Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Rakúske banky plánujú prepúšťať

Banky Peter Apolen 05.04.2016 | 09:42 0 Komentárov

Až 60 percent rakúskych bánk plánuje prepúšťať zamestnancov. Je to reakcia na vyšší tlak na náklady. Tento trend sa prejavuje i v iných európskych krajinách. 

Podiel európskych bánk, ktoré plánujú zredukovať počet zamestnancov, dosahuje aktuálne až 54 percent. Nových ľudí chce prijať len 26 percent bánk. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu konzultačnej spoločnosti Ernst & Young. Dôvodom sú historicky nízke úrokové sadzby a prísnejšie predpisy prinútia európske banky k ešte tvrdším úsporám.

Z prieskumu EY vyplýva, že najviac bánk mieni prepúšťať v Rakúsku – až 60 percent, kým vlani ich bolo len 50 percent. V nadchádzajúcich 12 mesiacoch očakávajú „strednú“ alebo dokonca „výraznú“ konsolidáciu štyri z piatich rakúskych bánk a na nasledujúce tri roky ju očakáva až 90 percent.

„Situácia v európskom bankovom sektore je aj naďalej ťažká, zisky budú zatiaľ nízke,“ hovorí expert EY Georg von Pföstl. Pretože viac ako polovica prevádzkových nákladov bánk pripadá na personálne výdavky, tie budú na týchto výdavkov šetriť najviac.

Z hľadiska podnikania sú bankári mierne optimistickí. Viac ako polovica európskych bankových manažérov očakáva v nasledujúcich 12 mesiacoch pozitívny vývoj prevádzkových ziskov, vlani ich bolo 56 percent. Poklesu sa obáva 23 percent. Zároveň 23 percent bánk predpokladá, že odchod Británie z EÚ výrazne poškodí ich činnosť.

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *