Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Prvé prípady koronavírusu v Rakúsku sa už prejavujú aj v tamojšej ekonomike

Makroekonomika 27.02.2020 | 15:16 0 Komentárov

Rakúske firmy sa musia vyrovnať s novou situáciou. Austrian Airlines dočasne uvoľnili viac ako 150 zamestnancov.

Práve cestovný ruch a doprava budú pravdepodobne postihnuté najviac. Hospodárska komora Rakúska sa spolu s odbormi pripravuje na skrátenie pracovného času v cestovných kanceláriách.

Činnosť malých kancelárií sa takmer zastavila, rezervácie nových zájazdov sa prepadli. Najviac pociťujú krízu organizátori skupinových zájazdov pre čínskych turistov. Trpia však aj kancelárie zamerané na autobusové zájazdy do Benátok. Napríklad kancelárie Hofer Reisen a Ruefa, ktoré ponúkajú na dovolenku v Taliansku.

Veľké cestovné kancelárie, ako TUI alebo Verkehrsbüro, však zatiaľ nevidia dôvod na skrátenie pracovného času. Majú dostatok iných produktov mimo postihnutých oblastí.

Obavy zo šírenia koronavírusu postihujú aj iné oblasti rakúskeho hospodárstva. Stúpol dopyt po rúškach a hygienických potrebách. „V žiadnej z filiálok sa už rúška nenachádzajú ani na sklade. V nadchádzajúcich dňoch očakávame nové dodávky, aby sme vyrovnali prípadný nedostatok tovaru,“ povedala riaditeľka drogérií DP. Petra Gruberová.

V supermarketoch stúpol dopyt po cestovinách, ryži a konzervách, ľudia však zatiaľ nenakupujú do zásoby. „O hromadení zásob zatiaľ nemožno hovoriť, napriek tomu sme v týchto dňoch zaznamenali zvýšený dopyt vo filiálkach v pohraničných regiónoch,“ povedal pre agentúru APA hovorca Lidl Österreich Hansjörg Peterleitner.

V podobnom duchu sa vyjadrili aj predstavitelia reťazcov Hofer, Spar a Rewe, zaznamenali vyšší dopyt v pohraničných filiálkach, no žiadne hromadenie zásob.

Ako uviedol ekonóm UniCredit Bank Austria Walter Pudschedl koronavírus zatiaľ nemá viditeľné dôsledky na rakúske hospodárstvo, výrazne však klesá dôvera v ekonomiku., čo sa môže prejaviť odložením firemných investícií a prijímania nových zamestnancov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *