Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Rabobank: Ceny pšenice budú do konca roka vysoké

Ceny pšenice zostanú po zvyšok sezóny vysoké a volatilné a svetové trhy budú v krehkej rovnováhe, uviedla štvrťročná správa Rabobank Group.

Nebývalé obdobie sucha výrobcov oblastí Čierneho mora dramaticky ovplyvnilo optimistický globálny výhľad na začiatku sezóny. Rabobank znížila odhad celosvetového výstupu pšenice v roku zberu 2010-11 o 5 miliónov ton na 639 miliónov ton. To je nižšia hodnota než augustový WASD od USDA, ktorý predpokladá 645,7 miliónov ton, v dôsledku negatívneho výhľadu pre Rusko a EÚ.

Mimoriadny nárast cien potravín, zaznamenaný v roku 2008 Rabobank nepredpokladá, vzhľadom k vysokému stavu celosvetových zásob. Na rast budú vplývať nižšie výstupy štátov bývalého Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré produkujú najlacnejšiu pšenicu na svete, ale aj výrobné ťažkosti v Kanade av EÚ. Vysoké ceny pšenice vo svete prilákajú ďalších predajcov, čo v konečnom dôsledku povedie k obmedzeniu vývozu. Zdraženie cien sa pravdepodobne prejaví vo zvýšení osiatych plôch pšenicou v roku 2011 a doplnení zásob.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *