Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Rakúsko znižuje dane a odvody z práce

DaneMakroekonomika 04.05.2015 | 10:57 0 Komentárov

Rakúska vláda schválila návrh daňovej reformy, ktorá by mala znížiť daňové a odvodové zaťaženie práce. Najviac z úľav majú získavať stredné a vyššie vrstvy. Priemerne by sa mal disponibilný príjem pracujúceho zvýšiť o 3,2 percenta, čo je viac o 1304 eur ročne.

Daň z príjmu najviac klesne domácnostiam vo vyššom príjmovom pásme (8. a 9.), ktorých príjem vzrastie v priemere o 3,8 percenta, čo je prilepšenie o 1888 až 2126 eur. Najvyššia, 10. trieda, dostane priemerne o 2699 viac ako tento rok, čo je zvýšenie o 3,2 percenta. Naopak najmenej si prilepšia zamestnanci spadajúci do 1. príjmovej triedy – len o 0,8 percenta, teda 116 eur.

Informácie priniesla tlačová agentúra APA s odvolaním na Inštitút pre vyššie štúdie IHS. Inštitút predpokladá, že daňové úľavy povzbudia tvorbu nových pracovných miest, keďže klesnú mzdové náklady. No zo zmien nezískajú takmer nič pracujúci na skrátené úväzky. Ich výhody budú v porovnaní s lepšie zarábajúcimi budú neporovnateľne menšie.

Okrem toho by mali klesnúť i odvody a to v priemer o tri percentuálne body z dnešnej úrovne 23 percent. Najviac z toho budú profitovať stredné a vyššie príjmové triedy (4. až 9.), ktoré ušetria ročne zhruba 2,8 %.

Celkovo by mali úľavy stáť rakúsku vládu až päť miliárd eur. V priebehu nadchádzajúceho týždňa by sa návrhy príslušných zákonov mali dostať do pripomienkového konania a 17. júna by sa nimi mal zaoberať finančný výbor parlamentu. Predpokladá sa, že definitívny návrh príde do parlamentu v priebehu júla. Reforma má vstúpiť do platnosti 1. januára 2016.

Zdroj: APA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *