Utorok 18. júna. Meniny má Vratislav

Ranný prehľad trhov 11. 10. 2018

Investície 11.10.2018 | 09:26 0 Komentárov
  • Akciové trhy v hlbokých stratách s najväčším jednodenným poklesom za osem mesiacov, keď prichádza k preceňovaniu na vyššie úrokové sadzby.
  • Negatívny sentiment a obavy z pomalšieho rastu svetovej ekonomiky sa pretavili aj do pádu cien ropy.
  • Americký prezident Donald Trump opäť kritizoval Fed za politiku zvyšovania sadzieb.

AKCIOVÉ TRHY

Včera prebehlo na amerických aj európskych akciových trhoch veľké zemetrasenie. Burzy výrazne padali, keď pokračovalo preceňovanie na vyššie úrokové sadzby a pod intenzívny tlak sa dostal najmä  technologický sektor, ktorý cez leto výrazne a do značnej miery neopodstatnene rástol.

DLHOPISOVÉ TRHY

Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa posunul na najvyššie úrovne od začiatku leta 2008, keď dvojročný výnos presiahol krátkodobo 2,9 percenta. 10- ročný výnos sa stabilizoval na sedemročných maximách nad 3,2 percentami, keď dáta ukazujú pokračovanie robustného ekonomického rastu Spojených štátov pri odraze inflácie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa mierne odrazilo, keď len reflektovalo o niečo slabší dolár. Celkovo je však na nízkych úrovniach pri raste výnosov amerických dlhopisov, zvyšovaní sadzieb Fedom, silnej ekonomickej aktivite v USA a ústupe geopolitických rizík. Ropa padla o takmer tri percentá, keď kopírovala pád na Wall Street a iránske otázky ustúpili do úzadia.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro a libra sa odrazili voči doláru v reakcii na správy, že Brusel a Londýn by sa predsa len mohli dohodnúť na kompromisnom nastavení obchodných vzťahov po brexite. Spoločnú menu eurozóny limitovane podporili aj správy, že Taliansko by mohlo urobiť určité ústupky vo svojom rozpočte na budúci rok s cieľom obnoviť dôveru trhov voči krajine.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Americký prezident Donald Trump opätovne kritizoval Fed pre jeho politiku zvyšovania sadzieb. „Príliš utiahli (menovú politiku), myslím, že sa zbláznili.“
  • Včera neboli zverejnené žiadne dôležité makrodáta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes investorov zaujme zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia ECB.
  • Okrem toho budú v USA zverejnené indexy spotrebiteľských cien za september, ako aj žiadosti o podporu v nezamestnanosti.
  • Sledované budú aj pravidelné reporty zmeny stavu amerických zásob ropy za predchádzajúci týždeň.

ZAUJALO NÁS

Svetová banka chce podporovať investície do ľudí

Svetová banka chce podporiť investície do zdravia a edukácie, keď zverejnila rebríček krajín hodnotiaci ľudský kapitál, zahŕňajúci úmrtnosť detí a počet školských rokov. Na vrchol rebríčka sa tak dostal Singapur, zatiaľ čo na opačnom konci bol Čad vo vnútrozemí Afriky. Banka tak chce vyzdvihnúť ideu, že investície do ľudí sú dôležitejšie ako investície do infraštruktúry či ekonomického rastu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *