Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 10. novembra.

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Napriek tomu, že novým prezidentom USA sa stal Donald Trump, akciové trhy v USA vzrástli
  • Po zvolení prezidenta dolár výrazne klesol, neskôr však zatváral silnejší
  • Výnosy amerických 10 ročných dlhopisov vzrástli na úrovne zo začiatku roka 2015 pre očakávané rozsiahle fiškálne stimuly

Akciové trhy

Akciovým trhom od skorého rána panovala neistota z rastúcej pravdepodobnosti víťazstva republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských voľbách USA. Po potvrdení jeho víťazstva a prednesení štátnického príhovoru, z ktorého vzišla nádej, že by nemusel splniť najextrémističkejšie predvolebné sľuby, začal trhový sentiment na oboch brehoch Atlantiku priať rizikovejším aktívam.

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA z rána klesali, keď investori v neistote očakávali výsledok volieb v USA. Víťazstvo v prezidentských voľbách USA republikána Donalda Trumpa však neskôr spustilo ich rast, vzhľadom na očakávané infraštruktúrne projekty či protekcionistickú obchodnú politiku podporujúcu infláciu, ktoré republikáni sľubujú.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav počas hlasovania rástlo, keď rastúci počet republikánskych voličov vyvolávalo neistotu na trhoch. Ako aj ostatné aktíva, aj žltý kov sa po príhovore budúceho prezidenta USA Donalda Trumpa začal vracať na hodnoty z včerajšej obchodnej seansy. Ropa sa správala rovnako ako drahý kov, keď očakávaná protekcionistická politika USA ohrozuje globálny rast, no následne zmenila smer ako ostatné aktíva, keď trh zhodnotil nižšie ako očakávané riziko.

Devízové trhy

Americký dolár prudko oslaboval, pri rastúcich preferenciách Donalda Trumpa. Po oficiálnom priznaní porážky jeho rivalky Hillary Clintonovej, však trhy budúceho prezidenta privítali posilnením dolára na úrovne z konca októbra.

Dôležité správy z ekonomiky

Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené inflačné čísla z Číny za október, kde ceny výrobcov rástli výrazne rýchlejšie tempom 1,2 percenta ako očakávania, čo znamená, že deflačné tlaky v dôsledku obrovského stavu výrobných nadkapacít postupne ustupujú. Index spotrebiteľských cien rástol v súlade s konsenzom trhu tempom 2,1 percenta.
Veľká Británia v septembri zvýšila svoj deficit obchodnej bilancie o 1 453 tisíc na 5 221 tisíc libier. Deficit prekonal očakávaný pokles na 3 950 tisíc libier, ktorý však bol prekonaný revidáciou predchádzajúceho mesiaca zo 4 733 tisíc libier na 3 768 tisíc libier. Zástancovia brexitu stále veria, že slabšia libra pomôže rastu britského exportu, ktorý sa tak pre zahraničie stáva lacnejším.
Veľkoobchodné zásoby USA v septembri spomalili svoje tempo rastu na jednu desatinu percenta, čo je polovica rastu predchádzajúceho mesiaca. Dôvodom však pravdepodobne nebol zvýšený dopyt, keď veľkoobchodné tržby taktiež spomalili tempo rastu tri desatiny pod konsenzom trhu na úrovni dvoch desatín percenta medzimesačne.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú v USA zverejnené nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnosti.
  • Okrem toho majú dnes vystúpenia predstavitelia amerického Fedu J. Bullard, J. Lacker a podpredseda Výboru pre operácie na voľnom trhu S. Fischer. 

Zaujalo nás

Smith & Wesson chce zmeniť meno

Americká spoločnosť Smith & Wesson, ktorá sa venuje výrobe strelných zbraní, požiadala akcionárov o povolenie zmeniť meno. Správna rada už schválila zmenu 164 ročnej spoločnosti na American Outdoor Brands. Akcionári budú o tejto zmene hlasovať v strede decembra. Dôvodom je expanzia do nových produktov, ktoré budú niesť nový názov.

Zmena názvu sa však dotkne len holdingovej spoločnosti a na ich strelných zbraniach ostane značka nesúca priezviská zakladateľov. Spoločnosť v roku 1852 založili Horace Smith a Daniel B. Wesson, keď sa preslávili výrobou jedného z prvých revolverov na západe. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *