Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 10. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Bleskový pokles libry v piatok zhoršil náladu na trhoch.
  • Septembrová tvorba pracovných miest v USA bola podľa Nonfarm payrolls reportu solídna.
  • Jastrabia rétorika predstaviteľov Fedu pokračuje

Akciové trhy

Európske akciové trhy v závere týždňa klesali, keď sentiment podkopal bleskový pokles kurzu libry v skorých ranných hodinách počas ázijského obchodovania. To bolo zrejme dôsledkom tzv. fat finger obchodu, a slúžilo to ako zámienka pre rast obáv o „tvrdý brexit“, ktorým utrpí nielen ekonomika Veľkej Británie, ale aj samotnej eurozóny, keďže oba regióny by vzájomne stratili bezbarierové prístupy na trh toho druhého. Wall Street takisto končila v červených číslach, keď jednoducho prišlo k výberu ziskov po trojtýždňovej sérii rastu.

Prispelo k tomu aj zverejnenie septembrového nonfarm payrolls reportu z trhu práce v USA, ktorý síce mierne zaostal za očakávaním, no zároveň prišlo k revízii augustových čísel smerom nahor, tak, že sa tieto dáta (slabí september a spätná revízia za august) navzájom vykompenzovali. Celkovo tak trh mohol znervóznieť, že zvyšovanie sadzieb Fedom do konca roka naberá čoraz jasnejšie kontúry, k čomu prispeli aj jasne jastrabie komentáre Stanleyho Fischera a Loretty Mesterovej.

Dlhopisové trhy

Napriek stratám európskych akciových trhov rástli výnosy nemeckých bondov, keď sa 10-ročný benchmark dostal do kladného teritória. Čiastočne to bolo spôsobené úľavou okolo Deutsche Bank, kde viacero nemeckých entít vyjadrilo ochotu kapitálovo ju podporiť pričom zároveň trhy očakávajú postupnú obnovu inflačných tlakov. Výnosy dlhopisov USA mali tendenciu stagnovať, keď nahor ich tlačil rast očakávaní ohľadne zvyšovania sadzieb Fedom po sérii veľmi solídnych makrozverejnení z americkej ekonomiky v priebehu týždňa, pričom nadol ich tlačila piatková zvýšená averzia voči riziku.

 Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo okolo 1250-dolárovej hranice na štvormesačných minimách po rapídnom poklese z ostatných dní, pričom existoval naďalej tlak v prospech ďalšieho poklesu. Trh jednoducho zvyšuje stávky na to, že Fed zvýši do konca roka sadzby o 25 bázických bodov, keď aj septembrový nonfarm payrolls report z trhu práce v USA bol vnímaný ako relatívne silný, hoci mierne zaostal za konsenzom.

Ropa zastavila svoj rast, keď mnoho obchodníkov pristúpilo k výberu ziskov po dlhom raste, ktorý bol vnímaný ako prirýchly hoci sa zdá, že OPEC sa je opätovne schopný dohodnúť na obmedzení svojej produkcie. K tlakom na pokles cien ropy mohla prispieť aj vlna hedgingov mnohých ropných producentov po tom, ako sa ceny ropy dostali späť nad 50-dolárovú úroveň.

Devízové trhy

Najzaujímavejšou udalosťou piatkového obchodovania na devízových trhoch a vôbec na finančných trhoch celkovo bol tzv. „flash crash“ libry, teda jej krátky prudký pád počas ranného ázijského obchodovania, kedy panuje na trhoch znížená likvidita. Voči doláru podľa dát Reuters klesla až na úroveň 1,1492 GBP/USD. Nikto presne nevie, čo zapríčinilo náhly krátkdobý pokles, špekuluje sa, že išlo o tzv. „fat finger“, teda, že niektorí z obchodníkov zadal o „nulu“ väčší predajný príkaz a následné algoritmické stroje dokonali zvyšok.

Hoci sa libra zotavila, na dennej báze zatvárala na nových 31– ročných minimách voči doláru na úrovni 1,2435 GBP/USD, keď medzi trhovými hráčmi rastú obavy z „tvrdého“ brexitu, teda stavu, keď si Londýn nestihne vyrokovať nové obchodné dohody pred odchodom z EÚ a stratí tým bezbarierový prístup na spoločný trh. Dolár vo všeobecnosti v piatok oslaboval voči väčšine hlavných svetových mien, keď mal naň vplyv o niečo slabší septembrový nonfarm payrolls report z pracovného trhu Spojených štátov.

Dôležité správy z ekonomiky

Trhy v piatok čakali predovšetkým na septembrový Non-farm payrolls – prieskum zmeny tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora. Septembrová hodnota dosiahla počet vytvorených pracovných miest 156-tisíc čo je 16-tisíc pod konsenzom. No zároveň augustový report bol revidovaný nahor práve o 16– tisíc miest. Zverejnené údaje teda neposkytli trhom ani býčí ani medvedí impulz, keď po zohľadnení trendu vyšších budúcich revidácií boli v súlade s očakávanými hodnotami. Celkovo to zo širieho pohľadu možno označiť za veľmi solídny report, čo bude zvyšovať tlaky na Fed, aby do konca roka zvýšil sadzby. Septembrová miera nezamestnanosti vzrástla o jednu desatinu percenta na rovných päť percent. Dôvodom však nie je zhoršujúca sa situácia na trhu práce USA, ale rast participácie práceschopnej populácie tejto krajiny taktiež o jednu desatinu percenta.

Okrem toho bola zverejnená aj séria európskych dát. Nemecká priemyselná výroba v auguste medzimesačne rástla o 2,5 percenta pri očakávanom raste jedného percenta. Pri júlovom poklese 1,5 percenta tak konsenzus bol svojím odhadom efektívneho rastu veľmi blízko. Medziročne vzrástla priemyselná produkcia o 1,9 percenta a rovnako tak vymazala júlovú stratu 1,3 percenta. Priemyselná produkcia Veľke Británie za august medzimesačne poklesla o štyri desatiny percenta napriek očakávanému rastu dvoch desatín percenta. Medziročne rástla produkcia priemyselného sektora päť desatín pod konsenzom, tempom sedem desatín percenta a dostala sa tak iba na jednu tretinu rastu z predchádzajúceho mesiaca. Výrobný sektor nepriniesol o nič lepšie výsledky, keď medzimesačne expandoval len o dve desatiny percenta čo je polovica očakávaného rastu.

Medziročne rástol o päť desatín čo je o štyri desatiny pod konzsenzom. Významný prepad zaznamenala aj obchodná bilancia Veľkej Británie, ktorá viac než zdvojnásobila revidovaný júlový deficit, keď dosiahla záporných 4,7 miliardy britských libier. Červená séria makrodát signalizuje, že dopad britského referenda sa ešte predsa len môže prejaviť na britskej ekonomike. To by nahralo uvoľnenej monetárnej politike Bank of England, ktorá bola často označovaná za unáhlenú vzhľadom na doterajšie lepšie ako očakávané dáta z britskej ekonomiky.

V piatok a následne v priebehu víkendu mala vystúpenia celá plejáda centrálnych bankárov. Najväčšiu váhu mali slová Stanleyho Fischera z Fedu, ktorý označil septembrové rozhodnutie banky (o nezvýšení sadzbieb) za tesné. Zároveň si nemyslí, že Fed je „behind the curve“, teda, že vzhľadom na stav ekonomiky či inflačný vývoj by mali sadzby vyššie a predpokladá, že v priebehu nasledujúcich pár rokov príde k postupnému zvyšovaniu sadzieb. Zároveň sa pochvaľne vyjadril o trhu práce z USA, ktorý je blízko vysneného stavu (pozn. Goldilock). Loretta Mesterová z Fedu naznačila, že by bola za zvýšenie sadzieb už na novembrovom zasadnutí.

Jej kolegyňa Esther Georgová takisto naznačila, že momentum ekonomiky po solídnom septembrovom nonfarm payrolls reporte pokračuje. Zaujala však aj poznámkami, že preferuje návrat k jednoduchejšej regulácii bankového sektora, tak aby mohol skutočne slúžiť ekonomike. Šéf ECB Mario Draghi mal sériu vystúpení cez víkend. Okrem iného sa ukázal ako silný bojovník za infláciu, keď povedal, že urobí všetko preto, aby sa druhotné efekty pomalého rastu cien nepretavili aj do pomalého rastu miezd. Okrem iného povedal, že vďaka uvoľnenej menovej politike ECB bude ekonomika eurozóny v nasledujúcich troch rokoch rásť o 1,3 percenta rýchlejšie a inflácia bude o 1,4 percenta vyšššia.

Vyjadril presvedčenie, že vlády vedia o tom, že uvoľnená menová politika tu nebude navždy, o čom vážne pochybujeme. Viceprezident ECB Vitor Constancio povedal, že ekomomika eurozóny je relatívne odolná, k čomu prispela práve ECB svojou uvoľnenou menovou politikou- súčasnou a očakávaním ďalšieho uvoľnenia.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrozverejnenia. trhy by sa mohli sústrediť na vystúpenia niektorých centrálnych bankárov ECB. Okrem toho americké burzy budú zatvorené pre sviatok Columbus Day. 

Zaujalo nás

Miliónové „EČV“

Indický podnikateľ Balwinder Sahani si v Dubaji kúpil poznávaciu značku za 33 miliónov dirhamov (9 miliónov dolárov) pre jeden z jeho Rolls Royceov. Značka „D5“ bola predaná v sobou na štátnej aukcii. Sahani taktiež kúpil ďalšiu značku za jeden milión dirhamov. Minulý rok kúpil značku „O9“ za 25 miliónov dirhamov. Aukcie poznávacích značiek sú veľkým lákadlom v Spojených Arabských Emirátoch, kde krátke číslo je symbolom bohatých. Rekord drží podnikateľ Saeed Al Khouri z roku 2008, ktorý v Abu Dhabi za značku „1“ zaplatil 52,2 milióna dirhamov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *