Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Ranný prehľad trhov 10. 4. 2018

Investície 10.04.2018 | 10:28 0 Komentárov
  • Napätie okolo obchodnej vojny klesá, no rastie politická nervozita okolo vnútropolitického boja v USA, čo bráni odrazu akciových trhov.
  • Dolár pod tlakom napriek rastu presvedčenia trhov, že obchodnej vojne medzi USA a Čínou sa podarí vyhnúť.
  • Čína sa chce svoj trh viac otvorit svetu, vyhlásil čínsky prezident Xi Jinping.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy sa včera odrazili po tom, ako napätie okolo obchodnej vojny opätovne ustúpilo. Wall Street dokonca robustne rástla z rovnakého dôvodu, no v samom závere obchodovania väčšinu ziskov vymazala, keď sa na trhu objavili správy, že FBI urobila raziu u Michaela Cohena, osobného právnika amerického prezidenta Donalda Trumpa.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká aj európska výnosová krivka sa posunula mierne nahor, keď trhy veria, že Spojeným štátom aj Číne sa podarí odvrátiť obchodnú vojnu v plnej sile a slovné vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa o dodatočných sankciách napokon nebudú naplnené. Situácia však ostáva naďalej nervózna aj pre vnútropolitický boj v USA, ktorý okrem iného vyústil do prepadu osobného právnika muža číslo jeden v Bielom dome vyšetrovacím úradom FBI.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa mierne odrazilo najmä v reakcii na oslabenie sa dolára. Ropa takisto rástla, keď jej pomohli presvedčivejšie obrysy toho, že USA nevstúpi do takej obchodnej vojny s Čínou, ktorá by obe strany a vôbec celý svet poškodili.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal zisky z predchádzajúceho týždňa napriek tomu, že riziko obchodnej vojny medzi USA a Čínou opätovne pokleslo. No nervozita na vnútropolitickej scéne vo Washingtone pre boj o moc, dokonca v rámci vládnucej republikánskej strany ho dostala pod tlak. Pod predajný tlak sa dostal rubeľ, po tom, ako USA zaviedli ďalšie sankcie voči vybraných ruským subjektom a osobám.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Čínsky prezident Xi Jinping oznámil otváranie sa čínskej ekonomiky svetu, keď konštatoval, že studená vojna a hra s nulovým súčtom sú zastarané. Ohlásil otvorenie domáceho sektora finančných služieb konkurencii ako aj automobilového sektora, keď chce výrazne znížiť dovozné clá.
  • Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa pravdepodobne dohodne s Čínou ohľadne sporov v zahraničnom obchode a dodal, že Biely dom je blízko dohody ohľadne novej NAFTA zóny voľného obchodu v Severnej Amerike. Takisto aj americký minister financií Steven Mnuchin povedal, že nechce obchodnú vojnu s Čínou.
  • Včera mal vystúpenie prezident ECB Mario Draghi, ktorý si udržal pozitívny výhľad na ekonomický rast eurozóny. Šéfekonóm ECB Peter Praet dodal, že aj keď možno pozorovať určité zhoršenie sa predstihových ukazovateľov, stále sú v súlade so scenárom robustného ekonomického rastu, a nie je potrebné znížiť projekcie. Navyše, ďalší člen Výkonnej rady ECB Benoit Coeure povedal, že nemá obavy o tempo ekonomického rastu menovej únie, ktoré sa jednoducho stabilizuje po minuloročnej akcelerácii, no poznamenal, že inflácia zatiaľ nie je dostatočná. A napokon jeho kolega Vitor Constancio povedal, že kvantitatívne uvoľňovanie nebude negatívne pre ekonomický rast, pričom ECB by mala byť opatrná s cieľom vyhnúť sa tomu, aby skoré sprísňovanie menovej politiky vykoľajilo postupný odraz inflácie.
  • Včera mal vystúpenie aj Robert Kaplan z Fedu, ktorý poznamenal, že je predčasné odhadnúť ekonomický dopad zavádzania ciel v zahraničnom obchode. Okrem toho zopakoval, že predpokladá len dve ďalšie zvýšenia sadzieb v tomto roku.
  • V USA výbor kongresu pre rozpočet zverejnil najnovšiu analýzu, podľa ktorej by mal rozpočtový deficit dosiahnuť jeden milión dolárov už v roku 2020, dva roky skôr ako podľa predchádzajúcich odhadov. Vo fiškálnom roku 2018 to bude 804 miliárd, vo fiškálnom roku 2019 981 miliárd. Pričom verejný dlh narastie zo súčasných 76 percent HDP na 96 percent HDP v roku 2028, čo je najvyšší od roku 1946, dvojnásobne viac ako priemer za posledných 50 rokov.
  • Včera sa na trhu objavovali aj správy, že Čína zvažuje devalváciu juanu ako nástroj vedenia obchodnej vojny, alebo aspoň silné eso v rukáve pri rokovaniach so Spojenými štátmi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta. Začína sa však podniková výsledková sezóna za prvý kvartál. Zaujímavosťou bude tiež vysúpenia zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga pred Kongresom ohľadne neoprávneného nakladania s dátami používateľov najväčšej sociálnej siete sveta.

ZAUJALO NÁS

Globálny dlh domácností vzrástol na rekordných 237 biliónov dolárov

Globálny dlh vzrástol vo štvrtom kvartáli minulého roka na 237 biliónov amerických dolárov, čo je až o 70 biliónov viac ako pred desiatimi rokmi. Vyplýva to z údajov Inštitútu pre medzinárodné financie. Rekordné hodnoty dlhu domácností ako percento HDP spomedzi rozvinutých krajín dosahuje Belgicko, Kanada, Francúzsko, Luxemburg, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko. Írsko a Taliansko sú jediné z väčších krajín, kde dlh domácností ako percento HDP nepresahuje 50 percent.

Pomer globálneho dlhu ako percento HDP však poklesol už po piaty po sebe idúci kvartál, keď v jeho prospech hrala akcelerácia ekonomického rastu. Momentálne hodnota dosahuje 317,8 percent, čo je štyri percentuálne body pod maximom z tretieho kvartálu 2016.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *