Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Prvá fáza obchodnej dohody bola podpísaná. Obchodná vojna sa zastavila

Makroekonomika 15.01.2020 | 18:00 0 Komentárov

Donald Trump podpísal „prvú fázu“ obchodnej dohody medzi USA a Čínou. Znamená to zastavenie rok a pol trvajúcej obchodnej vojny.

Ide o kompromisné riešenie. V súčasnej dohode neboli obsiahnuté všetky body, ktoré mali USA pôvodne v pláne. Obchodná dohoda je preto rozdelená na niekoľko etáp.

Čína sa zaviazal viac dbať na ochranu amerického duševného vlastníctva na svojom území. Nebude od amerických firiem požadovať, aby sa pri podnikaní v krajine delili s čínskymi partnermi o ich technológie.

USA výmenou za to upustili od zámeru zaťažiť clami ďalších 160 miliárd dovozu Číny. Malo ísť najmä o mobilné telefóny a počítače. Výška ciel pri ďalšom tovare v hodnote 112 miliárd navyše klesne z 15 na 7,5 percenta. Naďalej ale zostávajú v platnosti clá vo výške 25 percent na veľký objem dovozu z Číny.

Americká administratíva je podľa jej vyjadrení pripravená sledovať dodržiavanie bodov dohody. V minulosti sa už totiž viac krát stalo, že nebolo dodržané všetko, čo bolo sľúbené. Ak by k tomu opäť došlo, kolotoč cieľ a taríf by sa opäť roztočil.

Očakáva sa zlepšenie situácie aj na opačnej strane. Americkí pestovatelia sóje, pšenice, či iných poľnohospodárskych plodín obchodnej vojnou trpeli. Ich odbyt klesol o desiatok percent. Američania preto požadujú od Číny, aby zvýšila nákupy americkej agroprodukcie.

Čína sa zaviazala, že do dvoch rokov zvýši nákupy  týchto tovarov o 200 miliárd dolárov nad úroveň z roku 2017, čo predstavuje nárast o viac ako 50 percent.

Zvýšiť by sa mali aj nákupy energie z USA. To pravdepodobne ovplyvní globálny trh s ropou. Čína sa zaviazala kupovať od USA o 200 miliárd dolárov energetických tovarov viac. Bude to znamenať pokles dopytu po rope z iných častí sveta.

Hoci ide len prvú fázu dohody, ide o signál, že USA a Čína sa dokážu dohodnúť. Načasovanie D. Trumpovi zatiaľ vychádza. Jeho cieľom je urovnať obchodný spor do prezidentských v USA volieb v novembri.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial