Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranné správy od Jonathana Millera

Investície 10.02.2012 | 11:11 0 Komentárov

Potom, čo bolo zníženie gréckeho rozpočtu včera odsúhlasené, euro sa posilnilo voči ostatným menám, pretože sa zlepšila dôvera v neho, ale hneď sa zhoršila kvôli oznámeniu, že žiadna nová finančná výpomoc nebude schválená, kým nové úsporné opatrenia nebudú realizované. Ak cez víkend nebude dosiahnutá žiadna dohoda medzi gréckymi politikmi, podľa ministra financií Avengelos Vnizelos sa zvýši pravdepodobnosť, že Grécko bude nútené k opusteniu eurozóny.

Teraz sa dúfa, že dlhový swap bude budúci týždeň dokončený, aby Grécko dostalo ďalší záchranný balík. Akciové trhy uzavreli zmiešane, španielsky IBEX a nemecký DAX sa zvýšili o 0,60% a 0,59%. Taliansky MIB stratil –0,09%, po ňom nasledoval dánsky AEX, ktorý klesol o –0,06%. Potom, čo sa EUR/USD vyšplhal nad 1,3300, klesl opäť o –0,15% na 1,3264. GBP/USD je aj na klesajúcom trende, znížil sa o –0,13% na 1,5797 a vymazala sa tak časť včerajšieho nárastu. Ako sa dalo očakávať, Britská centrálna banka expandovala nákupný program aktív o 50 mld. libier.

Ázijské indexy sú v dnešnej seanse zmiešané, pretože obavy z vyradenia Grécka z eurozóny ovplyvňujú sentiment k riziku medzi investormi. Akcie sú na klesajúcom trende, austrálsky ASX klesol o –0,60%, Hang Seng o –0,51%. Novozélandský NZX vzrástol o 0,74% a indický NIFTY sa tiež posúva vyššie, pridal si 0,25%. Čínske exporty zostávajú naďalej príčinou poklesu akcií, pretože ako exporty, tak importy sa v januári znížili. Zníženie bolo čiastočne kompenzované sezónnymi faktormi, ako je oslava čínskeho Nového roka. Pokles exportov zvýši pravdepodobnosť väčšieho spomalenia ekonomického rastu, k tomu či sa Európa naďalej dostáva do recesie, čínsky rast bude znížený o polovicu. Medzitým japonská centrálna banka stále zvyšuje tlak na zastavenie posilnenia japonského jenu ako reakciu na pokles exportov a slabšie výsledky HDP.

Masívne uzavretie podvodu na americkom trhu s bývaním sa dopúšťajú veľké americké banky, včera bola vyrovnaná jedna z najväčších dohôd v histórii a to v masívnej hodnote 25 mld. dolárov. Hoci to musí byť ešte schválené súdom, väčšina bánk nebude musieť zriadiť dodatočné rezervy nad tým, čo už bolo alokované. Americký pôvodný a existujúci počet nezamestnaných bol pozitívnejší ako očakávania, zlepšil sa tak sentiment k riziku a vytláča sa tak akcie vyššie. Nasdaq sa zvýšil o 0,39%, zatiaľ čo S&P 500 a Dow Jones nasledovali tesne po ňom, pridali si 0,15% a 0,05%. Včerajší predaj 30-ročných dlhopisov nebol tak úspešný ako minulá aukcia, výnos len mierne vzrástol, čo nasvedčuje tomu, že investori majú menší záujem o bezpečné aktíva. Ropa naďalej rastie, pohybuje sa okolo 100 dolárov za barel a teraz sa obchoduje na 99,44 dolárov. Káva a kakao klesli o –1,95% a –1,49%. Bernanke, prezident FED, bude dnes riešiť otázky týkajúce sa inflácie a nezamestnanosti.

Zdroj: Jonathan Miller, Markets.com, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *