Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Ranný prehľad trhov 10. 7. 2019

Investície 10.07.2019 | 09:45 0 Komentárov
  • Akciové trhy prešľapovali na mieste, keď čakajú na vystúpenie šéfa Fedu Jerome Powella v americkom Kongrese.
  • Zlato kleslo pod 1400-dolárovú métu pri posilnení dolára.
  • Nervozita medzi Iránom a USA tlačí nahor ceny ropy.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zaznamenali zmiešané obchodovanie, keď investori s napätím vyčkávali na dnešné zvystúpenie šéfa Fedu Jeromeho Powella v Kongrese, ktoré by mohlo naznačiť spolu so zverejnením zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu ďalšie smerovanie menovej politiky. Darilo sa technológiám, ktoré do zelených farieb potiahli hlavne akcie Facebooku a Amazonu, ktoré si pripísali viac ako percento. Výraznejšie straty zaznamenali európske akciové trhy, ktoré ťahal ku dnu chemický priemysel potom, ako nemecký chemický gigant BASF znížil odhad ziskovosti spoločnosti v druhom štvrťroku o 30 percent, v dôsledku obchodnej vojny a spomaľovania automobilového priemyslu. Akcie spoločnosti sa nakoniec prepadli o šesť percent a stiahli zo sebou aj akcie konkurenčných spoločností. Nedarilo sa ani spomenutému automobilovému sektoru a bankám.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles očakávaní znižovania úrokových sadzieb Fedom pomohol stabilizovať dlhopisový trh. V utorok americké dlhopisové výnosy vo vyčkávacej taktike na ozrejmenie menovej politiky Fedu mierne vzrástli. Podobne sa vyvíjali aj výnosy európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa vo vyčkávacom móde pohybovalo stabilne okolo hranice 1400 dolárov, keď ho na uzde smerom nahor držal silnejší dolár. Ropa si pripísala mierne zisky, keď bola podporená pretrvávajúcim napätím medzi USA a Iránom, ktoré ohrozuje globálny tok komodity na svetové trhy a očakávaním zníženia zásob komodity na americkom trhu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár posilnený špekuláciami, že šéf Fedu Jerome Powell nebude pred kongresom dostatočne holubičí z dôvodu minulotýždňových silných čísel z amerického trhu práce, sa naďalej šplhal voči svojim konkurentom k trojtýždňovým maximám. Euro bojujúce s obavami o európsku ekonomiku oslabovalo voči americkej mene až k hodnote 1,12 EUR/USD. Svoj podiel hrali aj obavy, že Christine Lagardeová, nominovaná do čela ECB, bude ochotná uvoľňovať menové kohútiky rýchlejšie ako Fed.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prezident philadelphského Fedu Patrick Harker sa vyjadril, že nevidí potrebu ani zvyšovať ani znižovať úrokové sadzby. Slovník predstaviteľov Fedu je agregátne menej holubičí ako to, čo započítava trh. Dnes bude mať pritom prejav aj hlava centrálnej banky Jay Powell a trhy si začínajú myslieť, že ho využijete na to, aby upozornil trhy, že zaceňujú nereálne očakávania znižovania sadzieb. Aj to stojí za ostatným odrazom dolára voči košu hlavných svetových mien.
  • Americký minister financií Steven Mnuchin a obchodný reprezentant Robert Lighthizer mali včera telefonický rozhovor s čínskym vicepremiérom Liu Hem ohľadne obchodných vzťahov. Išlo o prvý rozhovor na najvyššej úrovni po stretnutí amerického prezidenta Donadla Trumpa a jeho náprotivka Xi Jinpinga na samite G20 koncom júna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené júnové inflačné čísla z Číny, kde sa tempo rastu cien na medziročnej úrovni udržalo na hladine 2,7 percenta ako v máji. Ceny výrobcov však stagnovali po 0,6-percentnom raste v máji.
  • Dopoludnia budú zverejnené májové čísla priemyselnej a stavebnej produkcie z Veľkej Británie spolu s číslami zahraničného obchodu za rovnaký mesiac.
  • Popoludní sa trh bude sústrediť na vystúpenie šéfa Fedu Jerome Powella pred Kongresom a zverejnenie zápisnice z ostatného zasadnutia Fedu.

ZAUJALO NÁS

Wells Fargo venuje jednu miliardu na dostupné bývanie

Štvrtá najväčšia americká banka Wells Fargo zredukuje zameranie svojej filantropie do troch oblastí. Prostredníctvom svojej nadácie Wells Fargo Foundation bude podporovať cenovo dostupné bývanie, zlepšovanie finančnej gramotnosti a rast malých podnikov. Banka sa snaží zlepšiť svoju reputáciu po škandále so zakladaním falošných účtov bez vedomia svojich zákazníkov. Wells Fargo sa zaviazal darovať dve percentá zo svojho čistého zisku ročne. V minulom roku predstavovala pomoc 444 miliónov dolárov. Celková podpora cenovo dostupného bývania má do roku 2025 dosiahnuť jednu miliardu dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *