Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 10. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Globálne akcie včera mierne rástli, darilo sa však aj vládnym dlhopisom.
  • Britská libra oslabila už piatym dňom v rade; včera jej neprial holubičí tón člena Bank of England.
  • Faber očakáva na trhoch ďalšiu masívnu korekciu

Akciové trhy

Hlavné európske burzy zatvárali v utorok blízko svojich denných maxím a s výrazným rastom, keď viacero z korporátnych výsledkov veľkých európskych firiem prekonalo očakávania. Darilo sa aj americkým akciovým trhom, ktoré síce obchodovanie končili len v miernych ziskoch, keď k ziskom akciám bránil obnovený pokles cien ropy, no index NASDAQ aj tak zatvoril na svojom novom historickom maxime. K väčším pohybom trhu všeobecne chýbali smerodajné správy.

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych vládnych dlhopisov ostávali v utorok pod tlakom aj napriek rastu apetítu investorov po riziku. Za poklesom výnosov európskych ako aj amerických vládnych dlhopisov stála neschopnosť Bank of England kúpiť na trhu potrebné množstvo britských vládnych dlhopisov (giltov) ako pôvodne chcela. Britská centrálna banka povedala, že bola schopná nakúpiť len 1,12 miliardy libier giltov oproti plánovaným 1,17 miliardy. Rozdiel bol síce malý, no do budúcna môže podľa investorov pre banku signalizovať budúci nárast problémov.

Komoditné trhy

Zlato včera len stagnovalo a zatvorilo na zelenej nule, keď obavy ohľadom globálneho ekonomického rastu vymazávali očakávania, že Fed môže ešte v tomto roku pristúpiť k zvýšeniu sadzieb. Ceny ropy včera mierne oslabili, keď obavy ohľadom pretrvávajúceho globálneho prebytku ropy vymazávali dopad správ ohľadom týždenného poklesu zásob ropy v USA.

Devízové trhy

Euro voči doláru sa včera v prvej polovici obchodovania pohybovalo v úzkom pásme, no následné slabšie čísla produktivity práce v USA za druhý štvrťrok oslabili dolár. Euro voči doláru tak zatvorilo s posilnením o 0,3 percenta na 111,2. Utorok neprial ani britskej libre, ktorá oslabovala už piatym dňom v rade a včera dosiahla mesačných miním, pričom voči euru klesla o pol percenta. Libra reagovala na slová Iana McCaffertyho, externého člena monetárnej komisie Bank of England. Ten včera ponúkol holubičí tón a povedal, že uvoľňovanie menovej politiky britskou centrálnou bankou môže pokračovať.

Dôležité správy z ekonomiky

Ian McCafferty, člen Komisie pre monetárnu politiku Bank of England včera povedal, že hlasoval proti obnoveniu nákupu dlhopisov zo strany BoE, lebo si myslí, že centrálna banka by mala zaujať v otázke ekonomických stimulov „postupnejší prístup“. McCafferty prostredníctvom utorkového stĺpčeku v britskom denníku Times povedal, že BoE je pripravená uvoľniť svoje menovú politiku ďalej, ak sa ekonomika krajiny zhorší. McCafferty, ktorý je tradične jedným z typických jastrabov BoE povedal, že na jasnejšie dopady rozchodu Británie a EÚ si treba ešte počkať, no BoE je pripravená.
Zo včera publikovaných makrodát nadránom zaujali čísla indexu cien výrobcov Číny, ktorý v mesiaci júl klesol medziročne o 1,7, čo predstavuje najmenší pokles za takmer dva posledné roky. Index taktiež pozitívne prekvapil oproti očakávanému poklesu dvoch percent. Index spotrebiteľských cien Číny v júli klesol z 1,9 na 1,8 percenta medziročne, v súlade s očakávanou hodnotou. Rast spotrebiteľských cien tak stále ostáva pod cieľovou trojpercentnou hranicou vlády, dávajúc prípadný priestor centrálnej banke pre dodatočné stimulovanie ekonomiky. Vzhľadom na vedúce miesto Číny najväčšieho svetového exportéra, obnovenie rastu cien by mohlo z časti znížiť globálny deflačný tlak.
Obchodná bilancia Nemecka vzrástla v júni na 24,9 miliardy eura, takmer dve miliardy nad očakávanú hodnotu. Export krajiny však minul očakávania o osem desatín percent, keď vykázal rast o 0,3 percenta. Naopak import s rastom jedného percenta sa dostal štyri desatiny percenta nad očakávanú hodnotu. Aj vďaka rastu obchodnej bilancie krajiny sa bežnému účtu, bilancii platieb so zvyškom sveta, podarilo vzrásť na 26,3 miliárd euro, 3,3 miliardy nad očakávanou úrovňou, indikujúc prílev investícií do krajiny. 
Priemyselná produkcia Veľkej Británie v júni vzrástla len o jednu desatinu percenta v súlade s očakávaniami, keď sa v mesiaci poznačenom britským referendom zhoršil podnikateľský sentiment. Výrobná produkcia sklamala na očakávaniach medzimesačne ako aj medziročne, keď v prvom prípade prehĺbila svoju kontrakciu a medziročne spomalila o revidovaných 0,6 percenta.  Dôsledky rozhodnutia Britov opustiť Európsku úniu môžu vyústiť až do úpadku britskej ekonomiky do recesie. Na tento zhoršujúci sa výhľad reagovala minulý týždeň aj Bank of England uvoľnením monetárnej politiky.
Z amerických makrodát, veľkoobchodné zásoby USA za mesiac jún vzrástli o 0,3 percenta oproti očakávanej stagnácii. Revidovaná hodnota nepredaných tovarov z predchádzajúceho mesiaca taktiež vzrástla oproti odhadu o jednu desatinu percenta. Investorov zaujímala však hlavne jednotková cena práce, ktorá narástla podľa predbežných odhadov v druhom kvartáli o dve percentá, dve desatiny percenta nad očakávanou hodnotou. Prekvapením bolo revidovanie predošlého obdobia so zápornou hodnotou 0,2 percenta, oproti odhadovanému nárastu 4,5 percenta.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makrokalendár je v Európe pomerne prázdny.
  • Pozornosť trhu sa tak bude upriamovať na USA a publikáciu júnovej tvorby pracovných miest podľa JOLTS reportu.

Zaujalo nás

Faber vidí pre trhy ďalšiu masívnu korekciu

Marc Faber, editor reportu Gloom, Boom & Doom a excentrický prognostik konca sveta na finančných trhoch, resp. dramatických prepadov a recesií, sa včera nechal počuť, že index S&P 500 je na ceste prepadu o 50 percent, čím vymaže svoju päťročnú sériu ziskov. Pri otázke čo by tento prepad mohlo spôsobiť Faber povedal, že „nikdy presne nevieme prečo sa to stane“.

Podľa Fabera je problémom to, že trh neženie skutočné nakupovanie akcií investormi ale hlavne spätné nákupy (buybacks) či fúzie a akvizície, pričom rastu na trhoch velí len užší okruh firiem. Dlhodobá rally, teda séria rastu akciových trhov, sa historicky vždy skončila korekciou a poklesom trhu. Tento jav je však prirodzený a pre dlhodobého investora nie je nebezpečný. Marc Faber si tak na pravdivosť svojich slov určite niekedy príde. Otázne je kedy a do akej miery.

Stanislav Pánis, Tomaš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *