Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Rakúsko chce od ECB vyššie úrokové sadzby

EUROMakroekonomika 05.09.2018 | 14:13 0 Komentárov

Rakúsko sa chystá na tohto týždňovom zasadnutí diskutovať s ostatnými členskými krajinami eurozóny možný začiatok zvyšovania sadzieb.

Rakúsko predsedá v súčasnosti Európskej únii. Najbližší summit EÚ sa preto uskutoční koncom tohto týždňa (piatok a sobotu) vo Viedni. Rakúska vláda na ňom chce diskutovať o „vplyve zvýšenia úrokových sadzieb na finančnú stabilitu“. Uviedli to rakúske tlačové agentúry.

Konkrétne by malo ísť o otázku: „súhlasíte s tým, že normalizácia úrokových sadzieb sama osebe nevyvolá problémy vo finančnom sektore?“

Rakúska vláda zdôrazňuje, že americká centrálna banka Fed, ktorá zviedla podobné opatrenia v čase finančných turbulencií, už začala zvyšovať úrokové miery, čo zatiaľ nepoškodilo tamojšiu ekonomiku. Chce sa preto oprieť o správu, ktorú vypracoval think-tank CEPS v Bruseli a v ktorej jej autor Daniel Gros „nevidí dôvod na obavy z vplyvu normalizácie politiky na reálnu ekonomiku alebo jej globálneho vplyvu“.

Hoci Viedeň pripúšťa, že dlžníci s vysokou zadlženosťou by mohli mať po raste sadzieb problémy so splácaním svojich záväzkov, na tieto účely podľa nej slúžia záchranné mechanizmy EÚ.

Takáto polemika však môže vzbudiť značné pochybnosti. Monetárna politika totiž patrí do pôsobnosti centrálnej banky a pokus o jej ovplyvňovanie zo strany politikov a vlád sa môže javiť ako snaha o obmedzenie právomocí banky. ECB plánuje do konca roku ukončiť tzv. kvantitatívne uvoľňovanie, a o zvyšovaní sadzieb sa uvažuje od septembra budúceho roku.

Eurozóna je pri vplyve súčasnej politiky ECB rozdelená na dve časti. Jedna už pociťuje negatívne dôsledky rekordne nízkych sadzieb a prehrieva sa, druhá, najmä krajiny južnej Európy, sa ešte ani po niekoľkých rokoch expanzívnej politiky dostatočne nenaštartovala. Krajiny ako Nemecko, Rakúsko, alebo aj Slovensko, by tak už potrebovali zvýšovať sadzby, štáty ako Taliansko, či Grécko a Španielsko, ale ešte potrebujú nízke sadzby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *