Nedeľa 05. júla. Meniny má Cyril a Metod

Prvý rok nových pravidiel osobných bankrotov vyvolal rekordný záujem dlžníkov

06.03.2018 | 16:47 0 Komentárov

Nové pravidlá osobného bankrotu začali platiť pred rokom. Za ten čas Centrum právnej pomoci podalo za zadlžených občanov 7402 návrhov na osobný bankrot. Súd ich schválil 4330 a zároveň odobril 68 splátkových kalendárov.

Informovalo o tom Ministerstvo spravodlivosti

Dopyt po osobných bankrotoch je obrovský. Niet sa čo čudovať. Je to ako keby niekto zdvihol pokrievku hrnca, ktorý sa už dlho varí. Nesplácané dlhy sa už občanov hromadili dlhé roky. Dôkazom je extrémne vysoký počet exekúcii – zhruba 3,7 milióna, ktoré sa vedú voči viac ako 900 tisíc občanom.

Do konca februára tohto roku vybavilo centrum právnej pomoci takmer 90 tisíc konzultácií ľudí, ktorí sa boli informovať o nových možnostiach oddlženia. Pred zmenou pravidiel to pritom bolo za celý rok 2016 len 497 návrhov, z čoho bolo schválených 141 osobných bankrotov. Teda zhruba tri percentá z počtov nasledujúceho roku.

Skladba ľudí, ktorí žiadajú o osobný bankrot, je podľa ministerstva spravodlivosti rôznorodá. Od ľudí so základným vzdelaním až po vysokoškolské vzdelanie, od ľudí bez domova, sociálne vylúčených, dlhodobo na sociálnych dávkach, až po podnikateľov,“ priblížil hovorca rezortu Peter Bubla.

Častými žiadateľmi sú bývalí, prípadne súčasní, živnostníci, dôchodcovia, vrátane invalidných dôchodcov, nezamestnaní, ale tiež ručitelia – teda ľudia, ktorí sami žiadny dlh nemali, ale ručili za záväzky iných.

Záväzky dosahujú vysoké sumy, niekedy aj viac ako jeden milión eur, a maximálny dlh jedného občana mal výšku piatich miliónov eur. Rôzne sú aj počty exekučných konaní vedených voči dlžníkom. Bežne ich majú aj 40 či 50. „Osobitným prípadom je dlžník s 305 veriteľmi,“ uviedol hovorca

Zmeny v pravidlách osobných bankrotov boli zavedené si cieľom uľaviť dlžníkom s vysokými dlhmi, ktorí sa z nich nevedeli dostať vlastnými silami. Nezáleží pritom to tom, či ich dlh vznikol voči štátu, samospráve, nebankovke alebo obchodnej spoločnosti. Dlhy im budú po absolvovaní procesu oddlženia vymazané. Odpustiť nie je ale možné výživné, či zabezpečenú pohľadávku zo záložného práva.

Osobný bankrot je vďaka podstatne nižším nákladom, ale aj urýchlení celého procesu, výrazne jednoduchší. Je možné očakávať, že po prvotnom návale sa záujem dlžníkov ustáli na nižších úrovniach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *