Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

PZP: Slováci platia viac ako Česi, Maďari a Poliaci

Poistenie 26.10.2012 | 11:49 0 Komentárov

Zatiaľ čo českého vodiča vyjde ročné povinné zmluvné poistenie áut (PZP) v priemere len 126 eur, Slováci zaplatia v priemere o desať eur viac. Vyplýva to z prieskumu prvej slovenskej online poisťovne Genertel, ktorá je členom skupiny Generali. Popredné české poisťovne dôsledne uplatňujú systém zliav a prirážok a vedia tak poskytnúť zodpovedným vodičom atraktívne ceny. Aj na Slovensku by sa cena PZP mohla v budúcnosti stať výrazným motivačným faktorom pre ohľaduplnejšiu jazdu.

Ceny PZP v nových členských štátoch Európskej únie patria k najnižším v porovnaní so západnými štátmi, kde vodiči platia výrazne vyššie sadzby. Napríklad v Taliansku, kde sú vodiči od povahy temperamentní a kde dominujú najmä drobné škody, zaplatia majitelia áut za PZP v priemere 431 eur. Podobne vysoké sadzby platia vodiči vo Švajčiarsku. Pokiaľ však jazdia ohľaduplne, ušetria na PZP až stovky eur ročne. V Nemecku alebo susednom Rakúsku sú sadzby dvakrát vyššie než na Slovensku. Poliaci a Maďari platia v priemere štyrikrát menej ako Švajčiari. Motivácia k ohľaduplnej jazde je tak v ich prípade výrazne nižšia. 

„Uplatňovaním zliav za ohľaduplnú jazdu bez nehôd sa poisťovne na západ od našich hraníc snažia motivovať vodičov k bezpečnejšej jazde,“ hovorí člen predstavenstva poisťovne Genertel Petar Dobric. „Švajčiarskej rodine, ktorá vlastní viac ako jedno auto, môže zodpovedný prístup k riadeniu motorového vozidla v podstate zaplatiť dovolenku pri mori. O rovnaký prístup k zodpovedným vodičom sa v Generteli snažíme už dnes. Tým, ktorí jazdia ohľaduplne, ponúkneme aj v budúcom roku zaujímavé ceny PZP, ktoré budú pod priemerom celého trhu. Je to odmena za ich príspevok k vyššej bezpečnosti cestnej premávky.“  

Krajina

Priemerné poistné PZP

Poľsko

103 €*

Maďarsko

103 €*

Česká republika

126 €

Slovensko

136 €*

Chorvátsko

196 €*

Slovinsko

212 €*

Nemecko

214 €*

Rakúsko

258 €*

Taliansko

431 €*

Švajčiarsko

438 €*

*Priemerná cena PZP za rok 2011.

Zdroj: TS Genertel. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial