Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 10. 6. 2019

Investície 10.06.2019 | 10:19 0 Komentárov
  • Akciové trhy aj v závere minulého týždňa rástli, keď slabý májový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce zvýšil očakávania, že Fed zníži sadzby. To podporilo ceny zlata a amerických štátnych dlhopisov, a naopak tlačilo nadol dolár.
  • Nervozitu na trhoch znižuje aj odloženie amerických dovozných ciel na mexické tovary na neurčito.
  • Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že zavedenie sprísnenia colného režimu s čínskymi exportmi bude závisieť od toho, ako dopadne jeho stretnutie s čínskym náprotivkom Xi Jinpingom.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street aj v závere týždňa pokračovali v solídnom raste, čím podčiarkli najlepší týždeň od novembra minulého roka. Trhy sa nachádzajú v štádiu, kedy sú zlé ekonomické údaje dobré pre akcie, nakoľko to zvyšuje šance, že Fed pristúpi k znižovaniu svojich úrokových sadzieb. Tentoraz sklamali čísla z amerického trhu práce. Napriek tomu, že miera nezamestnanosti zostáva aj naďalej na svojom 50-ročnom minime, v máji výrazne poklesla tvorba nových pracovných miest, kedy americká ekonomika podľa pravidelného reportu Non-farm Payrolls vytvorila len 75-tisíc nových miest, pričom trhy očakávali ešte o 100 tisíc miest viac. Európske akciové trhy povzbudené ECB, ktorá ponechala úrokové sadzby na nezmenenej úrovni, spolu s vyhliadkou na ukončenie obchodného sporu medzi USA a Mexikom a na uvoľnenie menovej politiky Fedu si taktiež pripísali slušné zisky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Obavy o americkú a európsku ekonomiku naďalej tlačili na pokles výnosových kriviek štátnych dlhopisov. Zhoršujúca kondícia amerického trhu práce zvýšila očakávania na zníženie úrokových sadzieb a poslala výnos 10-ročných amerických dlhopisov na 2,08 percenta. Nemecký vládny papier s rovnakou splatnosťou poklesol na nové minimum -0,25 percenta, keď nemecká centrálna banka revidovala tohtoročný rast domáckej ekonomiky z 1,6 percenta len na 0,6 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo po slabých dátach z amerického trhu práce ôsmy deň vo svojom raste a neohrozene sa blíži k cene 1350 dolárov. Ropa sa dokázala vynoriť z medvedieho trhu. Uvoľnenie obchodného napätia s Mexikom, očakávané uvoľnenie menovej politiky Fedu a očakávania, že OPEC predĺži svoju dohodu o znížení svojej produkcie aj v druhej polovici roka dokázali zvrátiť jej prepad a komodita týždeň ukončila v miernom zisku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár v závere týždňa prehĺbil straty a oslaboval voči väčšine svojich priamych konkurentov. Do defenzívy ho tlačila situácia na americkom trhu práce, ktorý v máji nedokázal efektívne vytvárať nové pracovné miesta, čo zvyšuje očakávania zníženia sadzieb Fedom. Voči euru sa kurz dolára prvý krát od marca prehupol cez hranicu 1,13 USD/EUR. Euro si tak polepšilo napriek sklamaniu z nemeckého priemyslu, ktorý sa ani na začiatku druhého kvartálu nedostal z recesie, keď priemyselná produkcia poklesla medziročne o 1,8 percenta, predovšetkým z dôvodu poklesu globálneho dopytu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavným piatkovým makročíslom bol májový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, kde čistý prírastok pracovných miest výrazne zaostal za očakávaniami. V krajine pribudlo len 75-tisíc pracovných miest oproti 175-tísicovému konsenzu. Navyše revízia aprílového čísla bola negatívna, keď ekonomika vytvorila 224-tisíc miest namiesto prvýkrát reportovaných 263-tisíc. Takto slabé čísla zvýšili špekulácie trhu, že Fed pristúpi k zníženiu sadzieb, okrem iného aj pre znižovania inflačných tlakov, čo potvrdili aj čísla priemernej hodinovej mzdy, ktorá medzimesačne spomalila tempo rastu na 0,2 percenta z 0,3 percenta a medziročne z 3,2 percenta na 3,1 percenta. Miera nezamestnanosti ostala na nezmenenej úrovni 3,6-percenta, čo predstavuje 50-ročné minimá.
  • V piatok boli zverejnené aj mimoriadne slabé čísla aprílovej nemeckej priemyselnej produkcie za apríl a to isté platí o štatistikách zahraničného obchodu za rovnaký mesiac, čo naznačuje, že pre nemeckú ekonomiku bude mimoriadne náročné, či dokonca nemožné si udržať tempo rastu z prvého kvartálu, ak sa makrosituácia nezlepší. Globálne obchodné napätie ako aj jednorazové problémy automobilového či chemického sektora zanechali jazvy, aj keď ich efekt už postupne odznel. Zároveň však možno konštatovať, že za rohom budú čakať ďalšie jednorazové faktory, ktoré sa môžu negatívne podpísať pod výkon priemyslu a tým pádom aj exportu. Na jednej strane nízke úrokové sadzby, vysoké využitie kapacít s tlakmi na nové investície by mohli byť pozitívne, na druhej strane obchodná vojna a štrukturálne zmeny vo výrobnom sektore budú brzdou nemeckej ekonomiky.
  • Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že to, či zavedie ďalšie sprísnenie colného režimu s čínskymi exportmi bude závisieť od toho, ako dopadne jeho stretnutie s čínskym náprotivkom Xi Jinpingom, ktoré sa uskutoční neskôr počas tohto mesiaca. Nádejne zneli aj slová ministra financií Stevena Mnuchina, ktorý mal konštruktívny rozhovor so šéfom čínskej centrálnej banky Yi Gangom na samite G20. Vyhlásil, že ak sa Peking bude chcieť vrátiť k rokovaciemu stolu a dosiahnuť reálnu dohodu, budeme rokovať. Navyše nervozitu na poli obchodnej vojny znížilo rozhodnutie Bieleho domu o odložení zavedenia dovozných ciel na mexické tovary na neurčitú, keď Mexiko poslalo na svoje hranice vojakov s cieľom zlepšiť ich kontrolu a zamedziť nelegálne prekračovanie spoločnej hranice so Spojenými štátmi.
  • Guvernér čínskej centrálnej banky PBOC Yi Gang vyhlásil, že banka má obrovský priestor pre úpravu menovej politiky, ak sa zintenzívni obchodný spor so Spojenými štátmi.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli dnes zverejnené čínske dáta zahraničného obchodu za máj, ktorého prebytok výrazne narástol na 41,16 miliardy dolárov z predchádzajúceho aprílového prebytku vo výške 13,84 miliardy dolárov, keď exporty medziročne rástli o 1,1 percenta pri očakávaní kontrakcie a naopak importy poklesli o 8,5 percenta, pričom konsenzus trhu čakal polovičnú kontrakciu.
  • Okrem toho bude dnes dopoludnia zverejnená už len priemyselná produkcia z Veľkej Británie za apríl. Makrokalendár v USA je prázdny, čo sa týka dôležitejších dát.

ZAUJALO NÁS

Ruské nákupy zlata trhajú rekordy   

Rusko sa v prvom štvrťroku tohto roka stalo svetovou jednotkou v nákupe zlata. Podľa svetovej rady pre zlato (WGC) nakúpilo za prvé tri mesiace roku rekordných 55,3 tony zlata. Moskva tak obnovuje svoje zlaté zásoby, ktorých časť v minulých rokoch rozpredala kvôli záchrane prepadajúceho sa rubľa. Ruské zlaté rezervy tak v súčasnosti dosahujú 2168 ton. Okrem Ruska vo veľkom nakupovali a j Kazachstan, Katar, Kolumbia, Turecko a Ekvádor.  Zaujímavosťou je, že v Rusku, ktoré patrí aj k pätici najväčších producentov žltého kovu, plynulo v minulom roku 86 percent domácej produkcie do zlatých rezerv a len 14 percent putovalo na svetové trhy.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *