Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Ranné správy od Billa Hubarda

Euro spadlo na 11-mesačné minimum voči doláru, dosahovalo tak 1.2886, než sa odrazilo naspäť nad 1.2900. Podľa neoverenej správy prebiehal výpredaj GBP, ktorý ťahal trhy dolu, v dôsledku čoho GBP/USD padal viac ako 200 pipov z 1,5660 na 1,5450.

Index SMI bol najviac viditeľný, medzitým čo väčšina indexov bola nižšia, napríklad Dax a Ibex poklesli o -2% a Eurostoxx 50 spadol o -1,54%. Talianska aukcia dlhopisov bola veľmi úspešná, úroky z krátkodobých dlhov klesali pod najnižšie úrovne za posledný mesiac. Účtovný výkaz ECB vyšplhal na najvyššiu úroveň 2,73 trilionov EUR s obratom 239 mld. EUR len za posledný týždeň. Relatívne nízky obchod a likvidnosť ku koncu roka vysvetľujú tieto pohyby medzi EUR a GBP, zatiaľ čo banky ukladajú hotovosti DRO spoločnes Deposit facility od ECB.

Ázijské akcie sú naďalej v strate a to už 3. seansu potom, ako výrobné dáta z Južnej Kórei ukazujú pokračujúci pokles v regionálnych priemyselných výrobách. Jen sa dostáva stále vyššie, očakával sa swapový obchod v hodnote 15 mld. dolárov medzi Japonskom a Indiou k podpore rupie, najhoršia ázijská mena za tento rok. Slabé výrobné dáta spoločne s dátami o predajoch naďalej ničia Japonsko, ktoré teraz čelí deflačným tlakom. Jen zareagoval tým, že sa zvýšil oproti euru a doláru.Čína sľúbila vládne dotácie do vonkajších oblastí, ale nestačilo to na prekonanie výhľadu rastu svetovej ekonomiky, ktorá tiahla index Han Seng nižšie o -0,95% počas obchodnej seansy.

Hlavné americké trhy sa pohybovali nižšie počas včerajšieho obchodovania po 5 seansách v zisku. Future sa dnes dvíhajú potom, čo hlavný index spadol včera viac ako 1%. Vyššia zásoba ropy núti ceny ropy späť pod úroveň 100 dolárov za barel (zhruba na 99,52 dolárov), medzitým čo pomalší rast ovplyvnil vojnové hry v Strait of Hormuz. Zlato tiež klesá a čelí teraz najväčšiemu prepadu od roku 2009 kvôli stále rastúcemu doláru, klesalo aj na 1550 dolárov za uncu, než sa mierne zlepšilo. Dnešná hlavná ekonomická správa z USA je o východiskovom počte nezamestnaných, ktorá bude zverejnená v 15:30 svetového času.

Zdroj: Bill Hubard, markets.com, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *