Piatok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Ranný prehľad trhov 10. 8. 2020

Investície 10.08.2020 | 10:03 0 Komentárov
  • Americké akciové trhy v piatok stagnovali napriek zverejneniu silného júlového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce, keď ich v raste brzdila neistota okolo schválenia ďalších fiškálnych stimulov a čínsko-americké napätie.
  • Robustná tvorba miest v USA za júl pomohla doláru a poškodila zlato.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie predviedli v závere týždňa zmiešané obchodovanie, keď prekvapivo dobré čísla z amerického trhu práce boli odsunuté stranou a hlavná pozornosť smerovala k nemohúcnosti demokratov, republikánov aj Bieleho domu dohodnúť sa na ďalšom balíčku finančnej pomoci. Nezhoda zatiaľ panuje v objeme, aký má pomoc dosahovať. Straty čiastočne dokázali korigovať informácie, že v prípade nezhody v Kongrese by mohol zobrať veci do vlastných rúk americký prezident Donald Trump a ekonomické stimuly vyriešiť prostredníctvom exekutívneho príkazu. Akciovým medveďom nahrávalo aj rastúce čínsko-americké politické napätie a najnovší Trumpov útok na čínske technologické spoločnosti TikTok a WeChat, ktoré pokladá za potenciálnu hrozbu pre USA. Možno očakávať aj ďalšiu eskaláciu vzťahov, pretože Peking naznačil, že podnikne odvetné kroky. Po predchádzajúcom robustnom raste strácali najviac akcie technologických firiem, keď investori vyberali zisky pred víkendom. Európske akcie sa nenechali rozhodiť dianím v Amerike a mierne rástli. Pozitívny vplyv na obchodovanie mali aj dobré firemné výsledky, ktoré aj naďalej prekonávajú očakávania analytikov.

DLHOPISOVÉ TRHY

Aj napriek citeľnému spomaleniu v tvorbe nových pracovných miest v Spojených štátoch za júl podľa nonfarm payrolls reportu, stále prekvapivo lepšie čísla ako sa predpokladalo, poskytli trhom dostatočnú oporu, čo sa prejavilo v raste výnosov amerických štátnych dlhopisov. Európa kopírovala vývoj z Ameriky a výnosy v jadre eurozóny zaznamenali taktiež mierny rast.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si po päťdňovej rekordnej rally zobralo oddychový čas a pod tlakom silného dolára výraznejšie ustúpilo zo svojich historických maxím. S rastúcim politickým napätím medzi Washingtonom a Pekingom a vrámci Kongresu USA ohľadne schvaľovania nového fiškálneho balíčka  pri pokračovaní šírenia sa koronavírusu relatívne zvýšeným tempom, čo vyvoláva obavy zo spomalenia oživovania dopytu po energii, sa nedarilo rope, ktorá stratila takmer dve percentá. Čiernemu zlatu nepomohol ani prísľub Iraku obmedziť v auguste svoju produkciu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Po velkom poklese z ostatných obchodných dní si v piatok napravil chuť dolár, ktorý voči euru zmazal takmer celú týždňovú stratu. Oporou mu boli stále solídne dáta z trhu práce, kde sa v júli vytvorilo až 1,76 milióna nových pracovných miest, čo dáva investorom nádej, že zostáva naďalej silný a ekonomika v USA pokračuje vo svojom oživovaní aj napriek druhej vlne pandémie koronavírusu v krajine.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavným makrozverejnením v piatok (nielen) v Spojených štátoch bol júlový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na čistý prírastok 1,76 milióna pracovných miest, čo mierne prekonalo 1,6-miliónový konsenzus trhu. Tvorba pracovných miest, respektíve ich obnova po koronašoku sa prirodzene spomaľuje, keď v júni americká ekonomika vytvorila 4,8-milióna pracovných miest. Miera nezamestnanosti klesla na 10,2 percenta z júnových 11,1 percenta, čo prekonalo konsenzus na úrovni 10,5 percenta. Sčítané a podčiarknuté, americká ekonomika potvrdzuje návrat k normálu po pandémii COVID-19, hoci jej tempo sa bude spomaľovať, čo má na svedomí okrem bázického efektu aj fakt, že vírus nie je úplne pod kontrolou a špeciálne v júli vysoko rástli denné prírastky novoinfikovaných.
  • V piatok z Číny dorazili júlové čísla zahraničného obchodu, ktoré prekvapili prebytkom 62,3 miliardy dolárov, čo je rádovo o 20 miliárd dolárov viac ako čakal trh. Stáli za tým najmä silné exporty, ktoré rástli medziročne o 7,2 percenta, kým importy prekvapujúco poklesli o 1,4 percenta.
  • Aj z Nemecka dorazili v piatok čísla zahraničného obchodu, no ešte za jún, ktoré takisto prekvapili vysokým prebytkom 15,6 miliardy eur po 7,0 miliardách v máji, za čím stál najmä silný export po tom, ako sa globálna ekonomika dostáva z koronašoku. Z Nemecka dorazili aj „tvrdé dáta“ priemyselnej produkcie za jún, ktoré rástli 8,9-percentný medzimesačným tempom po 7,4-percentnej dynamike v máji. Ide tak o ďalšie potvrdenie toho, že ekonomika Nemecka pokračuje v odraze z dna koronakrízy.
  • Americký prezident Donald Trump podpísal štyri exekutívne príkazy, ktorým sa predlžujú rôzne podporné opatrenia pre zamestnancov súvisiace z koronavírusom, keďže cez víkend exspirovali a Kongres sa zatiaľ nedokázal dohodnúť na ďalšom fiškálnom balíku. Okrem toho Trump podpísal aj príkaz, zakazujúci amerických firmám transakcie s čínskymi platformami TikTok a WeChat. Čínsko-americká nervozita rastie aj prostredníctvom toho, že Washington zaviedol sankcie na 11 čínskych predstaviteľov za ich úlohu v obmedzovaní demokratických práv v Hongkongu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené júlové inflačné čísla z Číny, ktoré ukázali, že rast spotrebiteľských cien v krajine sa postupne zrýchľuje s tým, ako sa odráža z koronašoku. Medziročná inflácia dosiahla 2,7 percenta po 2,5 percentách v júni. Na medzimesačnej báze rástli ceny o 0,6 percenta po 0,1-percentnom poklese v júni. Okrem toho sa spomaľuje aj tempo poklesu cien výrobcov, keď v júli dosiahlo 2,4 percenta po 3,0-percentách za predchádzajúci mesiac.
  • V Európe ani v Spojených štátoch dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Zbohatlíkom na akciách Kodaku hrozí kolaps

Osud tohtoročnej najväčšej akciovej bonanzy je ohrozený. Americká vládna agentúra International Development Finance Corporation v závere týždňa oznámila, že pozastavuje dohodu so spoločnosťou Kodak, na ktorej základe mala spoločnosť známa z fotopriemyslu vyrábať nevyhnutné zložky liekov využiteľných pri liečbe koronavírusu.

V závere júla pritom táto dohoda v objeme 750 miliónov dolárov vystrelila v priebehu dvoch dní akcie firmy 23-násobne vyššie, čo urobilo z množstva investorov boháčov. DFC reagovala na vyšetrovanie, ktoré vedie Americká komisia pre cenné papiere pre údajné využitie kľúčových informácií pre insider trading.

Akcie Kodaku tak od svojho vrcholu dokázali stratiť už 75 percent svojej hodnoty. Dáta spoločnosti Robinhood ale ukazujú pretrvávajúcu vlnu záujmu medzi drobnými investormi.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial