Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ranný prehľad trhov 1. augusta

Investície 01.08.2016 | 10:01 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Najstaršia banka je podľa výsledkov európskych stres testov aj tou najrizikovejšou.
  • Americká ekonomika podľa prvého odhadu rástla v druhom štvrťroku výrazne menej ako sa očakávalo.
  • John Williams sa rizika výraznejšej recesie v USA neobáva.
  • Mercedes vyzval Teslu na súboj.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v piatok zatvorili v zelených číslach, pričom investori vyčkávali na publikáciu bankových stres testov, ktoré prišli až po zatvorení obchodovania v USA. Náladu v Európe podporovala prebiehajúca výsledková sezóna a zároveň sa darilo akciám v bankovom sektore. V neposlednom rade sentimentu pomohol aj odraz cien ropy. Americké akciové trhy zatvorili zmiešane a bez výraznejších pohybov, keď povzbudivé korporátne výsledky hlavných technologických firiem vymazávali negatívne výsledky niektorých energetických spoločností a zavážili aj horšie ako očakávané čísla rastu HDP americkej ekonomiky v druhom kvartáli.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných vládnych dlhopisov Nemecka ako aj USA v piatok klesali, keď rast cien dlhopisov podporovala neistá nálada na trhoch pred publikovaním výsledkov európskych bankových stres testov, pričom v USA zavážili aj slabé čísla ekonomického rastu USA v druhom štvrťroku.

Komoditné trhy

Cena zlata v piatok narástla a dosiahla takmer trojtýždňové maximá, keď výrazne slabší ako očakávaný rast americkej ekonomiky oslabil dolár. V piatok rástli mierne aj ceny ropy, keď investori vyberali zisky zo stávok na jej ostatný pokles. Ropa tak zatvorila mesiac s vyše 15-percentným poklesom, keď na jej cenu vplýva pretrvávajúci prebytok čierneho zlata na trhoch.

Devízové trhy

Dolár v piatok voči košu svetových mien vrátane eura oslabil, keď reagoval na výrazne pomalší rast HDP USA v druhom štvrťroku, čo ďalej znižuje pravdepodobnosť, že Fed pristúpi k zvýšeniu sadzieb v septembri, ba dokonca vôbec v tomto roku. Euro voči doláru tak stúplo na 111,7 dolárového centu. Prudko posilnil japonský jen po tom, čo japonská centrálna banka rozšírila svoje menové stimuly, avšak sklamala investorov, ktorý očakávali výraznejšie opatrenia pre stimulovanie tamojšej ekonomiky a podpory rastu inflácie.

Dôležité správy z ekonomiky

V piatok večer boli zverejnené výsledky stresových testov na európske banky. Talianska banka Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, bola jedinou z 51 testovaných bánk, ktorá by v prípade najnepriaznivejšieho testovaného scenára prišla o celý svoj kapitál. Najstaršia banka sveta je tak podľa výsledkov aj v Európe tou najrizikovejšou. Z ostatých bánk, možno prekvapením bolo, že londýnska Barclays Plc dopadla horšie ako trápiaca sa Deutsche Bank, pričom výkričníky si vyslúžila aj talianska banka UniCredit SpA. Monte Paschi a Allied Irish Banks Pls boli jedinými dvoma bankami, ktorým by v prípade nepriaznivého scenára klesli kapitálové rezervy  pod minimá požadované regulátormi. Celkovo však boli výsledky pre väčšie banky ako DB a UniCredit lepšie ako sa očakávalo. Otázniky a výkričníky naďalej visia nad Monte Paschi, ktorá v snahe o získanie potrebného kapitálu plánuje predať akcie v hodnote päť miliárd eur. Talianske ministerstvo financií v piatok zopakovalo, že záchranný balíček pre banku nebude potrebný.
Za eurozónu ako celok bol v piatok publikovaný prvý odhad rastu HDP za druhý kvartál. Rast HDP medzikvartálne poklesol v druhom kvartáli z 0,6 percenta na 0,3 percenta, čo bolo v súlade s očakávaniami ekonómov. Medziročný rast HDP pri očakávanom poklese na 1,5 percenta sa udržal na úrovni 1,6 percenta. ECB však upozorňuje, že je potrebná trpezlivosť pre posúdenie škôd, ktoré napácha opustenie Veľkej Británie z Európskej únie. Okrem toho, francúzska a rakúska ekonomika spomalila v poslednom kvartáli a rast HDP Španielska je na najnižšej úrovni za posledných šesť kvartálov. Taktiež rast v Nemecku, najväčšej ekonomiky eurozóny, pravdepodobne oslabí v augustovom čítaní. Avšak je dôležité podotknúť, že eurozóna nezaznamenáva evidentné príznaky politickej nákazy z britského referenda a že nižší rast HDP nasleduje po relatívne silnom prvom kvartáli.
Okrem toho bol za eurozónu ako celok publikovaný aj prvotný odhad indexu spotrebiteľských cien za mesiac júl, ktorý vzrástol nad očakávaných  0,1 percenta na 0,2 percenta. Táto úroveň je hlboko pod cieľom ECB, avšak je konzistentná s jej oficiálnymi očakávaniami pre zvyšok roka. Z krátkodobého hľadiska by mali ceny ostať stabilné. Dôležité budú najmä čísla rastu ekonomiky eurozóny pre nastavenie ďalšieho smerovania opatrení ECB, na jej najbližšom zasadnutí v septembri. V neposlednom rade za eurozónu zaujali aj júnove čísla miery nezamestnanosti, ktorá zostala podľa očakávaní na 10,1 percenta. 
V Spojených štátoch bol v piatok takisto zverejnený prvý odhad rastu HDP americkej ekonomiky v druhom kvartáli. Ekonomická aktivita v USA v druhom štvrťroku rástla výrazne pomalšie ako očakával konsenzus trhu, pričom došlo k prvému poklesu zásob od 2011, avšak nárast spotrebiteľských výdavkov poukazoval na podstatnú silu americkej ekonomiky. HDP USA na anualizovanej báze medzikvartálne zrýchlilo o 1,2 percenta, pričom trh očakával rast až 2,6 percenta. Rast za prvý kvartál bol pritom revidovaný nadol z 1,1 na 0,8 percenta. Spomínaný pokles zásob v USA síce negatívne zavážil na rast HDP, no v nasledujúcich kvartáloch môže veľmi pravdepodobne mať opačný efekt a ekonomickú produkciu tak môže podporiť, keď firmy budú v druhej polovici roka dopĺňať svoje zásoby. Americká ekonomika okrem toho ťaží z rastu spotrebiteľskej dôvery, ktorá v druhom štvrťroku rástla anualizovaným tempom 4,2 percenta, čo je najviac od posledného štvrťroka 2014. Čísla rastu tak nie sú žiadnou tragédiou, pričom detailnejšie dáta rastu ekonomiky USA budú publikované v druhom odhade 26. augusta.
Z ostatných amerických makrodát zaujali júlové čísla indexu nákupných manažérov z okolia Chicaga. Index klesol na 55,8 bodu, čo je lepšie ako trhom očakávaný pokles z júnových 56,8 na 54 bodov. Po prudkom júnovom odraze v júli na PMI zavážil mierny pokles nových objednávok a produkcie. V neposlednom rade z USA investori sledovali finalizáciu júlovej spotrebiteľskej dôvery od University of Michigan, ktorá oproti prvotnému odhadu mierne narástla, avšak menej ako očakával trh, keď dosiahla rovných 90 bodov, oproti trhom očakávaných  90,4 bodu. Medzimesačne tak spotrebiteľská dôvera mierne oslabila, keď júnová finálna hodnota indexu predstavovala 93,5 bodu.
John Williams, prezident sanfranciského Fedu v piatok povedal, že väčšieho rizika ekonomickej recesie v USA sa neobáva, aj napriek už vyše sedem rokov trvajúcemu rastu americkej ekonomiky. Expanzie podľa Williamsa nekončia z dôvodu dlhého veku ale z dôvodu externého šoku, ako napríklad bola dot com bublina či nedávna finančná kríza. Súčasná sedemročná ekonomická expanzia v USA je už štvrtou najväčšou od roku 1850. Okrem toho, Williams neočakáva, že Fed by pristúpil k záporným sadzbám, keď pre Fed v najbližších rokoch očakáva zvyšovanie sadzieb.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nadránom boli v Číne publikované júlové čísla indexu nákupných manažérov vo výrobe. Vládny index sklamal očakávania, keď dosiahol kontrakčných 49,9 bodu, pri očakávaniach o stagnácii na rovných 50 bodoch. Na druhej strane potešil privátny Caixin PMI, ktorý poukázal na expanziu výrobného sektora Číny, pri očakávaniach o zotrvaní na úrovni kontrakcie (50,6 bodu voči očakávaným 48,7 bodu). Nevýrobný sektor Číny potvrdil pokračujúcu expanziu.
  • Naprieč jednotlivými európskymi krajinami vrátane eurozóny ako celku budú dnes rovnako zverejnené čísla indexov nákupných manažérov vo výrobe.
  • PMI ako aj konkurenčný ISM index budú za mesiac júl publikované aj v USA.
  • Z centrálnych bankárov bude dnes hovoriť Bill Dudley z Fedu.

Zaujalo nás

Mercedes vyzval Teslu na súboj

Mercedes-Benz odhalil svetu plán predaja nákladných vozidiel na elektrický pohon, ktorý by mal zrealizovať približne do piatich rokov. Táto správa uzrela svetlo sveta len týždeň po tom, ako Tesla Motors prišla so svojim návrhom elektrických komerčných vozidiel, ktorý však nezožal veľký úspech u investorov. Nový model Mercedes-Benz Urban eTruck bude mať dojazd 200 kilometrov na jedno nabitie batérie. Tento model, určený na úlohy v rámci mesta ako zásobovanie supermarketov, by mohol byť dostupný začiatkom nového desaťročia. Automobilky sa snažia vyvíjať vozidlá s elektromotormi, vzhľadom na sprísňujúce sa emisné pravidlá pre mestské centrá.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *