Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 10. 7. 2020

Investície 10.07.2020 | 09:45 0 Komentárov
  • Novým predsedom Euroskupiny sa stal Paschal Donohoe.
  • Technologický Nasdaq pokračuje v prekonávaní svojich maxím.
  • Spamätávanie sa amerického trhu práce naďalej pokračuje.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street včera prevažne oslabovali, keď ich dohnal pokračujúci rýchly nárast nových prípadov koronavírusu v Spojených štátoch aj vo svete, ktorý vyvoláva medzi investormi obavy z nového obmedzovania podnikateľskej aktivity a pohybu, ku ktorému sa prikláňa dokonca aj poradca amerického prezidenta Anthony Fauici. Straty aspoň čiastočne korigovali dobré čísla z amerického trhu práce, kde v minulom týždni opäť poklesli žiadosti o podporu v nezamestnanosti. Voči výpredajom boli imúnne technológie, ktorým zdá sa nič nebráni v prekonávaní svojich historických maxím. Európske akcie po dobrom začiatku predviedli americký scenár a v obavách zo spomaľovania ekonomického oživovania po koronakríze znovu padali.

DLHOPISOVÉ TRHY

Strašiak v podobe vzostupu nákazy Covid-19 v USA a možné ekonomické dopady, pred ktorými začal hlasnejšie varovať aj Fed, zvýšili záujem o bezpečne vnímané štátne dlhopisy, ktorých výnosy výraznejšie poklesli ako v USA, tak aj v Nemecku.

KOMODITNÉ TRHY

S posilňujúcim dolárom sa nedarilo zlatu, ktoré sa však aj naďalej udržalo nad magickou hranicou 1800 dolárov, ktorú dosiahlo v stredu. Ropa v obave z druhej vlny koronanákazy, ktorá by mohla ohroziť oživenie globálnej ekonomiky a tým pádom aj dopyt po energii, sa ustálila pod 40 dolárovou hranicou. Evidentné boli aj negatívne dozvuky prekvapivého nárastu zásob komodity na americkom trhu v minulom týždni o 5,7 milióna barelov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dobré americké čísla z trhu práce a horšia nálada amerických trhov podporili v posilňovaní dolár, ktorý sa voči euru zviezol pod hladinu 113 dolárových centov. Pritom spoločná mena počas dňa atakovala voči doláru mesačné maximum, ale nakoniec jej uškodil aj pokračujúci medziročný prepad nemeckého exportu v máji.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Skoro ráno boli zverejnené júnové inflačné čísla z Číny, ktoré ukázali na medziročnej báze zrýchlenie tempa rastu spotrebiteľských cien na 2,7 percenta z májových 2,4 percenta.
  • Ráno boli tiež zverejnené čísla nemeckého zahraničného obchodu za máj, kde prebytok narástol na 7,1 miliardy eur z 3,6 miliardy v apríli, keď prišli k výraznému oživeniu sa exportov.
  • O podporu v nezamestnanosti požiadalo v minulom týždni v USA najnovšie 1,314 milióna ľudí. Výsledok je ešte lepší ako ten predchádzajúci týždeň, kedy to bolo 1,413 milióna ľudí a zároveň lepší ako očakávali analytici na úrovni 1,375 milióna. Počet pokračujúcich žiadostí klesol na 18,760 milióna, pričom sa očakával pokles len na 18,95 milióna.
  • Veľkoobchodné zásoby v USA v máji podľa očakávaní po aprílovom raste o 0,2 percenta poklesli o 1,2 percenta.
  • Novým predsedom Euroskupiny sa stal írsky minister financií Paschal Donohoe, ktorý v druhom kole porazil španielsku ministerku hospodárstva Nadiu Calvinovú. Nový predseda sa úradu ujme 13. júla, pričom ho čaká náročná úloha vyviesť eurozónu z najväčšej recesie od jej vzniku.

ZAUJALO NÁS

Dolárová horúčka v Libanone

Najžiadanejším artiklom v Libanone je v súčasnosti americký dolár. Krach libanonskej libry totiž vyvoláva honbu za tvrdou menou, na ktorú sa môžu obyvatelia krajiny spoľahnúť a preto si neváhajú vystáť aj niekoľko hodinové rady do zmenárne. Kto si to môže dovoliť, kupuje luxusné tovary alebo nehnuteľnosti v snahe utratiť doláre uviaznuté na bankových kontách, ktoré vláda zmrazila, keďže jej dochádza hotovosť. Od roku 1997 sa cena dolára ustálila okolo 1500 libier a v krajine sa používali simultánne obe meny. Libra však za posledné dva roky kvôli obavám z vojny prišla o 85 percent svojej hodnoty a desiatky tisíc obyvateľov sa ocitli v chudobe. Oficiálne stále platí pevná cena za dolár, avšak na čiernom trhu je až päťnásobná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial