Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranné správy od Jonathana Millera

Grécko stále upútava veľa pozornosti, pretože dlhový swap nie je pred summitom EÚ, ktorý je naplánovaný na konci víkendu, stále dosiahnutý. Európski lídri sa dnes stretnú v Bruseli, aby našli riešenie na dlhovú krízu, zatiaľ čo tiež diskutujú o komplexnejších rozpočtových pravidlách a mechanizmoch k pomoci problémovým štátom EÚ.

Euro otvorilo nižšie, teraz sa EUR/USD obchoduje na 1,2894, mierne sa odrazil od svojho dnešného minima 1,2874. Európske akcie skončili minulý týždeň výrazne vyššie aj napriek zníženiu švajčiarskeho SMI o –1,16% a španielskeho IBEX o –0,49% v piatok. Britské dáta opäť sklamali, pretože slabší maloobchodný predaj a priemyselné výsledky otvorili dvere ďalšiemu menovému uvoľňovaniu v budúcom mesiaci britskou centrálnou bankou. GBP/USD sa obchoduje nižšie a to na 1,5550.

Ázijské indexy sú dnes ráno zmiešané, pretože žiadne konečné riešenie dlhu v Grécku nebolo dosiahnuté a pozitívnejšie dáta na americkom trhu s bývaním poskytujú dôkaz o obrate. Nikkei vzrástol o 0,23%, zatiaľ čo sa austrálsky ASX 200 znížil o –0,22%. Austrálske vstupné ceny naďalej klesajú, čo zvyšuje pravdepodobnosť zníženia sadzieb v ďalších mesiacoch, pretože po vrchole finančnej krízy sa inflácia dostáva na svoje najpomalšie tempo. Austrálsky dolár sa posunul mierne vyššie oproti USD po zverejnení austrálskych výsledkov PPI, ktorý vzrástol o 0,0748% na 1,0492. A na záver, šťastný čínsky nový rok! Trhy budú dnes zatvorené v Číne, Hong Kongu, Indonézii, Malajzii, Filipínach, Južnej Kórei, Singapure a Taiwane.

Po zlepšených hlavných dát týkajúcich sa zamestnanosti a bývania v minulom týždni, americké trhy skončili zmiešane. Dow sa dostal o 0,76% vyššie, zatiaľ čo S&P 500 a Nasdaq boli takmer bez zmeny kvôli malému objemu. Predaj existujúcich domov vzrástol mesačne o 5,0% na najvyššiu úroveň od januára 2011. Podľa dát od Commodities Futures Trading Commission investori si pridali dlhodobú pozíciu v USD a trh sa stal pavučinou dlhodobých USD voči ostatným hlavným menám s výnimkou AUD, NZD a JPY. Energetické komodity aj naďalej padajú, pretože ropa WTI sa dostáva pod 98 dolárov za barel, v súčasnej dobe je okolo 97,89 dolárov za barel. Zemný plyn klesol o –3,41% na 2,263 dolárov za 1 milión BTU, čiže najnižšiu úroveň od roku 2002. Hlavné nadchádzajúce udalosti sú dnešná aukcia 3-mesačných dlhopisov a stredajšie stretnutie FOMC.

Zdroj: Jonathan Miller, markets.com, forex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *