Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 1. februára

Investície 01.02.2017 | 10:39 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Peter Navarro, poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa označil euro ako vysoko podhodnotené.
  • Podľa predbežného rýchleho odhadu ekonomika eurozóny v závere roka zrýchlila tempo rastu.
  • Inflácia v eurozóne sa dynamicky odráža nahor.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku opäť klesali, keď Donald Trump a jeho administratíva aj naďalej prejavuje väčší záujem o protekcionizmus a izoláciu krajiny ako sľubovanú, na ekonomický rast zameranú politiku. Akciové indexy sa tak postupne sťahujú z maxim dosiahnutých v minulom týždni, čo nedokázali zvrátiť ani solídne makroekonomické výsledky v eurozóne.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA a Nemecka poklesli, vzhľadom na zostrujúci sa postoj Spojených štátov k zahraničnému obchodu. Investori naďalej sledujú aj rozporuplnú situáciu okolo zákazu vstupu občanov vybraných krajín na pôdu USA, keď Donald Trump odvolal súčasnú generálnu prokurátorku za jej nesúhlas s týmto nariadením.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ako bezpečný prístav reagovalo na nepriaznivý vývoj Trumpovej politiky pre rizikovejšie aktíva relatívne prudkým rastom a zamierilo nad hranicu 1 200 amerických dolárov. Cena Ropy vymazala časť strát z predošlých dní, pričom však v januári stratila viac ako tri percentá. Trhy totiž stále ťaží hrozba rastu americkej produkcie, ktorá môže nahradiť zníženú produkciu OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolárový index vyjadrujúci silu amerického dolára voči košu hlavných zahraničných mien poklesol na najnižšiu úroveň od 11. novembra. Dôvodom boli vyjadrenia člena Trumpovej administratívy Petra Navarra, ktorý označil euro za veľmi podhodnotené, vzhľadom na čo euro posilnilo voči hlavným zahraničným menám.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najväčšiu pozornosť trhu si pre seba získal včera Peter Navarro, jeden z hlavných poradcov amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď pre Financial Times povedal, že euro je „vysoko podhodnotené“ (na čo príslušne reagoval devízový trh prudkým oslabením sa dolára). Z takto podhodnoteného eura podľa neho získava Nemecko neférovú obchodnú výhodu.
  • Maloobchodné tržby v Nemecku v decembri medzimesačne spomalili pokles na deväť desatín percenta z poklesu z predchádzajúceho týždňa 1,7 percenta. Pozitívny vývoj oproti novembru však zatienilo sklamanie z nedosiahnutia očakávaného rastu šiestich desatín percenta. Medziročne tržby poklesli o 1,1 percenta, vymazávajúc takmer tretinu ziskov predchádzajúceho mesiaca, v ktorom vzrástli o 3,5 percenta. Miera nezamestnanosti v Nemecku v januári klesla o jednu desatinu na 5,9 percenta, napriek očakávaniam konsenzu zotrvania na hodnote z predchádzajúceho mesiaca. Nižšia nezamestnanosť sa tak pridáva k rastúcej inflácii v najväčšej ekonomike eurozóny, na základe ktorých budú pravdepodobne jastrabí predstavitelia vlády a nemeckej centrálnej banky tlačiť na ECB aby začala s uťahovaním monetárnej politiky.
  • Miera nezamestnanosti bola publikovaná aj za eurozónu ako celok, avšak za mesiac december. Tá taktiež ukázala mierny pokles nezamestnanosti na 9,6 percenta, napriek očakávaniu rastu na 9,8 percenta. Zlepšenie nastalo a v medzikvartálnom raste hrubého domáceho produktu v poslednom štvrťroku o jednu desatinu percenta na 0,5 percenta. Medziročne rástla ekonomika taktiež o jednu desatinu rýchlejším tempom s hodnotou 1,8 percenta, pričom revidácia predchádzajúceho mesiaca vzrástla taktiež o jednu desatinu na rovnakú úroveň. Index spotrebiteľských cien vzrástol až na 1,8 z 1,1 percenta v predchádzajúcom mesiaci pôsobením vyšších cien energií. Jadrový index však zotrval na pôvodnej hodnote 0,9 percenta podľa očakávaní. Zlepšovanie podmienok je na jednej strane dobrá správa, no na druhej strane môže poskytovať argumenty jastrabím politikom a bankárom, aby ECB začala s uťahovaním monetárnej politiky. Je však možné očakávať že ECB sa s takýmito krokmi nebude ponáhľať a bude si chcieť byť istá cenovou stabilitou, ktorá predstavuje dvojpercentný rast cien.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA v januári klesla pod očakávania trhu na úroveň 111,8 bodov, čo je pokles oproti decembru o 1,9 bodu. Decembrová hodnota však predstavovala 15 ročné maximum, ktoré dosiahla vďaka očakávaniam prorastovej politiky Donalda Trumpa, ktorá by podporila rast ekonomiky USA a vytvorí nové pracovné miesta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené januárové prieskumy nálady vo výrobnom sektore a v službách (PMI) v Číne, ktoré ukázali na akceleráciu aktivity.
  • Dnes budú naprieč Európou ako aj v USA zverejnené finalizácie PMI výroby za január. V USA bude navyše publikovaný konkurenčný prieskum ISM výroby, za rovnaký mesiac. Dnes zároveň končí dvojdňové zasadnutie Fedu, kde sa však neočakávajú zmeny v nastavení menovej politiky.
  • Trhy budú pochopiteľne naďalej pozorne sledovať kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

ZAUJALO NÁS

Bitcoin vo Fede

Už bývalý zamestnanec Fedu Nicholas Berthaume bol odsúdený na 12 mesiacov v podmienke a pokutu 5000 dolárov, po obvinení a následnom priznaní v októbri k inštalácií neautorizovanému softvéru na zariadenia centrálnej banky USA. Zaujímavosťou však je, že Berthaume na týchto zariadeniach „ťažil“ digitálnu menu Bitcoin. Paradoxom je, že v pravdepodobne najvplyvnejšej inštitúcií ovplyvňujúcej finančné trhy, sa Nichlas Berthaume pokúsil získavať voľnú digitálnu menu, ktorá sa chváli práve nízkym vplyvom centrálnych bánk či politiky.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy bitcoin trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *