Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 10. 2. 2020

Investície 10.02.2020 | 09:53 0 Komentárov

Tempo šírenia sa koronavírusu v Číne sa síce spomaľuje, ale je stále dosť veľké na to, aby mohlo zabrániť opätovnému otvoreniu niektorých fabrík. Dopytový šok sa tak prehlbuje a vytvára sa aj ponukový šok. Nálada na trhoch tak nie je práve najlepšia.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street po štvordňovom raste ustúpili zo svojich maxím a záver minulého týždňa sa tak niesol v znamení miernej korekcie. Hlavným dôvodom poklesu boli obnovené obavy zo šírenia koronavírusu, aj keď medzi investormi panuje presvedčenie, že centrálne banky po celom svete sú pripravené zasiahnuť v prípade rastúcej epidémie a paniky s ňou súvisiacou na finančných trhoch. Investorov v raste nepresvedčil ani robustný januárový payrolls report z amerického trhu práce, či zvýšená mzdová inflácia. Rastúca nervozita nepriala ani európskym akciám, ktoré zmazali časť predchádzajúcich ziskov. Okrem monitorovania koronavírusu investori vyčkávali, či Spojené štáty zareagujú na štvrtkové zníženie čínskych ciel na americký export.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nová vlna nervozity, zo šírenia čínskeho koronavírusu, sa pretavila do prudkého poklesu amerických výnosových kriviek, napriek tomu, že pravidelné mesačné dáta z trhu práce prekonali očakávania analytikov. V prepade nezabránila ani správa o menovej politike Fedu určená Kongresu, v ktorej centrálna banka zhodnotila, že pravdepodobnosť  hospodárskej recesie v USA značne ustúpila, novým rizikom pre vyhliadky americkej ekonomiky sa však stala epidémia koronavírusu. Mierne poklesli aj európske krivky, keď sa naďalej zhoršuje situácia v európskom a hlavne nemeckom priemysle.

KOMODITNÉ TRHY

Na pokles akcií a dlhopisových výnosov reagovalo rastom zlato, keď prvotné straty dokázali vymazať pretrvávajúce obavy z koronavírusu. Ropa aj naďalej bojovala s protichodnými silami. Na jednej strane prevládajú obavy z poklesu dopytu po komodite v dôsledku spomalenia globálneho rastu pre koronavírus, na druhej strane sú tu špekulácie, že kartel OPEC s podporou Ruska ešte viac obmedzí svoju produkciu v snahe zdvihnúť cenu komodity. V piatok vyhral prvý tábor a cena čierneho zlata poklesla zhruba o percento.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilnený priaznivými januárovými údajmi z trhu práce, sa dostal na štvormesačné maximá voči košu hlavných svetových mien, pričom kurz eura klesol pod 110-dolárových centov.  Spoločná európska mena strácala po tragických číslach z nemeckého priemyslu, kde produkcia v decembri vykázala najväčší pokles od januára 2009.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok bol zverejnený januárový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na 225-tisícový čistý prírastok pracovných miest, čo výrazne prekonalo 160-tisícový konsenzus. Čisté revízie miest za dva predchádzajúce mesiace dosiahli plus 7 tisíc. Miera nezamestnanosti síce narástla na 3,6 percenta z 3,5-percentnej hladiny, no ide to na vrub rastu miery participácie na pracovnom trhu. Priemerná hodinová mzda zrýchlila medziročne tempo rastu na 3,1 percenta z 3,0-percentnej dynamiky a medzimesačne akcelerovala na 0,2 percenta z 0,1-percentného tempa.
  • Nemecké podnikové objednávky zaznamenali v decembri hororový 8,7-percentný medziročný pokles, najväčší medziročný za vyše dekádu, čo vyvoláva obavy, či sa lokálny výrobný sektor naozaj odráža od dna. K tomu sa v piatok pridal 6,8-percentý medziročný pokles priemyselnej produkcie ako aj decembrový medzimesačný pokles importov, pričom aj exporty rástli pomalšie v porovnaní s očakávaniami.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čínske čísla rastu spotrebiteľských cien za január, ktoré medziročne rástli o 5,4 percenta po 4,5-percentnom raste v decembri. Je možné, že v istej miere sa pod zrýchlenie rastu podpísal koronavírus, Lunárny nový rok ako aj prasacia chrípka, ktorá znamenala 116-percentný medziročný rast cien bravčoviny a znamenala, že len ceny potravín narástli o vyše 20 percent.
  • V Európe bude dopoludnia zverejnený februárový prieskum Sentix investorskej dôvery z eurozóny, kde sa oproti januáru čaká určitý pokles.

ZAUJALO NÁS

Prvá superjachta na vodík

Americký miliardár a spoluzakladateľ softvérového gigantu Microsoft Bill Gates, si objednal prvú luxusnú jachtu na svete, ktorá bude poháňaná vodíkom. Na plavidle za predpokladaných 500 miliónov libier sa bude nachádzať mimo iného aj pristávacia plocha pre vrtuľník, posilňovňa, wellness či „nekonečný“ bazén. Celkovo bude mať jachta s menom Aqua 112 metrov na dĺžku a päť palúb umožní priestor pre ubytovanie 14 hostí a 31 členov posádky. Vodíkový pohon umožní jachte preplávať na jediné natankovanie až takmer sedem tisíc kilometrov, čo je približne vzdialenosť z Londýna do New Yorku.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *