Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 11. 1. 2019

Investície 11.01.2019 | 09:50 0 Komentárov
  • Americké akcie rastú už piaty deň v rade pri signáloch posunu v čínsko-amerických obchodných rokovaniach a opatrnosti Fedu pri zvyšovaní úrokových sadzieb.
  • Ropa s rastom už deviaty deň po sebe, po obmedzení ťažby OPECom od januára pri pozitívnom sentimete na trhoch.
  • Čínsky vicepremiér Lui He by mal navštíviť Washington na konci januára a pokračovať v diskusii s USA ohľadne nastavenia obchodných vzťahov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie pokračovali v raste piaty deň za sebou, čím dosiahli najlepší štart obchodovania v novom roku za posledných 13 rokov. Súčasný sentiment investorov ťaží predovšetkým z kombinácie optimizmu nad pokrokmi v obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou a vyhlásenie predsedu Fedu, Jeromea Powella, ktorý zopakoval záväzok centrálnej banky postupovať opatrne s menovou politikou. Európske akcie ovplyvnené rovnakými fundamentami končili po volatilnom obchodovaní tiež v miernych ziskoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov po neúspešnej aukcii vládnych papierov sprevádzanej vlažným dopytom investorov mierne vzrástli. Averzia voči riziku pre pokračujúce signály slabosti ekonomiky eurozóny sa prejavila na poklese výnosnosti európskych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlatu sa nepodarilo prekonať odpor na psychologickej hranici 1300 dolárov za uncu, ale zostalo na najlepšej ceste udržať si mierny týždenný zisk v dôsledku slabšieho dolára. Rope sa podarilo si udržať svoj rast deviaty deň po sebe, čomu pomáha nižšia ponuka suroviny na trhu po obmedzení ťažby OPECom a s ním spolupracujúcich krajín od začiatku januára.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa držal v defenzíve po vyhláseniach šéfa Fedu Jaya Powella o trpezlivosti pri zvyšovaní sadzieb. Euro však príliš nezískalo pre nejasnosti ohľadom vystúpenia Británie z Európskej únie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera mal vystúpenie šéf Fedu Jay Powell a zopakoval slovník z deň skôr zverejnenej zápisnice z decembrového zasadnutia Fedu, Povedal, že centrálna banka môže byť trpezlivá pred ďalšou zmenou úrokových sadzieb pri pozorovaní ako sa globálne riziká prejavia v domácej ekonomike. Holubičí slovník mal aj podpredseda rady guvernérov Richard Clarida, keď povedal, že banka by mala byť pripravená zmeniť menovú politiku ak protivetry lokálnej ekonomiky z finančných trhov alebo z globálnej ekonomiky budú pretrvávať. Včera mal vystúpenie aj šéf Bank de France Francois Villeroy de Galhau, ktorý sa vyslovil, že ECB by mala čakať do jari pred zmenou politiky a mala by si nechať všetky možnosti otvorené vzhľadom k ostatnej ekonomickej slabosti a krehkosti globálneho výhľadu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším makrozverejnením bude americká inflácia za december. Dopoludnia bude okrem toho zverejnená séria tvrdých dát z priemyslu Spojeného kráľovstva za december spolu s číslami zahraničného obchodu.

ZAUJALO NÁS

Na Slovensku sa vlani vyrobil rekordný počet áut

Podľa Zväzu automobilového priemyslu SR sa na Slovensku v minulom roku vyrobilo viac ako 1 080 000 áut. Zvýšil sa aj podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej produkcii, keď dosiahol výšku 46,8 percent a automobilový priemysel sa na celkovom priemyselnom exporte podieľal 35 percentami. Zároveň sa potvrdilo svetové prvenstvo Slovenska, ktoré už niekoľko rokov dosahuje v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov, a to počtom 198 áut.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *