Pondelok 18. marca. Meniny má Eduard

Rakúska ekonomika silno rastie

Makroekonomika 09.04.2018 | 14:53 0 Komentárov

Najnovšie údaje Eurostatu ukazujú silný rast rakúskeho HDP v minulom roku – až o 2,9 percenta, čo je najvyšší rast za posledných desať rokov. Zároveň ide o takmer dvojnásobné zrýchľenie oproti roku predchádzajúcemu roku (1,5 %).

Zlepšili sa aj podmienky na rakúskom trhu práce. Miera nezamestnanosti klesla z 6,1 percenta v januári 2016 na 5,5 percenta v januári tohro roku. “Je to výrazne pod priemerom eurozóny, kde nezamestnanosť dosahuje 8,6 percenta,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Agentúra Dun & Bradstreet preto v marci zvýšila rating Rakúsku v kategórii nízkeho rizika návratnosti investície o jeden kvartil z DB2c na DB2b. Ide o najlepšiu známku od januára 2013.

Na rovnakej úrovni ako Rakúsko spoločnosť D&B hodnotí Kanadu, Dánsko, Hong Kong, Nový Zéland, Holandsko a Švajčiarsko. Najpriaznivejšiu investičnú klímu v Európe má aktuálne náš najvýznamnejší obchodný partner Nemecko, ktorého rating D&B stanovila na stupni najnižšieho rizika investície (DB1c). Nasledujú dve škandinávske krajiny Nórsko a Švédsko (DB1d).

Slovensko a Česká republika (rovnako DB2d) sú hodnotené na stupni nízkeho rizika návratnosti investície, Poľsko (DB3b) je zaradené v nižšej kategórii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *