Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Ranný prehľad trhov 10. 9. 2019

Investície 10.09.2019 | 09:23 0 Komentárov
  • Britský parlament aj včera zamietol návrh predsedu vlády Borisa Johnsona na usporiadanie predčasných volieb. Premiér reagoval vyhlásením, že urobí všetko pre to, aby s Bruselom dosiahol dohodu a krajina mohla opustiť EÚ 31. októbra, keďže parlament ho zaviazal v opačnom prípade o odklad rozvodu.
  • Nová talianska vláda Giuseppeho Conteho získala dôveru parlamentu.
  • Nemecké ministerstvo financií pripustilo, že v prípade ekonomických ťažkostí môže zmeniť záväzok vyrovnaného rozpočtu.

AKCIOVÉ TRHY

Akcie na Wall Street vstúpili do nového týždňa bez výraznejšieho pohybu, keď sa držali okolo svojich piatkových hodnôt. Investorom chýbala jasná kurzotvorná správa, ktorá by určila ich smerovanie. Naďalej tak pozorne sledovali vývoj obchodného sporu medzi USA a Čínou. Rastúce očakávania sklamania z ďalších stimulačných opatrení centrálnych bánk vyzvali k rastu dlhopisové výnosy, ktoré pomohli k rastu finančného sektora. Naopak, najviac strácali technológie a zdravotníctvo. Európa zakončila obchodovanie prevažne v mínuse, keď sa akcie ocitli pod ťarchou politického chaosu vo Veľkej Británii. Proti trendu šiel automobilový sektor, ktorý si pripísal viac ako dve percenta a potiahol tak nemecký DAX do zelených farieb.

DLHOPISOVÉ TRHY

Optimizmus okolo deeskalácie napätia obchodnej vojny a očakávania, že stimulácie globálnej ekonomiky zo strany centrálnych bánk nemusia byť v septembri tak veľké ako sa pôvodne očakávalo, ako aj možné fiškálne stimuly spôsobili prudký odraz dlhopisových výnosov. Americký 10-ročný výnos sa ustálil na úrovni okolo 1,65 percenta. Výnos nemeckého vládneho papiera s rovnakou splatnosťou sa dostal nad úroveň -0,6 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom prudkého rastu dlhopisových výnosov strácalo svoju príťažlivosť a pokračovalo vo svojom poklese. Prepadu nezabránil ani slabší dolár a žltý kov sa vrátil pod hranicu 1500 dolárov. V raste pokračovala ropa, ktorá ťažila z prehlásení Saudskej Arábie, ktorá plánuje obmedzovať ťažbu komodity na dohodnutom limite zo zasadnutia kartelu OPEC. V rovnakom duchu sa pritom vyjadrilo aj Rusko.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár opäť mierne oslaboval voči svojim konkurentom. Európska mena výraznejšie posilňovala, keď ju potiahli prekvapivo pozitívne údaje nemeckého exportu za júl a správa, že Nemecko zvažuje vedľajší rozpočet, ktorým by obišlo fiškálne pravidlá a vďaka nemu mohlo zvýšiť verejné investície. Vo výraznejšom raste však bránili vyhliadky uvoľnenia menovej politiky ECB. Výrazne posilňovala britská libra, ktorá sa dostala na šesťročné maximá voči doláru potom, ako britský parlament opäť odmietol predčasné voľby, čo zvyšuje šancu na vyhnutie sa tvrdému brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Dolná snemovňa britského parlamentu aj včera, už po druhý krát, zamietla, návrh na predčasné voľby britského premiéra Borisa Johnsona. Keďže ho zaviazala, aby sa vyhol tzv. tvrdému brexitu, vyhlásil, že urobí všetko preto, aby dosiahol s Bruselom dohodu a krajina opustila úniu 31. októbra.
  • Inflačné očakávania v Spojených štátoch klesli na najnižšiu úroveň v histórii prieskumov Fedu, keď dosiahli len 2,4 percenta. To doširšia otvára dvere pre uvoľnenie menovej politiky Fedu.
  • Nemecké ministerstvo financií vyhlásilo, že je pripravené zmeniť plán vyrovnaného hospodárenia štátu do roku 2023, ak sa (ekonomické) podmienky zmenia. V Nemecku sa čoraz hlasnejšie začína hovoriť o fiškálnom stimule pri hospodárskom raste, ktorý balansuje okolo nuly.
  • Nová vláda talianskeho premiéra Guiseppeho Conteho získala dôveru v prvom z dvoch hlasovaní v talianskom parlamente. Riziko skorých predčasných volieb sa nateraz výrazne zredukovalo.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené augustové inflačné čísla z Číny. Na úrovni spotrebiteľských cien rástli o 2,8 percenta medziročne rovnako ako v júli. Na úrovni výrobcov poklesli o 0,8 percenta medziročne po 0,3-percentnom poklese v júli. Ukazuje sčasti na slabosť výrobného sektora.
  • Dnes budú okrem toho zverejnené už len júlové a augustové čísla z britského trhu práce v podobe miery nezamestnanosti, zmeny zamestnanosti či rastu platov.

ZAUJALO NÁS

Ruská stávka na zlato

Rusko v snahe menej sa spoliehať na americký dolár volí zlato. Ruská centrálna banka sa v posledných rokoch stala najväčším nákupcom zlata na svete. Jej zlaté rezervy za ostatných desať rokov vzrástli až štvornásobne a momentálne dosahujú 2200 ton a sú piate najväčšie na svete. Táto stávka na zlato sa v poslednom čase vyplatila. Cena zlata sa v predchádzajúcich dňoch vyšplhala na šesťročné maximá. Za posledný rok tak vďaka tomu hodnota ruských zlatých rezerv stúpla o 42 percent na 109,5 miliardy dolárov. Zlato tak má teraz najväčší podiel na celkových rezervách Ruska od roku 2000.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *