Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

PSS: Počet nových zmlúv sa zdvojnásobil

BankyBývanie 21.03.2012 | 14:12 0 Komentárov

Prvá stavebná sporiteľňa hovorí o úspešnom vstupe do roka 2012. V januári a februári sa počet nových sporiacich zmlúv oproti začiatku minulého roka zdvojnásobil. 

Najväčšia stavebná sporiteľňa, ktorá pôsobí na slovenskom bankovom trhu už takmer 20 rokov, v čase od 1. januára do 29. februára 2012 uzatvorila až 44 250 nových zmlúv o stavebnom sporení. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o 94,4 % (graf č. 1). Objem cieľových súm sporiacich zmlúv uzatvorených v uvedenom období dosiahol až 295,47 mil. €, čo predstavuje medziročný nárast o celých 65,8 % (graf. č. 2).

pss-marec-2012-a

„To, že registrujeme zvýšený záujem o uzatváranie zmlúv o stavebnom sporení, je dôkazom, že slovenský občan sa v čase krízy správa k svojim financiám zodpovednejšie. Stavebné sporenie je finančný produkt, ktorý nasporeným prostriedkom zabezpečuje potrebnú ochranu, ale zároveň ich aj výhodne zhodnocuje a pripravuje na investíciu do bývania. A to je pre väčšinu obyvateľov Slovenska kľúčovým ukazovateľom kvality ich života,“ hovorí Imrich Béreš, predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne, a. s. Podľa jeho slov, podobné správanie sa slovenských občanov nastalo aj v roku 2009, čiže po prepuknutí prvej vlny svetovej hospodárskej krízy. Vtedy klienti PSS uzatvorili až o štvrtinu sporiacich zmlúv viac ako v roku 2008.

Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., už dve desaťročia bezpečne spravuje a zhodnocuje úspory stavebných sporiteľov. Úrokové sadzby sporenia aj úverov sú garantované a nemenné počas celej doby platnosti zmluvy. Vklady klientov sú chránené až do výšky 100 tisíc €. Sporitelia majú nárok na štátnu prémiu vo výške 10 % z ročných vkladov, maximálne 66,39 € ročne. Pri 6-ročnom účelovom sporení predstavuje zhodnotenie vkladov sporiteľa v priemere 5,19 % ročne. „V tomto roku sme urobili náš produkt ešte výhodnejším, ako bol v minulosti. Znížili sme najfrekventovanejšie bankové poplatky a znížili sme aj úrokové sadzby úverov na bývanie. V súčasnosti sú už od 1,69 % ročne,“ dodáva I. Béreš s tým, že stavební sporitelia si môžu v PSS, a. s., nastaviť výšku mesačnej splátky a od nej závisiacu dĺžku splácania úveru tak, aby to vyhovovalo ich zámerom a možnostiam.

Výsledkom spomenutých opatrení je, že Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., v prvých dvoch mesiacoch tohto roka poskytla 2 852 úverov na bývanie v celkovom objeme 56,6 mil. €. Medziročne počet úverov narástol o 31,4 % (graf č. 3) a ich objem dokonca až o 48,2 % (graf č. 4).

pss-marec-2012-b

Pod tieto výsledky sa podľa sporiteľne podpísalo aj upokojenie situácie po neschválení minuloročných legislatívnych návrhov Ministerstva financií SR. To, že k ministerstvom požadovaným zmenám v stavebnom sporení napokon nedošlo, znamenalo koniec zneisťovania stavebných sporiteľov. Tí v súčasnosti profitujú nielen z výhod úspešného finančného produktu, ale tiež z najnižších cien nehnuteľností od roka 2007 v pomere k priemernej mzde na Slovensku.

Zdroj: TS PSS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *