestnila na trhu s výnosom do splatnosti -0,096 % p.a.

V rámci schváleného Programu emisie krytých dlhopisov vo výške 1,5 mld. eur včera Prima banka Slovensko úspešne upísala prvú benchmarkovú emisiu krytých dlhopisov v celkovom objeme 500 mil. eur a dátumom splatnosti 1. 10. 2026.

Emisia vyvolala veľký záujem investorov prevažne z krajín západnej Európy a aj vďaka vysokému dopytu sa podarilo dosiahnuť rekordne nízky výnos -0,096 percenta ročne. K úspechu emisie prispel aj najvyšší možný rating Aaa, ktorý emisii predbežne udelila ratingová agentúra Moody’s.

Emisná cena krytých dlhopisov je 100,745 percenta a dlhopisy s kupónom 0,01 percenta p.a. dosiahli celkový výnos do splatnosti -0,096 percenta p.a. Ide tak o historicky prvú slovenskú emisiu dlhopisov so záporným výnosom a zároveň o historicky prvú emisiu krytých dlhopisov so záporným výnosom v krajinách strednej a východnej Európy (definícia OECD).

Emisia vzbudila veľký záujem zahraničných investorov, prevažne z krajín západnej Európy. Na investorov z Rakúska a Nemecka pripadá celkovo 56 percent emisie, na investorov zo Škandinávie 37 percent emisie a medzi investorov z ostatných krajín je rozdelených sedem percent emisie dlhopisov.

Vedúcimi manažérmi emisie boli Commerzbank, DZ BANK a LBBW. Zdroje z upísanej emisie dlhopisov využije Prima banka pre podporu ďalšieho rastu svojho biznisu a posilňovanie obchodných vzťahov so svojimi klientmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *