Pondelok 10. decembra. Meniny má Radúz

Ranný prehľad trhov 1. marca 2017

Investície 01.03.2017 | 10:08 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Prejav amerického prezidenta Donalda Trumpa o stave únie bez detailov hospodárskej politiky.
  • Pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb Fedom v marci na úrovni 50 percent.
  • Spotrebiteľská nálada v USA najvyššia od leta 2001.

SPRÁVY Z FINANČNÝCH TRHOV

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku včera len prešľapovali na mieste pred prejavom amerického prezidenta Donalda Trumpa v Kongrese o stave únie, kde čakali na prípadné detaily jeho krokov hospodárskej politiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Dlhopisové trhy boli podobne ako akciové vo vyčkávacom móde pred pred prejavom prezidenta USA Donalda Trumpa. Americké výnosy však mali tendenciu rásť po jastrabích slovách Billa Dudleyho  z Fedu, ktorý vidí možnosť zvýšiť sadzby v relatívne blízkej budúcnosti. Trh aktuálne vidí šancu na zvýšenie už na marcovom zasadnutí približne 50:50.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa takisto príliš nezmenilo a pretrvávalo v okolí tri a pol mesačných maxím, keď si investori chceli najskôr vypočuť prejav šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa. Ropa mierne klesala, keď na trhoch sa do popredia dostával rast ťažby z bridlíc v USA ako očakávania ďalšieho zníženia produkcie OPECom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mierne strácal pred vystúpením prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa v Kongrese o stave únie. Obchodníci boli mierne skeptickí ohľadne toho, že by mohol poskytnúť dostatok detailov ohľadne smerovania hospodárskej politiky a najmä ohľadne pripravovanej reformy daní.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Dnes v noci nášho času mal prezident Spojených štátov Donald Trump príhovor k stavu únie. Celá reč sa niesla v znamení „America first“. Prezident a jeho tím sa snažil, aby reč znela ako štátnicka. No čo sa týka plánov hospodárskej politiky opäť išlo o všeobecné slová bez hlbších detailov. Dozvedeli sme sa, že establishment plánuje dať 1 bilión dolárov na infraštruktúru. Zároveň naznačil, že chce zrušiť Obamacare, zvýšiť výdaje na obranu, vynútiť si dodržiavanie imigračnej legislatívy a doručiť znižovanie daní pre strednú triedu. Všeobecne naznačil, že jeho tím pracuje na „historickej daňovej reforme, ktorá zníži dane firiem tak, aby dosahovali úspech kdekoľvek a proti komukoľvek.“ Vôbec neposkytol detaily o Bordex Tax – teda opatrení na zdanenie importov a úľav pre exporty.
  • Včera bola zverejnená ďalšia aktualizácia rastu ekonomiky USA za štvrtý kvartál minulého roka, kde ostal rast nerevidovaný na úrovni 1,9 percenta anualizovane. Prieskum výrobnej aktivity v okolí Chicaga (Chicago PMI) sa odrazil vo februári na 57,4 bodu, čo je najvyššia úroveň od januára 2015. Takisto sa zlepšil výrobný sentiment podľa Richmondského Fedu, keď sa posunul na 17 bodov vo februári, pričom nové objednávky narástli až na sedemročné maximá. Okrem toho bola zverejnená aj februárová spotrebiteľská dôvera, ktorá narástla na 114,8 bodu, čo je najviac od júla 2001. Spotrebitelia boli pritom optimistickí ohľadne súčasnej situácie ako aj výhľadu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené oficiálne vládne prieskumy aktivity v sektore služieb aj výroby z Číny (PMI) za február. Aktivita v nevýrobnom sektore sa zanedbateľne zhoršila z 54,6 na 54,2 bodu. V sektore výroby sa zlepšila z 51,3 na 51,6 bodu, čo prekonalo konsenzus. Rovnako bol publikovaný aj súkromný prieskum Caixin PMI výrobného sektora, ktorý sa rovnako zlepšil z januárových 51,0 bodu na 51,7 bodu.
  • Dnes budú naprieč Európou zverejnené finalizácie indexov nákupných manažérov (PMI) v sektore výroby za február. Rovnakých finalizácii sa dočkáme aj v USA, kde bude okrem toho zverejnený aj sledovanejší konkurenčný prieskum ISM. Okrem toho bude v USA zverejnená aj Béžové kniha o stave ekonomiky v jednotlivých distriktoch Fedu.
  • Vystúpenia budú mať aj viacerí centrálni bankári z Fedu ako aj šéf Bundesbanky Jens Weidmann.

ZAUJALO NÁS

Sony predstavilo dotykové ovládanie prostredníctvom projektoru

Sony odhalil svoj prototyp projektoru, ktorý vytvorí takmer z akéhokoľvek povrchu dotykovú plochu, prostredníctvom ktorej môže užívateľ interaktovať so zariadením. Vytvorený „displej“ môže byť nanesený na horizontálny alebo vertikálny povrch s maximálnou uhlopriečkou 80 palcov (203,2 cm), pri ktorej už však zariadenie stráca svoje dotykové možnosti. Tento koncept ohlásila spoločnosť už minulý rok, no pre chybné a náročné používanie s ním na trh chce prísť až túto jar. Zariadenie pod názvom Sony Xperia Touch s cenovkou za 1 499 euro bude dostupné v Japonsku a Európe a s oneskoreným štartom v USA.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *