Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Ranný prehľad trhov 11. 12. 2019

Investície 11.12.2019 | 09:50 0 Komentárov
  • Podľa Wall Street Journal sa Čína a USA dohodli na oddialení ďalšieho kola ciel, ktoré mali byť spustené 15. decembra. Americkí predstavitelia však stále pripúšťajú, že tieto clá použijú voči Pekingu, ak sa nepodarí uzavrieť obchodnú dohodu.
  • Očakávania medzi nemeckými finančníkmi podľa decembrového prieskumu ZEW sú najvyššie od februára 2018.
  • Dnes večer skončí dvojdňové zasadnutie Fedu, kde sa očakáva, že nechá sadzby bezo zmeny a nebude zásadnejšie meniť ani sprievodný slovník.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie už druhý deň bojovali o svoje smerovanie a v nepatrnej strate predviedli skôr pohyb do strany, keď na trhoch chýbala výraznejšia kurzotvorná správa a investori tak netrpezlivo vyčkávajú, či v nedeľu vstúpia do platnosti nové clá na čínsky dovoz v hodnote 160 miliárd dolárov. Dôležitú špekuláciu priniesol denník The Wall Street Journal, ktorý prišiel so správou o možnom odklade nových ciel, čo by mohlo otvoriť cestu k uzavretiu prvej fázy obchodnej dohody medzi Spojenými štátmi a Čínou. Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow však prišiel s reakciou, že decembrové tarify sú stále „na stole.“ Výraznejší pozitívny vplyv na trhy nemali ani správy o možnom hlasovaní amerického Kongresu o novej obchodnej dohode medzi USA, Kanadou a Mexikom USMCA, ktorá má nahradiť Severoamerickú dohodu o voľnom obchode NAFTA z roku 1994. Kvôli obchodnej neistote strácali aj európske akcie, ktoré nezachránila ani zlepšujúca nálada medzi európskymi a nemeckými investormi.

DLHOPISOVÉ TRHY

Očakávania odloženia decembrových amerických ciel na čínske tovary podporili menší odraz výnosových kriviek štátnych dlhopisov v USA aj na starom kontinente. Investori však aj naďalej zostali opatrný pred zasadnutím menového výboru Fedu, od ktorého sa očakáva, že americká centrálna banka ponechá úrokové sadzby nezmenené.

KOMODITNÉ TRHY

V opatrnom móde mierne vzrástla cena zlata, keď investori vyčkávali na pokrok v obchodných rokovania USA a Číny a čo nové prinesie pre trhy FED. Pozitívne vyhliadku vo svetovom obchode a očakávania druhého priameho týždenného poklesu zásob na americkom trhu podporili rast ceny ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu oslaboval americký dolár voči euru, ktoré ťažilo z nečakane priaznivých údajov nárastu dôvery v nemeckú a európsku ekonomiku medzi investormi podľa decembrových indexov ZEW. Britská libra sa voči doláru dokonca vyšplhala na nové sedemmesačné maximum, keď ťažila z očakávaní, že parlamentné voľby v krajine skončia jasným víťazstvom konzervatívcov, ktoré prinesie koniec politickej neistoty na domácej scéne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Wall Street Journal včera napísal, že vyjednávači Spojených štátov aj Číny sa dohodli na odložení ďalších ciel na čínske dovozy, ktoré mali podľa pôvodného amerického plánu byť zavedené do 15. decembra. V zásade ide o informáciu, s ktorou trhy viac menej počítali v základnom scenári, i keď v ostatných dňoch sa predsa len objavovali pochybnosti. A v skutku, je to zmätok okolo dodatočných ciel, keď ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow povedal, že tieto nové clá sú stále možnosťou a minister obchodu Wilbur Ross pripomenul, že buď bude dosiahnutá obchodná dohoda alebo budú na čínske tovary uvalené ďalšie clá.
  • Včera boli zverejnené novembrové inflačné čísla z Číny. Spotrebiteľské ceny rástli 4,5-percentným medziročným tempom po 3,8-percentnej dynamike v októbri. Pod akceleráciu sa výrazne podpísali vysoké ceny bravčového, čo je dôsledok rozšírenia afrického moru ošípaných v krajine. Ceny výrobcov medziročne poklesli o 1,4 percenta po 1,6-percentnom páde v októbri, čo je signálom pokračovania krehkosti výrobného sektora.
  • Okrem toho včera dorazili aj novembrové čísla z čínskeho úverového trhu, kde objem nových úverov dosiahol 1390 miliárd juanov, čo prekonalo konsenzus na úrovni 1200 miliárd juanov po októbrovom čísle vo výške 661 miliárd. Celkové agregátne financovanie sa dostalo na úroveň 1750 miliárd juanov a prekonalo konsenzus na úrovni 1500 miliárd po slabom októbrovom čísle na úrovni necelých 620 miliárd. Ide o pomerne konštruktívne čísla, keďže platí, že čím viac úverov, tým viac investícií a to sa pozitívne podpíše na tempe ekonomického rastu.
  • Hlavnú pozornosť v Európe včera na seba zobrali decembrové čísla prieskumu medzi nemeckými finančníkmi podľa inštitútu ZEW, ktoré potvrdili to, čo mnohé iné predstihové dáta z ostatných dní- že nemecká ekonomika vykazuje známky odrazu. Hodnotenie súčasnej situácie sa zlepšilo na -19,1 bodu z -24,7 bodu a index očakávaní narástol na 10,7 bodu z -2,1 bodu.
  • Včera boli zverejnené aj mimoriadne slabé čísla októbrové čísla priemyselnej a stavebnej produkcie z Veľkej Británie. Prvá menovaná poklesla medziročne o 2,1 percenta a druhá o 1,3 percenta. Zahraničný obchod krajiny za október vykázal prekvapujúco veľký schodok na úrovni 5,2 miliardy libier, čo je možno spôsobené novým kolom predzásobenia sa pred (azda) januárovým termínom brexitu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes dopoludnia nebudú zverejnené z Európy žiadne podstatnejšie dáta.
  • Hlavná pozornosť trhu sa bude sústreďovať na USA a výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu spolu s tlačovou konferenciou jeho šéfa Jerome Powella ako aj na dopoludňajšie novembrové inflačné dáta.

ZAUJALO NÁS

Paládium nad 1900 dolármi

Cena paládia včera pokorila ďalší rekord, keď sa vyšplhala nad hranicu 1900 dolárov za uncu. Od začiatku roka cena kovu vzrástla o zhruba 50 percent a z ostatných 21 dní sa stalo len trikrát, že nerástla. Pod najnovší rast ceny sa podpísali záplavy v Juhoafrickej republike, ktorá sa podieľa na produkcii kovu približne 40 percentami. Totižto výpadky elektrického prúdu v dôsledku záplav, prinútili ťažobné spoločnosti pozastaviť svoju produkciu. To sa prejavilo aj na raste ceny ďalších komodít ťažiacich sa v krajine.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *