Stvrtok 25. apríla. Meniny má Marek

Ranný prehľad trhov 10. 1. 2019

Investície 10.01.2019 | 10:10 0 Komentárov
  • Americké akcie rástli už štvrtý deň v rade, keď na ne pozitívne vplýva optimizimus okolo posunu v obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou, ako aj potvrdenie zo zápisnice Fedu o tom, že menová politika bude sprísňovaná opatrne.
  • Holubičia zápisnica Fedu oslabila dolár voči euru až nad 115 centov.
  • Miera nezamestanosti v eurozóne klesla v novembri pod osem percent na dekádne minimá.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie rástli štvrtý deň po sebe, za čím stál čiastočne optimizmus okolo troch dní rozhovorov zameraných na vyriešenie pretrvávajúceho obchodného sporu medzi USA a Čínou, ako aj rastúce náznaky vyplývajúce zo zápisnice Fedu, ktorá potvrdila trpezlivosť pri ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb v roku 2019. Európske akcie rástli aj napriek náznakom spomalenia nemeckej ekonomiky, a to vďaka optimistickému sentimentu, keď kopírovali vývoj na Wall Street.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov reagovali na holubičiu rétoriku zápisnice Fedu svojím miernym poklesom, ktorý však boli limitovaný vzhľadom na pozitívnu náladu na Wall Street pri raste akciového trhu.

KOMODITNÉ TRHY

Najslabší dolár za posledné tri mesiace vystrelil cenu zlata až k hranici 1300 dolárov. Pretrvávajúci optimizmus nad obchodnými rozhovormi medzi USA a Čínou a ombedzenia produkcie OPECom ťahali ceny ropy už ôsmy deň za sebou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Rast očakávaní, že Fed v marci nezvýši sadzby po zverejnení zápisnice z jeho ostatného zasadnutia spôsobil oslabenie dolára na trojmesačné minimum oproti košu hlavných svetových mien, pričom euro sa posilnilo až nad hranicu 115 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu ukázala, že centrálni bankári by mohli v marci a možno aj v nasledujúcich mesiacoch pozastaviť zvyšovanie úrokových sadzieb, kým sa vyjasní situácia ohľadne rizík v svetovej ekonomike, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť tú americkú. Navyše bankári si uvedomujú aj ďalšie riziká ako rapídne strácanie sily fiškálnych stimulov, eskalácia obchodnej vojny či ďalšie sprísnenie finančných podmienok a väčšie ako očakávané negatívne efekty z doterajšieho zvýšenia sadzieb. V zápisnici sa doslova píše, že „Fed si môže dovoliť byť trpezlivý pri ďalšom sprísňovaním menovej politiky“. Navyše holubičo pôsobili aj vyjadrenia, že niektorí centrálni bankári len neochotne súhlasili so zvýšením sadzieb v decembri pri absencii väčších inflačných tlakov. Report nezabudol dodať, že menová politika nejde po prednastavenom kurze a bude závisieť od ekonomických dát. Dodáva, že stále nie je známy strop zvyšovania sadzieb.
  • Včera zverejnené čísla novembrového zahraničného obchodu z Nemecka ukázali rast prebytku. Okrem toho bola zverejnená miera nezamestnanosti za november z eurozóny, ktorá klesla na 7,9 percenta, čo predstavuje dekádne minimum.
  • Čína oznámila ďalší krok s cieľom podpory spomaľujúcej ekonomiky vo forme opatrení, ktoré zlepšia prístup malých firiem k úverom a znížia ich daňové zaťaženie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v noci na štvrtok boli zverejnené inflačné čísla z Číny za december, ktoré ukázali spomalenie rastu spotrebiteľských cien za december na 1,9 percenta medziročne z novembrových 2,2 percenta.
  • Dnes by mali byť v USA zverejnené dáta zahraničného obchodu za november, kde bude pozorne sledované, aký dopad má obchodná vojna. Okrem toho budú publikované pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.
  • Dnes večer by mal vystúpiť aj predseda rady guvernérov Fedu Jerome Powell a jeho kolegovia Charles Evans a Eric Bullard, ešte predtým však bude zverejnená zápisnica z decembrového zasadnutia ECB.

ZAUJALO NÁS

Sedem z desiatich najväčších ekonomík bude do roku 2030 z rozvíjajúcich sa krajín

Na základe predpovedi spoločnosti Standard Charterd, podľa nominálneho hrubého domáceho produktu založeného na parite kúpnej sily, bude sedem z desiatich najväčších ekonomík do roku 2030 z rozvojových krajín. O svoje prvenstvo prídu Spojené štáty, ktoré by Čína mohla preskočiť už v roku 2020 a India do roku 2030. Do prvej päťky sa majú dostať aj Indonézia a Turecko. Zvyšné krajiny v prvej desiatke by mali byť Brazília, Egypt, Rusko, Japonsko a Nemecko. O svoje súčasné postavenie prídu Británia, Francúzsko, Taliansko a Kanada. Podiel Ázie na globálnom HDP by sa mal zvýšiť zo súčasných 28 percent na 35 percent, čo bude predstavovať rovnaký podiel ako eurozóna a USA dokopy.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *