Nedeľa 31. mája. Meniny má Petronela, Petrana

Ranný prehľad trhov 10. 10. 2019

Investície 10.10.2019 | 09:48 0 Komentárov

Na trhy prichádzajú zmiešané a protichodné správy okolo obchodnej vojny medzi Pekingom a Washingtonom. Na jednej strane Čína navrhla možnosť zvýšiť nákupy amerických poľnohospodárskych produktov, čo dáva nádej na uzavretie čiastočnej obchodnej dohody, na druhej strane striedavo čínski a americkí predstavitelia hovoria, že šanca na dohodu sa raz zvýšila, raz sú očakávania nízke a pokrok v rozhovoroch žiadny. Preto sú jeden deň trhy frustrované, ďalší viac euforické, ako tomu bolo aj včera.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street si pripísali prvé zisky za ostatné tri obchodné dni, keď obchodníci dúfajú v nejakú- aspoň obmedzenú formu obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom, pred obchodnými rozhovormi na najvyššej úrovni, ktoré začínajú dne. Náladu zlepšili správy, že Čína v rámci prejavu dobrej vôle ponúkla spojeným štátom zvýšenie dovozov ich poľnohospodárskych produktov. Na druhej strane v samotnom závere dňa sa objavili správy, že čínska delegácia znížila očakávania ohľadne možnosti pokroku v rokovaniach či uzavretia nejakej dohody po tom, ako sa niektoré čínske technologické firmy dostali na blacklist USA pre porušovanie ľudských práv.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch sa posunuli nahor pre konštruktívnejšiu náladu medzi trhovými hráčmi, ktorí sa priklonili k možnosti uzavretia obmedzenej obchodnej dohody medzi Čínou a Spojenými štátmi. Nič na to nezmenila ani zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Fedu, ktorá len potvrdila rozdielne postoje medzi centrálnymi bankármi ohľadne ďalšieho uvoľňovania menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa držalo pomerne stabilne mierne nad 1500-dolárovou métou, keď investori na jednej strane sa prikláňali k možnosti limitovanej obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou a na druhej strane  je okolo nej stále značne veľa neistoty. Ropa nedokázala podstatnejšie rásť pri zlepšení sa sentimentu na trhoch, keď existuje obava zo spomalenia sa rastu dopytu po nej pre pribrzďovanie dynamika rastu svetovej ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro ostalo voči doláru stabilné, keď na jednej strane prospekty obchodnej dohody znižujú dopyt po dolári ako bezpečnom prístave, na druhej strane časť obchodníkov to vnímala ako pozitívnu správu pre dolár a americkú ekonomiku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zápisnica zo septembrového zasadnutia Fedu ukázala, väčšina centrálnych bankárov sa zhodla na tom, že je potrebné znížiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov, no ukázala rozdiely ohľadne ďalšieho nastavenia menovej politiky. Okrem toho sa tvorcovia menovej politiky zhodli aj na tom, že je potrebné začať diskusiu o navýšení veľkosti súvahy Fedu v súvislosti s turbulenciami na peňažnom trhu. Inak povedané potvrdilo sa to, trhy už vedeli – a teda, že centrálni bankári sú nejednotní ohľadne ďalšieho smerovania menovej politiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Ráno boli zverejnené augustové čísla zahraničného obchodu z Nemecka, ktoré ukázali na zníženie prebytku na 16,2 miliardy eur z 21,6 miliardy eur. Pod tlakom slabého zahraničného dopytu klesli exporty medzimesačne o 1,8 percenta pri pokračovaní rastu importov o 0,5 percenta.
  • Dopoludnia budú zverejnené augustové čísla zahraničného obchodu z Veľkej Británie spolu s priemyselnou produkciou za rovnaký mesiac.
  • Popoludní sa bude pozornosť trhov sústreďovať na zápisnicu z ostatného zasadnutia ECB a septembrové inflačné čísla zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Vyhadzovanie jedla gigantických rozmerov

Až 40 percent potravín, ktoré vyprodukujú Spojené štáty skončí nespotrebovaných v koši. Predstavuje to energetickú hodnotu 1400 kalórii na osobu, alebo dokopy 150-tisíc miliárd kalórii ročne. Z tohto odpadu by dokázali byť nasýtené dve miliardy ľudí ročne navyše. Vyplýva to zo štatistík Next Generation Food.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *