Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

PSS: Zrušenie priateľských sporiteľov ovplyvní dostupnosť medziúverov

Prvá stavebná sporiteľna nie je spokojná s návrhom novely zákona o stavebnom sporení. Ak zmeny prejdú, môže sa znížiť objem prostriedkov na financovanie bývania. (Správa bola rozšírená.)

Predseda predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš upozorňuje, že predkladaná novela nie je v súlade s programovým vyhlásením vlády: „kde sa vláda zaviazala, že bude podporovať systém stavebného sporenia.“

Predkladaný návrh však počíta so zrušením takzvaných „priateľských sporiteľov“. Tí si riadne sporia 6 rokov a potom si vyberú peniaze aj s úrokom a štátnou prémiou, pričom nedokladujú použitie ani si nečerpajú úver. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že priateľskí sporitelia investujú do stavebného sporenia s cieľom zhodnotiť svoj vklad aj o štátnu prémiu a peniaze chcú využiť podľa ľubovôle. V PSS je takýchto klientov približne 8% – polovica z nich však nakoniec aj tak použije peniaze na riešenie bývania.

Ak priateľskí sporitelia prídu o možnosť získať štátnu prémiu, začnú využívať iné finančné produkty a peniaze budú v systéme chýbať, predpokladá člen predstavenstva Prvej stavebnej sporiteľne Herbert Georg Pfeiffer: „Štátna prémia je vlastne prémia za mobilizáciu kapitálu, aby sa stavebnej sporiteľni naakumulovali čo najväčšie úspory klientov, aby bolo na druhej strane možné poskytnúť čo najviac stavebných úverov a medziúverov.“ Pfeifferov kolega z predstavenstva Erich Feix dodáva, že problémom budú práve medziúvery: „Museli by sme obmedziť poskytovanie medziúverov a nie stavebných úverov – to je veľký rozdiel.“ Stavebné úvery teda priamo ohrozené nebudú, ale môže sa predĺžiť čas čakania na ne – dodáva Pfeiffer: „Nesmieme zabudnúť na to, že na Slovensku je stále veľká potreba renovácií bytov a bytových domov.“

Imrich Béreš pripomína rok 1997, keď bol inštitút zrušený a počet nových zmlúv sa znížil o polovicu. Dopady sa negatívne prejavili na stavebnej výrobe a raste HDP a podobné problémy môžeme podľa neho očakávať aj teraz. Neprebehla žiadna odborná diskusia na túto tému. My sme sa to dozvedeli od novinárov,“ posťažoval si. 

Diskusia ešte len bude, odkazuje vo svojom stanovisku hovorca rezort financií Martin Jaroš. "Ministerstvo financií je trochu prekvapené prudkou reakciou stavebných sporiteľní. Materiál je zaradený do pripomienkového konania, práve preto, aby sa o ňom diskutovalo. Ministerstvo je ochotné načúvať argumentom dotknutých firiem a predniesť vlastné argumenty a verí, že výsledkom bude dobrá novela zákona."

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *