Streda 01. apríla. Meniny má Hugo

Ranný prehľad trhov 10. 2.

Prinášame prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Grécko trvá na rušení úspor a reforiem. Súčasne hľadá zdroje financovania mimo záchranného programu.
  • „Trh čaká na zajtrajšie stretnutie gréckych predstaviteľov v Bruseli.
  • „OPEC znížil odhad rastu produkcie a zvýšil odhad rastu dopytu po rope v tomto roku.

Akcie

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v úvode týždňa klesali, keď reagovali na inauguračné slová gréckeho predsedu vlády Alexisa Tsiprasa o tom, že chce zmeniť program úspor, reforiem a zastaviť privatizáciu, čo bolo podmienkou pôvodného záchranného programu. Tento program pritom nechce ďalej s danými podmienkami predĺžiť. Súčasne sa mu však vo februári končí a nie je jasné, ako chce krajina bez financovania prežiť, keď je otázne, či sa mu podarí získať zdroje na ďalšie mesiace. Mínusom pre akciové trhy boli aj slabé dáta januárových dovozov do Číny, ktoré signalizujú slabosť miestnej ekonomiky. Averziu voči riziku zvyšovala aj reeskalácia napätia okolo ukrajinskej krízy.

Dlhopisy

Nervozita na trhoch zvyšovala ceny bezpečných vládnych dlhopisov USA či Nemecka. Naopak výnosy dlhopisov periférií eurozóny rástli, keď sa na trhu začalo diskutovať o možnom „grexite“ teda odchode Grécka z eurozóny vzhľadom na kolízny kurz názorov novej vlády a veriteľov ohľadne šetrenia a reforiem. Z Nemecka pritom zazneli názory, že Grékov nikto nenúti prijať ďalší záchranný úver a keď sa im nepáči, môžu sa slobodne rozhodnúť menovú úniu opustiť. 

Komodity

Zlato prvý krát po troch dňoch rástlo, keď profitovalo z rastu nervozity súvisiaceho s „tvrdohlavým“ postojom novej gréckej vlády ohľadne svojho predvolebného záväzku zrušenia úspor a reforiem. Žltému kovu pomohli aj rastúce otázniky nad ďalším vývojom ukrajinskej krízy ako aj obavy z ďalšieho spomaľovania sa rastu čínskej ekonomiky. Ropa rástla po tom, ako kartel OPEC zvýšil odhad dopytu po komodite na tento rok a súčasne znížil predikciu ťažby v reakcii na redukciu kapitálových výdajov ťažobných firiem a spomalenie boomu ťažby z bridlíc v USA.

Forex

Euro strácalo a ponorilo sa v prvej polovici obchodného dňa pod 113 dolárových centov, pre už spomínané grécke riziká. Neskôr však obchodníci vyberali zisky a kurz sa vrátil nad 1,13 dolára, keď prevládli názory, že panika okolo Grécka je „prestrelená“, a že Atény a veritelia napokon nájdu spoločnú reč napriek relatívne konfrontačnému slovníku. Rast cien ropy podporil meny krajín, ktoré majú vysoký podiel ropy na exportoch na čele s rubľom.

Kľúčové očakávané udalosti

Inflácia v Číne za január, a ktorá bola zverejnená dnes ráno, rástla 0,8-percentným tempom, pričom trh očakával jednopercentný rast. Ide o najpomalšiu dynamiku rastu spotrebiteľských cien za ostatných päť rokov v dôsledku spomaľovania ekonomiky, obrovských nadkapacít a poklesu cien komodít. Vytvára to priestor na ďalšie uvoľnenie menových podmienok miestnou centrálnou bankou.

Dopoludnia budú v Európe zverejnené čísla priemyselnej produkcie z Veľkej Británie, Talianska a Francúzska, ktoré by nemali príliš zahýbať trhmi.

Pozornejšie však budú sledované slová Wofganga Schaubleho, nemeckého ministra financií a Jensa Weidmanna, prezidenta Bundesbanka po samite G20 v Istanbule. Investori budú súčasne sledovať ďalší vývoj situácie okolo Grécka.

V USA by sa pozornosť trhu mohla sústrediť najmä na reč Jeffreyho Lackera z FEDu o stave ekonomiky. 

Dôležité správy z ekonomiky

Grécky premiér Alexis Tsipras v pondelok povedal, že v otázke dosiahnutia kompromisu s Bruselom ohľadom prerokovania Gréckeho balíku záchrany je optimistický. Tsipras zopakoval svoj sľub o zotrvaní Grécka v eurozóne a to napriek nevôli Atén implementovať ďalšie úsporné opatrenia a reformy. Provokatívne vyhlásil, že každý, kto špekuluje na bankrot Grécka sa zahráva s ohňom.

Yanis Varoufakis, grécky minister financií, v pondelok povedal, že „žiadny konflikt nebude.“ Varoufakis chce s veriteľmi a eurozónou ísť cestou diskusie a konzultácie: „to čo sme v európskej rodine vždy robili.“ Grécko podľa Varoufakisa plánuje splniť zhruba 70 percent reforiem a záväzkov, ktoré mu plynú zo súčasného balíčka záchrany. Zvyšných 30 percent má byť zastavených alebo stiahnutých. Nemecko však nie je aktuálne naklonené žiadnemu kompromisu v otázke zmiernenia úsporných opatrení.

Nemecký Minister financií Wolfgang Schäuble povedal, že buď si Grécko musí nájsť cestu pre premostenie svojho financovania, alebo, “ako to chcú urobiť s nami, potrebujú sa držať (pôvodného) programu.“ Schläube a Berlín ostávajú neústupčiví. Aby ECB mohla akceptovať grécke dlhopisy ako kolaterál, stále platí podmienka, že Grécko musí ostať v programe záchranného balíka.

V Istanbule sa včera začalo zasadnutie guvernérov centrálnych bánk a ministrov financií najväčších ekonomík sveta, tiež známych ako G-20. Rozhovorom dominuje situácia okolo Grécka, avšak krajiny sa taktiež snažia dohodnúť na pláne, ktorý má naštartovať ekonomický rast. Summit končí dnes.

Prieskum investorskej dôvery Sentix za eurozónu ako celok vo februári  rástol už štvrtý mesiac v rade, keď nadšenie investorov z nového programu ECB pre nákup dlhopisov poslalo index na 9-ročné maximum.  Sentix index narástol vo februári na +12,4 bodu, pričom trh očakával hodnotu +3 body. V januári index zaznamenal len +0,9 bodu.

Združenie krajín exportujúcich ropu známe ako OPEC znížilo výhľad pre rast produkcie ropy z krajín, ktoré do tohto klubu nepatria. Prepad cien ropy sa podľa OPECu odzrkadlí na poklese produkcie amerických producentov, ktorý bude väčší než sa pôvodne čakalo. Zároveň OPEC verí, že dopyt po jeho rope stúpne.

OECD vydalo varovanie pre krajiny G-20, že potrebné štrukturálne reformy sa spomaľujú. Vo svojej správe OECD argumentuje, že spomalenie tempa týchto reforiem značí nárast znepokojenia voličov, že takéto reformy sú v čase slabého dopytu kontraproduktívne, pričom taktiež zväčšujú finančnú nerovnosť populácie. OECD už dlho verí v potrebu štrukturálnych reforiem, pričom štáty v snahe oživiť ekonomiku pomáhajú trhu na strane ponuky.

Zaujalo nás

Hedžové fondy stávkujú na pokles Londýnskeho realitného trhu

Londýnsky trh s luxusnými realitami je jedným z najpopulárnejších realitných investícií na svete ako aj bezpečných pristavov pre investície. Dopyt po luxusných domoch však postupom času v Londýne spôsobil prebytok takýchto nehnuteľností. Presýtenie trhu s luxusnými nehnuteľnosťami tak do hry priviedlo aj hedžové fondy, ktoré sa dali na špekulatívne stávky proti firmám, ktoré tieto nehnuteľnosti sprostredkúvajú alebo aj stavajú.  V snahe profitovať zo spomalenia rastu cien Londýnskych domov, ktoré za ostaných päť rokov narástli o viac ako 50 percent, mnohé hedžové fondy „shortujú“, (teda špekulujú na pokles) akcie firiem v sfére realitného maklérstva; ako Foxtons či Savills alebo stavebnú firmu Berkley Group.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *