Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť kritizuje financovanie sociálneho balíčka

DaneMakroekonomika 16.07.2020 | 12:30 0 Komentárov

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť uviedla, že vláda by mala predtým, ako príjme avizovaný sociálny balíček, predstaviť plán ozdravenia verejných financií na celé volebné obdobie.

Rozpočtová rada na sociálnej sieti podrobila kritike aktivitu vlády prijať opatrenia v hodnote 500 mil. eur. Upozornila na to, že Slovensko v súčasnosti čelí ekonomickým následkom pandémie nového koronavírusu, čo viedlo k dočasnému pozastaveniu uplatňovania pravidiel rozpočtovej zodpovednosti.

Priestor voľnejších pravidiel by však mala vláda podľa rady v prvom rade využiť na zabezpečenie potrieb tých skupín obyvateľstva, ktoré sú pandémiou zasiahnuté najviac. Predstavené sociálne opatrenia ale podľa nej neriešia adresným spôsobom priame dosahy pandémie. Ich prijatiu by malo podľa nej predchádzať predstavenie plánu na ozdravenie verejných financií na celé volebné obdobie tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu zvyšovaniu deficitu a dlhu nad rámec vplyvov pandémie.

Podľa doteraz medializovaných informácií totiž nie je jasné, akým spôsobom sa balíček bude financovať. Ministri len deklarovali, že budú šetriť na prevádzke jednotlivých rezortov. Nie je však známe ako. „Kým v prípade balíčka vláda pomerne jednoznačne načrtla legislatívne zámery, spôsob, akým chce ušetriť na svojej prevádzke, zostal len v deklaratórnej rovine. Z uvedeného dôvodu v tejto chvíli nie je možné hodnoverne posúdiť celkový vplyv na domácnosti a rozpočet,“ uvádza rozpočtová rada.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *