Streda 18. júla. Meniny má Kamila

Ranný prehľad trhov 1. 8. 2017

Investície 01.08.2017 | 09:30 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký akciový index Dow Jones prepisoval historické maximá.
  • Ropa sa vrátila nad 50-dolárovú hranicu.
  • Miera nezamestnanosti v eurozóne na najnižšej úrovni od roku 2009.
  • Euro na dva a pol ročných maximách voči doláru.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v úvode týždňa len stagnovali, keď ich brzdil najmä automobilový sektor po tom, ako nemecká vláda chce robiť právne kroky proti automobilkám v dôsledku podvádzania súvisiaceho s emisiami výfukových plynov. Americký akciový index Dow Jones prepisoval historické maximá a S&P 500 sa držal v blízkosti maxím, keď vyše 70 percent firiem, ktoré už zverejnili hospodárske výsledky za druhý kvartál prekonala očakávania na úrovni ziskov aj tržieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa posunuli pri zníženej averzii voči riziku mierne nahor. Výraznejšiemu rastu však bránila skepsa voči tomu, že americká ekonomika by mohla zrýchliť tempo rastu, keďže vo Washingtone panuje rozpoltenosť Republikánskej strany, ktorá bude brzdiť a odďaľovať prijatie viacerých probiznisových opatrení na čele s daňovou reformou. Výnosy nemeckých dlhopisov tiež mierne rástli.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na sedemtýždňové maximá pod tlakom oslabenia sa dolára ako aj pre geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom pre zavedenie ďalších sankcií a následné vyhostenie amerických diplomatov z Ruska. Plusom pre žltý kov bol aj politický marazmus vo vládnucej Republikánskej strane v USA, ktorá je nejednotná a nie je schopná sa dohodnúť na viacerých dôležitých zákonoch. Ropa sa v priebehu pondelka dostala nad 50-dolárovú hranicu na dvojmesačné maximá, no neudržala sa na tejto hladine. Nahor ju ťahalo zavedenie sankcií Spojených štátov voči Venezuele, ktorá je členom OPECu ako aj správy, že veľkí producenti by sa mali budúci týždeň opätovne stretnúť.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči euro na dva a pol ročné minimum a vzájomný výmenný kurz sa dostal cez 118 dolárových centov pre neistotu ohľadne smerovania  domácej americkej politiky, čo podkopáva možnosť skorého prijatia viacerých zákonov, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a tým aj infláciu a vytvorili tlaky na Fed smerom k rýchlejšiemu sprísňovaniu menovej politiky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Už včera v skorých ranných hodinách boli zverejnené oficiálne prieskumy nálady v sektore služieb a výroby (PMI) Číny za júl. Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore mierne klesol oproti júnu o 0,3 bodu na 51,4 bodu a to isté platí aj o nevýrobnom sektore, kde index klesol o 0,4 bodu na 54,5. Celkovo však čísla stále ukazujú na robustný rast bez výrazných znakov spomaľovania sa aktivity.
  • Včera bol v eurozóne zverejnený bleskový odhad inflácie za júl. Na medzimesačnej báze spomalila dynamiku rastu na 0,5 percenta a na medziročnej báze si udržala 1,3-percentné tempo v súlade s trhovými očakávaniami. Jadrová inflácia však zvýšila oproti júnu medziročné tempo rastu o jednu desatinu na 1,2 percenta. Okrem toho bola zverejnená aj mierna nezamestnanosti za jún v eurozóne, ktorá klesla na 9,1 percenta, čo je najnižšia hodnota od roku 2009. V Nemecku boli publikované maloobchodné tržby za jún, ktoré pozitívne prekvapili medzimesačným rastom o 1,1 percenta a medziročným o 3,6 percenta.
  • Z USA včera dorazili dáta nálady vo výrobnom sektore v okolí Chicaga merané indexom Chicago PMI, ktorý klesol oproti júnu o 6,8 bodu na júlových 58,9 bodu, čo bolo v súlade s očakávaniami, keď júnová hodnoty boli až príliš euforické. Prieskum nálady vo výrobnom sektore podľa dallaského Fedu za júl zaznamenal mierny nárast o 1,8 bodu na 16,8 a naznačuje, že dnes publikované čísla prieskumu ISM za júl by sa nemali zhoršiť oproti júnovému čítaniu.  Z ďalších makrodát boli v USA zverejnené ešte nedokončené predaje domov za jún, ktoré medzimesačne rástli o 1,5 percenta a medziročne o 0,7 percenta. Okrem toho bol zverejnený úverový prieskum Fedu za júl, ktorý ukázal spomalenie sa dopytu po komerčných a priemyselných úveroch podobne ako aj po úveroch na výstavbu komerčných nehnuteľností. Naopak dopyt po úveroch na rezidenčné nehnuteľnosti rástol. Prieskum ukázal, že úverové štandardy na úvery  v priemysle a rezidenčné nehnuteľnosti ostali nezmenené, sprísnili sa v prípade komerčných nehnuteľností sa mierne sprísnili.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný čínsky prieskum sentimentu vo výrobnom sektore (PMI) za júl podľa organizácie Caixin, ktorý ukázal na zlepšenie sa aktivity. PMI výrobného sektora narástlo z 50,4 bodu v júni na 51,1 bodu za júl.
  • Dnes bude za EÚ a eurozónu zverejnený predbežný rýchly odhad rastu HDP za druhý kvartál spolu s finalizáciami prieskumov PMI výrobného sektora za júl. V Nemecku bude publikovaná aj júlová miera nezamestnanosti.
  • Zo Spojených štátov dorazí séria čísel – od finálnych čísel PMI výrobného sektora za júl aj konkurenčný prieskum ISM za rovnaký mesiac ako aj júnová osobná spotreba a stavebné výdaje a na záver ešte júlové predaje motorových vozidiel.

ZAUJALO NÁS

Neopodstatnené obavy

Napriek robustnému rastu globálnej ekonomiky sa stále objavuje skepsa ohľadne ďalšieho vývoja. Po prvé, existujú obavy, či začiatok cyklu sprísňovania menovej politiky nezabrzdí dynamický rast. Postoj k riziku sa však u súkromného sektora normalizuje a v najväčších svetových ekonomikách sa skončil proces oddlžovania, pričom ani fiškálna politika nie je reštriktívna. Takže noha dole z plynového menovopolitického pedála by nemala spôsobiť veľké problémy.

Po druhé, nedávno dozneli čínske prorastové stimuly, čo opäť spôsobuje nervozitu. No externý dopyt krajinu draka zachraňuje, keď príspevky zahraničného obchodu k rastu sú opäť pozitívne, navyše súkromné investície ako aj spotreba domácnosti pokračujú v dynamickom raste. A teda ani zosekanie vládnych investícii by sa nemalo podpísať pod spomalenie sa Číny, čo potvrdzujú aj čísla HDP. Zároveň ponuka nepredaných nehnuteľností rapídne poklesla a nemala by byť zdrojom problémov ako v rokoch 2013 až 2015.

Po tretie sa objavujú otázniky, či pokles cien komodít, aj pre skresanie už spomínaných čínskych vládnych stimulov, čo poslalo ceny komodít nadol, zatiahne ručnú brzdu rastu rozvíjajúcich sa krajín. Myslíme si, že toto riziko je malé vzhľadom na to, že v týchto regiónoch už prebehlo prispôsobenie sa po neproduktívnej pokrízovej expanzii.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *