Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Prvé penzie z druhého piliera sú podľa IFP prinízke

Penzia Peter Apolen 15.01.2015 | 11:27 0 Komentárov

Inštitút finančnej politiky tvrdí, že prvé penzie, ktoré ponúkli životné poisťovne žiadateľom sú aj o štvrtinu nižšie, ako by mali podľa jeho prepočtu byť. Tie sa bránia, že musia rátať s rastúcou priemernou dĺžkou dožitia, ktorá sa predĺži z dnešných 19 rokov.

„Ponúkané dôchodky z druhého piliera sú aj o štvrtinu nižšie než férové,“ uvádza Inštitút finančnej politiky pôsobiaci pri ministerstve financií. Z úspor v druhom pilieri si ľudia podľa nich zaslúžia viac

Ak napríklad má 62 ročný dôchodca nasporených približne 15,6 tisíca eur, mal by podľa inštitútu dostať doživotnú penziu zhruba 80 eur mesačne. Poisťovne ale ponúkajú pri takýchto podmienkach 65 eur.

Bránia sa však, že treba už dnes myslieť na to, že človek, ktorý vstupuje dnes do dôchodkového veku, sa dožije viac ako 19 rokov, čo je dnes priemerná doba života na dôchodku. Okrem toho je podľa nich diskutabilné zhodnocovanie úspor na účte v životnej poisťovni. Zatiaľ, čo inštitút ráta, že by to malo byť 1,9 percenta ročne, podľa poisťovní, takéto zhodnotenie je nereálne.

Do úvahy však treba brať i fakt, že dnes sú v ponukovom systéme určenom na generovanie ponúk pre nových dôchodcov len tri poisťovne. Konkurencia ešte nemusí fungovať, tak ako by mala. Licenciu majú len: Allianz – Slovenská poisťovňa, Union a Generali.

O vyplácanie dôchodku z druhého penzijného piliera už podľa Sociálnej poisťovne požiadalo 91 osôb. Jej hovorca Peter Višváder ale upozornil, že Sociálna poisťovňa na výšku dôchodkov nemá vplyv, pretože je len správcom Centrálneho informačného ponukového systému, ktoré sprostredkováva ponuky životných poisťovní dôchodcom. 

Tento rok by malo splniť podmienky pre žiadosť o výplatu penzie zhruba 3000 sporiteľov. Ak žiadna životná poisťovňa nepredloží dôchodcovi pre nízku sumu dôchodkových úspor návrh pre doživotný dôchodok, ten dostane prostriedky z druhého piliera vo forme programového výberu od príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti alebo vo forme dočasného dôchodku od životnej poisťovne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *