Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 1. decembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • OPEC sa prvý krát po ôsmych rokoch dohodol na obmedzení produkcie ropy, na čo reagovala komodita prudkým rastom.
  • Novým americkým ministrom financií by sa mal stať bývalý bankár Steven Mnuchin, na čo pozitívne reagovali akcie finančného sektora.
  • Výnosy dlhopisov USA obnovili svoj rast podobne ako sila dolára.

Akciové trhy

Americké akciové trhy včera po otvorení vzrástli na nové maximá, ktoré však nedokázali ubrániť a deň ukončili v miernej strate. Nepomohol ani vysoký rast ceny ropy, ktorý prial akciám z energetického sektora. Európske akciové trhy naopak vzrástli predovšetkým vďaka vyššej cene ropy, vzhľadom na dohodu OPECu o znížení produkcie. Široký index STOXX 600 tak dosiahol prvý mesačný rast za posledné tri mesiace. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka včera prudko vzrástli, vzhľadom na solídne makrodáta v USA a prevažnú spokojnosť s ekonomikou jednotlivých Federálnych rezervných bánk vyjadrenú tzv. Béžovou knihou. Tie utvrdzujú potrebu rastu úrokovej sadzby USA v decembri. Mierne prispela aj nižšia cena ropy, ktorá znížila averziu investorov k rizikovejším investíciám.

Komoditné trhy

Zlato vnímané ako bezpečný prístav pre investície včera padlo na najnižšiu úroveň od začiatku februára tohto roku. Ropa včera hýbala celým spektrom aktív, keď dosiahla viac ako osempercentný rast. Dôvodom bola dlho očakávaná dohoda OPECu o znížení produkcie o približne 1,2 milióna barelov denne na 32,5 miliónov, ktorá bude efektívna od januára budúceho roku na šesť mesiacov. K dohode by sa mali pridať aj nečlenské štáty na čele s Ruskom a Ománom.
 

Devízové trhy

Dolár včera posilnil voči košu hlavných svetových mien, vďaka rastu ceny ropy, ktorá je v amerických dolároch denominovaná. Euro sa tak voči americkému doláru opäť obchodovalo na úrovni 106 dolárových centov. Naopak, bezpečne vnímané meny ako japonský jen a švajčiarsky frank strácali vďaka nižšej averzii investorov voči riziku.

Dôležité správy z ekonomiky

Najdôležitejšou správou večera, ktorá ovplyvnila trhy je dohoda členských krajín OPEC, prvá za ostatných osem rokov, o znížení objemu ťažby o 1,2 milióna barelov denne na úrovne približne 32,5 milióna, teda na dolnú hranicu pásma, o ktorom sa diskutovalo v septembri v Alžírsku. Platnosť dohody začína od januára budúceho roka s dĺžkou šesť mesiacov a opciou predĺžiť ju do konca roka 2017. Zároveň nečlenské krajiny OPECu na čele s Ruskom sa dohodli na znížení ťažby o 0,6 milióna barelov denne.

Druhou veľkou správou včerajšieho dňa je vymenovanie Stevena Mnuchina, bývalého bankára z Goldman Sachs, na čelo amerického ministerstva financií. Vo svojom prvom rozhovore naznačil, že možno očakávať najväčšie zmeny v daňových veciach od čias Ronalda Reagana. Zároveň naznačil, že chce výrazne deregulovať bankový priemysel, na čo reagovali akcie bánk robustným rastom.

Prezident ECB Mario Draghi včera varoval pred škodami na ekonomike eurozóny spôsobenými veľmi nízkym rastom produktivity. Opäť tak vyzýval vlády aby podporili zotavovanie ekonomiky fiškálnym stimulovaním, ktoré by pomohlo rastu inflácie. Hodinové výstupy pracovníkov eurozóny totiž spadli pod USA, kvôli finančnej kríze s ktorou sa USA vyrovnalo rýchlejšie.

Z makrodát Index spotrebiteľskej dôvery podľa spoločnosti GfK klesol vo Veľkej Británii v mesiaci november o päť bodov na záporných osem bodov. Podľa prieskumu tak spotrebitelia nedôverujú ekonomike Veľkej Británie napriek solídnemu rastu HDP v treťom kvartáli. Maloobchodné tržby v Nemecku medzimesačne neočakávane vzrástli o 2,4 percenta a vymazali tak pokles predchádzajúceho mesiaca. Medziročne maloobchodné tržby klesli o jedno percenta. Lepšie ako očakávané tržby by tak v konečnom kvartáli mohli priniesť oživenie v raste nemeckej ekonomiky.

Nezamestnanosť Nemecka klesla o päť tisíc v novembri, čo však nepohlo s mierou nezamestnanosti, ktorá ostala na úrovni 6 percent. Nezamestnanosť krajiny je stále na najlepšej úrovni od zjednotenia Nemecka. Index spotrebiteľských cien (CPI) eurozóny by v novembri podľa odhadov mal medziročne ostať nezmenený na úrovni 0,6 percenta. Rovnako je na tom aj jadrové CPI s medziročným rastom 0,8 percenta, ktorý je očistený o volatilné ceny potravín a energií. V súkromnom sektore USA sa v novembri podľa ADP zamestnalo 216 tisíc pracovníkov, výrazne prekonávajúc očakávania 170 tisíc. Zverejnenie prichádza tesne pred piatkovým reportom za mesiac november z trhu práce, ktorý bude posledným pred kľúčovým zasadnutím Fedu v decembri, od ktorého trhy očakávajú rast úrokovej sadzby.

Nízka nezamestnanosť zas tlačí na rast osobných príjmov, ktoré v novembri zvýšili tempo rast na šesť desatín medzimesačne. Fedom sledovaná úroveň inflácie v podobe jadrových výdavkov osobnej spotreby ostali rásť medzimesačne aj medziročne nezmeneným tempom 0,1 percenta a 1,7 percenta v danom poradí. Cieľová hodnota dvoch percent medziročne tak zatiaľ nie je dosiahnutá, pomôcť by jej však v budúcnosti mohli fiškálne opatrenia Donalda Trumpa.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla PMI výrobného aj nevýrobného sektora Číny za november, ktoré ukázali zlepšenie sentimentu oproti októbru. Súkromný Caixin PMI ukázal zhoršenie sa sentimentu vo výrobnom sektore, no stále sa udržuje nad 50-bodovou hranicou. Dnes dopoludnia budú naprieč Európou zverejnené finálne novembrové dáta PMI výrobného sektora spolu s októbrovou mierou nezamestnanosti za eurozónu.
  • V Spojených štátoch sa bude sústrediť pozornosť na sentiment vo výrobnom sektore podľa ISM za november spolu s konkurenčným indikátorom PMI. Okrem toho budú mať vystúpenia centrálni bankári Loretta Mesterová a Robert Kaplan.
  • Pozornosť trhov sa bude zameriavať aj na Taliansko a blížiace sa referendum o zmene ústavy cez víkend.
 

Zaujalo nás

Menej cukru v čokoláde

Spoločnosť Nestlé tvrdí, že vyvinula metódu, pomocou ktorej je schopná zredukovať množstvo cukru v čokoláde až o 40 percent. Mohla by tak získať konkurenčnú výhodu medzi potravinárskymi spoločnosťami, ktoré sú pod tlakom vlád a organizácií lobujúcich za zdravšie stravovanie. Nestlé sa ako najväčšej potravinárskej spoločnosti na svete podarilo zmeniť štruktúru cukru, ktorý je potom sladší aj v menších dávkach. Nestlé plánuje zaviesť produkty vyrobené touto metódou v roku 2018 a postupne bude znižovať ich obsah cukru.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *